Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Світова система і процеси глобалізації

У соціології ідея міжнародної системи, поширена в дослідженнях в сфері політики і міжнародних відносин, змінилася на уявлення про глобальну систему. Це має на увазі існування певних процесів глобалізації, які неможливо пояснити традиційною логікою розвитку окремих країн із-за їх незалежності від політики націй-держав і національних співтовариств.

Соціологи, що займаються проблемами розвитку передових індустріальних суспільств, виявили два основні процеси глобалізації, а їх колег, що вивчають "третій світ", встановили існування третього.

1. Глобалізація виробництва. Базисним процесом, що веде до виникнення глобальної системи, є економічний процес, а саме: характерні для кінця XX ст. експансія капіталізму і його трансформація в інтегровану глобальну економіку, основою якої є транснаціональні корпорації (ТНК) - головні дійові особи сучасної економіки. Починаючи з середини 1960-х рр. світова торгівля випробувала значне збільшення оборотів. Загальносвітовий експорт, що складав в 1965 р. 94 млрд. дол. США, в 1986 р., за даними Світового банку, зросло до 1365 млрд. Це зростання багато в чому є результатом зростаючого панування ТНК у світовій торгівлі. За останні два десятиліття сталася трансформація ТНК внаслідок глобалізації виробництва, що відділяє процеси проектування, виробництва і маркетингу товарів і послуг від національних економік. Прибутки найбільш великих ТНК вищі, ніж прибутки невеликих країн. Їх глобальна діяльність багато в чому здійснюється без контролю з боку якої-небудь держави, а у своїх внутрішніх операціях і угодах з іншими ТНК вони інтегрують економічну діяльність у світовому масштабі.

Глобалізація культури. Широко поширеним є також уявлення про глобалізацію культури, оскільки по всьому світу поширився споживач, що замінив або доповнив більше локалізовані культури. Стратегії споживача поширюються через маркетингову діяльність ТНК і через засоби масової комунікації (які головним чином є також власністю транснаціональних інформаційних компаній). Технологічні зміни в області телекомунікацій сприяли поширенню однорідної споживчої культури.

3. Соціологія глобальної системи. Що стосується соціальної сфери, деякі соціологи відмічають ознаки існування міжнародної менеджерської буржуазії, або транснаціонального капіталістичного класу. Дослідження встановили наявність в деяких суспільствах "третього світу" груп (що часто означають як "компрадорські"), інтереси яких пов'язані з інтересами ТНК і які частенько обгрунтовують свою співпрацю з ними користю для власного суспільства. Такі групи служать інтересам транснаціональних компаній і, як вважається, сприяють затвердженню панування споживчої культури. Проте поняття транснаціонального капіталістичного класу залишається нерозвиненим і не цілком емпірично обгрунтованим. Соціологія глобальної системи все ще знаходиться на ранній стадії свого розвитку. Досі вона розвивалася нерівномірно, більше уваги приділяючи аналізу ролі ТНК і менше - культурним і класовим аспектам глобалізації.(Соціологічний словник/Н. Аберкромби, С. Хилл, Б.С. Тернер. М., 1999. С. 45-46.)

Сучасні соціологи і економісти відмічають, що основу глибоких трансформацій світової економіки складають три головні чинники: 1) революція в області виробництва і споживання, пов'язана з широким поширенням інформаційної технології; 2) глобалізація економічного простору під впливом лібералізації міжнародного руху капіталів; 3) поява нових полюсів економічного зростання, розташованих головним чином в країнах Далекого Сходу.

Збільшена мобільність капіталів сприяє поширенню новітньої технології, так що деякі країни, що розвиваються, дістають можливість прискорити свій економічний розвиток і зайняти помітне місце у світовому виробництві і торгівлі. Усе це призводить до перерозподілу світових торговельних потоків : з кінця 1970-х рр. до середини 1990-х рр. доля азіатських країн у світовому експорті промислових товарів зросла з 6,3 до 16,2%, Північної Америки - з 16,8 до 17,9%, тоді як доля Західної Європи знизилася з 58,2 до 47,2%, Східної Європи - з 4,1 до 2,4%, країн Африки на південь від Сахари - з 0,5 до 0,2%.

Серед найбільш важливих наслідків глобалізації найчастіше відзначаються зниження рівня зайнятості, особливо некваліфікованих працівників в промислово розвинених країнах, і посилення нерівності не лише на світовому рівні, але і в масштабі окремих країн.

Глобалізація викликає подальшу маргіналізацію багатьох слаборозвинених регіонів, особливо країн Африки на південь від Сахари, населення яких в найменшій мірі підготовлене до продуктивного використання нової технології. У багатьох африканських розвинених країнах і країнах Південної Азії рівень письменності на початку 1990-х рр. не перевищував 50%. Що стосується країн Східної Європи, то вони, маючи високоосвічене населення і традиції промислової культури, можуть швидко пристосуватися до нової динаміки зростання, пов'язаного з новітньою інформаційною технологією.

