Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття моніторингу. Види моніторингу навколишнього середовища.

Моніторинг навколишнього середовища — це комп­лексна система спостережень, оцінки і прогнозу змін біосфери та її окремих компонентів під впливом антропогенних дій. Дві альтернативні концепції були розроблені на початку 70-х pp. Ю. А. Ізраелєм та І. П. Герасимовим.

Ю. А. Ізраель визначав моніторинг навколишнього середо­вища як систему спостережень, оцінки та прогнозу антропо­генних змін стану абіотичних компонентів біосфери, зворотної реакції екосистем на ці зміни й антропогенних змін, котрі по­в'язані з господарською діяльністю людини.

За І. П. Герасимовим, моніторинг — це система спостере­жень, контролю та управління станом навколишнього середо­вища.

У зв'язку з цими уявленнями систему моніторингу поді­ляють на три рівні: санітарно-гігієнічний, екологічний, біосферний.

Санітарно-гігієнічний моніторинг — це система спосте­режень за якістю навколишнього середовища, головним чином з точки зору охорони здоров'я населення. У межах цього со­ціально важливого рівня моніторингу здійснюється спостере­ження за ступенем забруднення природного середовища шкід­ливими токсичними речовинами і впливом цього забруднення на людину, рослинність та тварин. При санітарно-гігієнічному моніторингу визначають наявність фізичних видів забруднен­ня (електромагнітних, шумових), забруднень алергенами, па­тогенними мікроорганізмами, запахами; здійснюється конт­роль за вмістом в атмосфері оксидів сульфуру, нітрогену, кар­бону, сполук важких металів, радіаційним станом. У водних об'єктах визначається ступінь їх забруднення різноманітними : органічними речовинами, нафтопродуктами. Для спостере­жень використовують санітарні норми та показники, які характеризують стан середовища існування з точки зору його можливого впливу на організм людини.

Екологічний моніторинг контролює стан екологічних систем (біогеоценозів) і природних комплексів, зміну стану окре­мих видів природних ресурсів (водних, земельних, рослинних, ресурсів тваринного світу та ін.). В екологічному моніторингу сьогодні немає єдиної системи показників і стандартів нор­мального стану природних ресурсів. У зв'язку з цим ступінь порушення природних комплексів, екосистем та інших компонентів біосфери визначається в порівнянні їхніх показників з аналогічними показниками систем та компонентів біосфери. Ступінь антропогенної дії визначають, наприклад, за забруд­ненням поверхневих водоймищ, зниженням родючості земель. Ступінь і характер порушення в природних комплексах оцінюють порівнянням їх з аналогічними екосистемами стаціонарних дослідних майданчиків або природних територій (заповідників), які особливо охороняються.

Біосферний (глобальний) моніторинг призначений для слідкування за фоновим станом навколишнього середовища на значних територіях. Об'єктами його спостережень є радіаційний рівень, наявність в атмосфері вуглекислого газу, озону, зміна кліматичних характеристик, ступінь забруднення Світо­вого океану та інші параметри. Програма глобального моніторингу (Глобальна система моніторингу навколишнього сере­довища — ГСМНС) була прийнята в Найробі в 1974 р. Вона передбачає систематичне вивчення навколишнього середовища за єдиною програмою та уніфікованими методиками на IX континентальних, 77 базових та 616 біосферних регіональних станціях, які розташовані в різних точках земної кулі. У країнах колишнього СРСР спостереження за програмою ГСМНС здійснюються гідрометеослужбою та на територіях біосферних заповідників.

Залежно від території, яка охоплюється спостереженнями, моніторинг розділяють на три види: базовий (глобальний або загальнобіосферний); регіональний; імпактний (локальний).

Крім того, залежно від методів, які використовують для ви­значення стану навколишнього середовища, та об'єктів спо­стереження, виділяють такі види моніторингу:

- фізичний (геліофізичний, гравіметричний, магнітометрич­ний, йоносферний, метеорологічний, гідрологічний, сейс­мологічний, радіометричний та ін.);

- хімічний (гідрохімічний, біогеохімічний та ін.);

- геоморфологічний (геодезичний, ерозійний та ін.);

- біологічний (ботанічний, зоологічний, мікробіологічний, альгологічний та ін.);

- ґрунтовий;

- гео(еко)системний;

- аерокосмічний.

Найбільш певні та повноцінні результати дає комплексний підхід до оцінки стану навколишнього середовища, який поєд­нує різні методи моніторингу.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  4. А/. Поняття про судовий процес.
  5. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
  6. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
  7. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  8. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  9. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  10. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  11. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  12. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень




Переглядів: 2044

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ 14 | Біоіндикація стану навколишнього середовища.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.