Кредит ─ кошти та матеріальні цінності, які надаються резидентами або нерезидентами у користування юридичним або фізичним особам на визначений строк та під процент. Кредит розподіляється на фінансовий кредит, товарний кредит та кредитпід цінні папери.
Кредитори ─ це учасники кредитних відносин, які мають у своїй власності (чи розпорядженні) вільні кошти і передають їх у тимчасове користування іншим суб’єктам. Кредиторами можуть бути фізичні особи, юридичні особи (підприємства, організації, установи, урядові структури тощо), держава. Особливе місце серед кредиторів посідають банки. Вони спочатку мобілізують кошти інших суб’єктів, у тому числі і на засадах позичення, а потім самі надають їх у позички своїм клієнтам.
Позичальники ─ це учасники кредитних відносин, які мають потребу в додаткових коштах і одержують їх у позичку від кредиторів. Позичальник не стає власником позичених коштів, а лише тимчасовим розпорядником. Позичальниками можуть бути фізичні особи, всі юридичні особи, держава. Особливу роль серед позичальників виконують банки ─ вони є як колективними кредиторами, так і колективними позичальниками. Дуже часто позичальників іменують боржниками.
Кредити можуть бути класифіковані за певними критеріями:
─ за терміном користування позикою;
─ за сферою діяльності позичальника;
─ за визначенням учасників кредитної операції;
─ за цільовим використанням кредитів;
─ за забезпеченням (гарантіями по поверненню);
─ за способами надання кредиту;
─ за способами повернення кредиту;
─ за видами банківських кредитних продуктів.
Витрати, пов’язані з поверненням кредиту, а саме ─ погашення основної суми кредиту та виплата процентів по ньому, мають назву ─ витрати по обслуговуванню кредиту, або амортизація займу (кредиту, позики).
Методи повернення кредитів
Актуарний метод (Actuarial method) передбачає послідовне нарахування процентів на фактичні суми боргу. Непогашений залишок є базою для нарахування процентів на наступний період і так далі.
Метод, що має назву – правило торговця (Merchant’s Rule) передбачає окреме накопичення суми кредитного боргу. Можливі два варіанти. Якщо строк кредиту не перевищує рік, то сума боргу з процентами залишається незмінною до повного його погашення. А часткові платежі з нарахованими на них до кінця строку процентами накопичуються окремо. Останній внесок накопичення має дорівнювати різності цих сум. У випадку, коли строк перевищує рік, накопичувальні розрахунки здійснюються для кожного річного періоду. В кінці кожного року з суми боргу відраховується нарощена сума накопичених платежів-частин.
Виплата кредиту рівними сумамив кінці кожного року.
Виплата взятого кредиту (позики) рівними частинами наприкінці обумовлених періодів k, у якого процент нараховується як складний процент на неповернений залишок ─ розраховується за формулою:
(13.1)
де PV ─ сума взятого кредиту, або ─ основна сума кредиту (англ. ─ principal), тіло кредиту, позика;
P ─ сума виплати, що погашає взятий кредит, яка виплачується k разів;
i ─ процентна ставка в кожному з періодів k;
k ─ кількість періодів, наприкінці яких повертається сума P.
Іноді, коли кредит погашається (повертається) рівними сумами, його ще часто називають ─ позика з фіксованою виплатою (від англ. ─ fixed payment loan). Такі позики є досить поширеними і використовуються при наданні споживчих кредитів. Також, їх ще називають ─ кредит у «розстрочку», або ─ позика у «розстрочку».
Виплата кредиту рівними сумами основного боргу.
У випадку здійснення вимоги проводити погашення основного боргу (PV) рівними щорічними платежами розміри платежів по основному боргу (R) будуть дорівнювати: R = PV/N. Залишок основного боргу на початок кожного періоду погашення () розраховується так:
(13.2)
де PV ─ сума всього боргу, сума взятого кредиту, сума позики, тіло кредиту;
k ─ порядковий номер періоду погашення кредиту; у випадку щорічного погашення кредиту ─ k = N.