Глобалізація - це передусім розширення ринкової економіки в масштабах усієї планети. Перша особливість глобалізації полягає в тому, що міжнародна торгівля товарами і послугами росте швидше за виробництво. Друга особливість - в тому, що діяльність найбільших фірм усе більш інтернаціоналізується. Сьогодні 40% світового товарообігу пов'язане з діяльністю 40 тис. ТНК і їх 270 тис. філій. Транснаціональні корпорації прагнуть розширити свої ринки збуту, одночасно здійснюючи перебудову своєї діяльності і організаційної структури. Третя особливість полягає в прискоренні глобалізації фінансової сфери, а четверта - в індустріалізації деяких слаборозвинених країн, які по рівню промислового розвитку наздоганяють розвинені країни.

Нині 60% світового товарообігу припадає на частку взаємного обміну промислово розвинених країн, в яких проживає 20% світового населення.

Глобалізація економіки - це передусім глобалізація капіталу, вільно циркулюючого по усій планеті. Нині щоденні угоди на валютних ринках світу складають 1300 млрд. дол. Ще більше значення для світової економіки має міжнародний рух довгострокових капіталів у формі прямих і портфельних інвестицій. Головними суб'єктами зарубіжного інвестування є ТНК. Поки іноземні інвестиції складають не більше 4% інвестицій в кожній країні; але в 1980 р. ця доля складала 1,5%. Близько 2/3 прямих інвестицій зосереджено в промислово розвинених країнах. У 1985-1995 рр. приплив іноземних інвестицій в США склав 477,5 млрд. дол., у Великобританію - 199,6 млрд., у Францію - 138 млрд., в Китай - 130 млрд. і так далі. Останнім часом рух капіталів між промислово розвиненими країнами в основному пов'язаний з міжнародними операціями по злиттю і поглинанню фірм. Прискорення концентрації на міжнародному рівні багато в чому пояснюється пом'якшенням відповідних законодательств в багатьох країнах. Якщо раніше іноземні інвестиції розглядалися як загроза національної незалежності, то сьогодні багато країн зв'язують з ними можливість створення нових робочих місць і придбання новітніх технологій.

Глобалізація і лібералізація фінансових ринків створює нові риски, які стає все важче передбачати і запобігти. Економіка будь-якої країни або групи країн може стати жертвою межстранового перекладу величезних мас капіталів. Регулювання міжнародної валютної системи припускає передусім обмеження меж коливання обмінних курсів.

Діяльність міжнародних економічних організацій (МВФ, МБРР та ін.), покликаних вирішувати найбільш гострі проблеми світової економіки, багато в чому визначаються доброю волею і інтересами ведучих промислово розвинених країн і передусім США.

Сучасний світ розвиненіший і багатший, чим 30 років тому. За даними ООН, світовий ВВП зріс з 4 трлн. дол. в 1960 р. до 23 трлн. у 1993 р., середній рівень душового доходу у світі збільшився в даний період в 2,3 разу, у тому числі в розвинених країнах - в 2,5 разу і в нових індустріальних країнах Південно-східної Азії - в 4 рази. В той же час багатший і розвиненіший світ як і раніше характеризується украй нерівномірним розподілом прибутків.(La nouvelle economic mondiale//Alternatives economic. 1997. № 32. P. 38-58.)

Співвідношення рівнів прибутків багатих і бідних, "золотого" і убогого мільярдів планети збільшилося з 13:1 в 1960 р. до 74:1 в 2000-м. Нині приблизно 1,3 млрд. чоловік живуть в умовах абсолютної убогості, а доля світового доходу, що знаходиться в їх розпорядженні, складає близько 1,5%. Таким чином, на планеті окрім північноатлантичної вітрини цивілізації є присутній деякий її темний двійник - "четвертий", задзеркальний світ, населений голодним мільярдом.

Близько мільярда чоловік у світі відірваний від продуктивної праці: 150 млн. - безробітні, більше 700 млн. - частково зайняті, невизначене, але значне число залучене в кримінальну діяльність. Мільярд чоловік - безграмотні (2/3 з них - жінки). Приблизно 2 млрд. животіють в антисанітарних умовах. Майже кожен третій житель Землі все ще не користується електрикою, 1,5 млрд. не мають доступу до безпечних джерел питної води, 840 млн., у тому числі 200 млн. дітей, голодують або страждають від недоїдання. У бідних країнах щорічно помирають 14 млн. дітей від невиліковних хвороб і 600 тис. жінок з причин, пов'язаних з вагітністю і пологами. Половина усіх випадків дитячої смертності в країнах Півдня викликана недостатнім живленням.

Особливо скрутне становище склалося в деяких районах Південної Азії і Африки. Від хронічного недоїдання страждає 43% населення Африки на південь від Сахари. Середня тривалість життя африканця рідко перевищує 50 років.(Неклесса А.И. Постсучасний світ в новій системі координат//Глобальне співтовариство: нова система координат (підходи до проблеми). СПб., 2000. С. 55-56.)

Назад Зміст Вперед

Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. I світова війна
  3. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  4. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  5. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  6. The educational system of Great Britain (Система освіти Великобританії)
  7. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  8. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  9. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  10. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  11. VI. Узагальнення та систематизація знань
  12. VII. Закріплення нового матеріалу і систематизація знань.




Переглядів: 376

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціальні зміни в країнах третього світу | КОЛЕКТИВНА ПОВЕДІНКА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.