Здирницький» механізм погашення кредиту рівними сумами
Мова піде про досить некоректний механізм погашення кредиту рівними сумами який на практиці, на жаль, застосовується досить часто до фізичних осіб при наданні їм споживчого кредиту.
Споживчим (або ─ особистим) кредитом (consumer loan) є кредит, який надається банками, фінансовими компаніями або роздрібним торговцем окремій фізичній особі на споживчі потреби. Наприклад, це можуть бути речі особистого споживання ─ меблі, побутова техніка, автомобілі тощо.
Один із способів розрахунку розміру сум погашення кредиту у розстрочку має такий механізм. Спочатку розраховується загальна сума процентів, яка нараховується на всю суму позики. Потім знайдена загальна сума процентів приєднується до основного боргу (до позики). Далі, одержана сума (позика + проценти) ділиться на кількість виплат і, таким чином, з’являється сума платежу. Зауважимо, що всі ці розрахунки проводяться ще до надання кредиту, в момент оформлення кредиту (flat rate of interest, add-on interest) і такі умови кредитування, м’яко кажучи, досить жорсткі для позичальника.
У зв’язку з тим, що у розглянутому механізмі проценти нараховані на початкову суму кредиту, а фактична величина початкової суми після кожного платежу зменшується, то фактична процентна ставка в кінцевому результаті перевищує договірну процентну ставку. Вказаний механізм розрахунку платежів вводить в оману позичальника стосовно розміру ставки по кредиту.
_Приклад 13.12_________________________________
Задача.
Фізична особа бере кредит на придбання комплекту меблів. Сума кредиту ─ 20 тис грн. Ставка за умовами кредиту ─ 24%. Строк ─ 1 рік і 8 місяців. Кредит повертається рівними сумами в кінці кожного місяця. Знайти розмір щомісячного платежу за механізмом «add-on interest» та розрахувати фактичний розмір щомісячного платежу, а також, порівняти розбіжності.