Показники вимірювання ставок процента і норм процента функціонують, як правило, у відсотках за рік (або за певний проміжок часу, відмінний від року).
В практиці фінансових розрахунків існують декілька специфічних правил які всі знають, всі виконують, але відкрито про них не говорять. В цьому підручнику їх названо ─ НЕОГОЛОШЕНІ ПРАВИЛА.
_________НЕОГОЛОШЕНЕ ПРАВИЛО _________
У фінансах взято за правило вважати, ЯКЩО ПІСЛЯ ПОКАЗНИКА СТАВКИ ПРОЦЕНТА (АБО НОРМИ), ПРОМІЖОК ЧАСУ, У ЯКОМУ ВОНА ДІЄ, НЕ ВКАЗАНО, ТО ТАКА СТАВКА – РІЧНА(НАПРИКЛАД, СТАВКА 10% ОЗНАЧАЄ ─ СТАВКА 10% РІЧНИХ). В ІНШИХ ВИПАДКАХ ПРОМІЖОК ЧАСУ ОБОВ’ЯЗКОВО ВКАЗУЄТЬСЯ (НАПРИКЛАД, СТАВКА 4% ЗА МІСЯЦЬ).
Відносно розпізнавання видів ставок процентів (яка ставка ─ процентна ставка чи облікова ставка) існує таке неоголошене правило.
_________НЕОГОЛОШЕНЕ ПРАВИЛО__________
ЯКЩО НЕ ОГОВОРЕНО, ЯКА СТАВКА ПРОЦЕНТІВ ─ ПРОЦЕНТНА ЧИ ОБЛІКОВА, ─ ТО МАЄТЬСЯ НА УВАЗІ, ЩО ЦЕ ПРОЦЕНТНА СТАВКА.
Треба звернути увагу ще на два терміни, які досить часто вживають у фінансах, коли характеризують показники вимірювання ставок або норм процента. Мова піде про визначення термінів «темп» і «рівень».
_Додаткова інформація________________________
Темп (італ. tempo ─ швидкість, від лат. tempus ─ час) ступінь змін у часі, показник зміни ─ збільшення або зменшення за певний часовий період. У фінансах темп ─ це, по-перше, безрозмірний показник, по-друге, ─ це відносний показник, який дорівнює відношенню приросту (збільшення) або убутку (зменшення) за розглянутий період до базового показника.
Рівень (від укр. рівний; сучасна форма від древньоруського «ровьнъ», що означає «вровень, наравне»), ─ вказує на ознаку рівності, однаковості в характеристиці показників. Наприклад, маємо перелік показників: 10%, 20%, 30%. Вони різняться між собою чисельно і, в той же час, мають певну рівність, а саме спільну ознаку, що їх ставить «вровень» ─ позначку «%». Саме на таку характеристику вказує термін «рівень». Отже, рівень ─ темп, виражений у відсотках.
Темп ─ безрозмірний показник, який дорівнює відношенню приросту (збільшення) або убутку (зменшення) за розглянутий період до базового показника.