Виплата кредиту рівними сумами основного боргу (продовження).
Величина плати за кредит в кожному розрахунковому періоді дорівнює:
(13.3)
де і ─ процентна ставка в кожному з періодів k.
Підстановка до формули (13.3) показника з формули (13.2) дає такий результат:
(13.4)
Розмір проценту для k-го періоду (року) розраховується за формулою:
(13.5)
Формування фонду погашення кредиту
Метод торговця передбачає виплату кредиту одноразово в кінці строку за умови створення позичальником фонду погашення кредиту (його ще називають амортизаційним фондом). Фонд погашення (sinking fund) створюється шляхом внесення внесків в банк на спеціальний рахунок з нарахуванням на внесені до банку суми процентів. Розмір фонду погашення (внески та нараховані на них проценти) повинен забезпечити своєчасне та повне погашення кредиту.
При плануванні фонду погашення кредиту є дві схеми його формування.
Перша схема передбачає виплату взятої позики і процентів по ній в кінці строку кредиту.
Друга схема передбачає виплату в кінці строку кредиту лише суми взятої позики (виплату основної суми), а виплата процентів здійснюється поетапно, впродовж строку користування кредитом, у вказані та заздалегідь зафіксовані дати.
«Здирницький» механізм погашення кредиту рівними сумами
Один із способів розрахунку розміру сум погашення кредиту у розстрочку має такий механізм. Спочатку розраховується загальна сума процентів, яка нараховується на всю суму позики. Потім знайдена загальна сума процентів приєднується до основного боргу (до позики). Далі, одержана сума (позика + проценти) ділиться на кількість виплат і, таким чином, з’являється сума платежу. Зауважимо, що всі ці розрахунки проводяться ще до надання кредиту, в момент оформлення кредиту (flat rate of interest, add-on interest) і такі умови кредитування, м’яко кажучи, досить жорсткі для позичальника.
При погашенні споживчого кредиту рівними платежами, які розраховані за «здирницьким» механізмом, може виникнути потреба у визначенні частини в кожній виплаті, яка іде на погашення основного боргу і частини в тій же виплаті, яка іде на погашення нарахованих процентів. Для складення такого плану виплат можна скористатися «правилом 78».
Другий випадок застосування «правила 78»полягає у вимозі, що основна сума поділяється на рівні частини, які виплачує боржник, і у факті, що процентні платежі розраховуються на залишок боргу і тому зменшуються у складі кожної виплати. Тобто, розмір кожної виплати зменшується за рахунок зменшення процентів у складі платежу.
Грант-елемент ─ це умовна втрата кредитора, яка пов’язана зі застосуванням нижчої за існуючі процентної ставки. Грант-елемент визначається в двох формах: у формі абсолютної і формі відносної величин.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
1. Визначення терміну «кредит» та «позика». Види кредитних операцій.
2. Класифікація кредитів за критеріями: за терміном користування; за сферою діяльності; за визначенням учасників кредитної операції.
3. Класифікація кредитів за критеріями: за цільовим використанням; за забезпеченням; за способами надання позики.
4. Класифікація кредитів за критеріями: за способами повернення кредиту; за видами банківських кредитних продуктів.
5. В чому сутність актуарного методу повернення кредиту?
6. В чому сутність методу повернення кредиту під назвою «правило торговця»?
7. Чи можливим є повернення кредиту рівними сумами за умови нарахування процентів на неповернений (непогашений) залишок?
8. Як провести розрахунок виплат кредиту рівними сумами основного боргу?
9. Чи є можливим розрахунок виплат кредиту не рівними сумами основного боргу?
10. Схеми та варіанти формування фонду погашення кредиту.
11. В чому полягають відмінності схем формування фонду накопичення (фонду погашення кредиту) через деякий час після одержання кредиту, наприклад, через рік?
12. В чому полягають відмінності схем формування фонду накопичення (фонду погашення кредиту) з моменту одержання кредиту?
13. Роз’яснити механізм розрахунку «здирницької» схеми погашення кредиту рівними сумами.