Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Цінні папери та їх основні характеристики

 

Згідно із Законом України "Про цінні папери і фон­дову біржу" до випуску та обігу в нашій державі допу­щені: акції, облігації, казначейські зобов'язання дер­жави, ощадні сертифікати, векселі, приватизаційні папери, інвестиційні сертифікати.

Акцієюназивається цінний папір без встановленого терміну обігу, що засвідчує часткову участь у статутно­му капіталі AT, дає право її власнику на одержання частини прибутку у вигляді дивідендів. Акції можуть бути іменними, на пред'явника, простими та привілейо­ваними.

В іменній акції зазначається ім'я особи, якій вона належить. Обіг іменної акції фіксується у реєстрі влас­ників іменних ЦП, що ведеться акціонерним товарист­вом або незалежним реєстратором.

Власником акцїї на пред'явника вважається кожна особа, яка володіє нею. У книзі реєстрації зазначається загальна кількість таких акцій.

Привілейовані акції дають власникові переважне право на одержання дивідендів, а також право на пріо­ритетну участь у розподілі майна AT у разі його ліквіда­ції. Привілейовані акції, як правило, випускаються з фік­сованим дивідендом. Виплата дивідендів здійснюється у розмірі, зазначеному в акції, незалежно від розміру одержаного AT прибутку у відповідному році.

Облігація — це цінний папір, що засвідчує внесення її власником грошових коштів і затверджує зобов'язан­ня відшкодувати йому номінальну вартість цього ЦП у передбачений у ньому термін з виплатою фіксованого відсотка.

Чинне законодавство передбачає випуск облігацій двох видів: а) облігації внутрішніх державних та міс­цевих позик; б) облігації підприємств. Облігації під­приємств можуть бути випущені лише після реєстрації цього випуску в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР). Облігації не дають їх влас­никам права на участь в управлінні цими суб'єктами господарської діяльності.

Облігації можуть бути іменними, на пред'явника, відсотковими та безвідсотковими.

Казначейське зобов'язання— це цінний папір на пред'явника, який розміщується виключно на добро­вільних засадах серед населення, засвідчує внесення йо­го власником грошових коштів до бюджету і дає право на одержання фінансового доходу. Казначейські зобов'я­зання бувають:

— короткотермінові — терміном до 1 року;

— середньотермінові — терміном від 1 до 5 років;

— довготермінові — терміном від 5 до 10 років.

Рішення щодо випуску довготермінових і середньо-термінових казначейських зобов'язань ухвалює Кабінет Міністрів, а рішення щодо випуску короткотермінових казначейських зобов'язань —Міністерство фінансів.

Спеціальним видом казначейських ЦП є казначей­ські векселі. Казначейські векселі випускаються з век­сельними сумами 5 тис. грн та 10 тис. грн. Відсотки на век­сельну суму не нараховуються. Векселедавцем і платником за казначейськими векселями виступає Головне управ­ління Державного казначейства. Казначейські векселі видаються на пред'явника і термін платежу за ними не повинен перевищувати одного року.

Ощадний сертифікат — це письмове свідоцтво бан­ку про депонування грошових коштів, яке засвідчує право вкладника на одержання після закінчення вста­новленого терміну депозиту і відсотків за ним. Ощадні сертифікати бувають:

— термінові (під певний договірний відсоток на ви­значений термін);

— до запитання;

— іменні;

— на пред'явника.

Вексель — це цінний папір, який засвідчує безумов­не грошове зобов'язання векселедавця сплатити після настання терміну визначену суму грошей власнику век­селя (векселедержателю). Векселі бувають прості та переказні. Простим визнається вексель, за яким зобо­в'язання безумовної сплати зазначеної в ньому суми грошей бере на себе особа, яка видала вексель (векселе­давець). Переказним визнається вексель, за яким зобо­в'язання сплати зазначеної в ньому суми покладається на третю особу.

Поряд з класичними видами ЦП в Україні одержали нормативне закріплення специфічні види фондових цінностей — приватизаційні папери та інвестиційні сертифікати.

Приватизаційні папери — це іменні ЦП, які не під­лягають вільному обігу, а їх продаж іншим особам вва­жається недійсним. Дивіденди і відсотки за привати­заційними паперами не нараховуються. Такі ЦП мо­жуть бути обміняні на документи, що засвідчують право власності на придбані об'єкти приватизації, особисто громадянами або через фінансових посередників (інве­стиційні фонди і компанії та довірчі товариства).

Інвестиційні сертифікати — це ЦП, які випуска­ються інвестиційними фондами або компаніями і нада­ють їхньому власникові право на отримання доходу у вигляді дивідендів. Інвестиційні сертифікати можуть бути іменними та на пред'явника. Вони випускаються з метою залучення коштів інвесторів для здійснення спільного інвестування і не дають їхньому власникові права участі в управлінні юридичною особою, що випу­стила їх.

Інвестиційні фонди поділяються на закриті та відкриті.

Закриті фонди створюються на визначений термін і здійснюють розрахунки щодо інвестиційних сертифі­катів після закінчення терміну діяльності інвестицій­ного фонду.

Відкриті фонди створюються на невизначений тер­мін і здійснюють викуп своїх інвестиційних сертифі­катів у терміни, встановлені інвестиційною декларацією інвестиційного фонду.

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. II. Основні засоби
  3. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  4. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  5. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  6. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  7. Акустичні характеристики порід
  8. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  9. Артеріальний пульс, основні параметри
  10. Банківська система та її основні функції
  11. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  12. Буддійська філософія і її основні школи




Переглядів: 403

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація фінансових ринків | Фондова біржа та організація її роботи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.339 сек.