Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Товарне виробництво – причини виникнення, сутність, ознаки і роль в розвитку суспільства.

Пізнішою формою суспільного виробництва є товарне виробництво -- це таке виробництво, при якому продукти виробляються для продажу. Його рисами є суспільний поділ праці, спеціалізація виробництва, свобода вибору ресурсів, засобів і цілей виробництва, конкуренція.

Історія його виникнення своїм корінням йде в глибину тисячоліть, до періоду розпаду первіснообщинного ладу. Обєктивною умовою і матеріальною основою виникнення та існування товарної форми суспільного виробництва є суспільний поділ праці. Це пояснюється тим, що спеціалізація виробників на виготовленні певних видів продукції і зумовлює необхілність обміну своїх продуктів на продукти інших виробників. Адже для задоволення різноманітних потреб кожного виробника потрібні різноманітні продукти, яких він сам не виробляє. Саме тому такий виробник змушений обмінювати свій продукт на продукти інших виробників. В сучасних умовах воно продовжує залишатися панівною і досить ефективною формою сусмпільного виробництва.

Корінною причиною, що зумовлює еквівалентну форму обміну продуктами, а також і саме товарне виробництво, є економічне відособлення виробників, тобто відособленість привласнення благ. Кожний самостійний товаровиробник виступає власиком виготовленого продукту. Цей продукт він повинен обміняти на продукти інших виробників, бо тільки в такому випадку може задовольнити свої різноманітні потреби. Вступаючи в мінові відносити, він повинен відчужувати свій продукт, свою власність і привласнювати чужий продукт, чужу власність.

Товарне виробництво поділяється на:

1) просте товарне виробництво -- його характерні риси: низький рівень суспільного поділу праці, індивідуальна робоча сила, приватна власність, мала конкуренція.

2) капіталістичне товарне виробництво -- його характерні риси: розвинутий суспільний поділ праці (СПП), часткова робоча сила, приватнопідприємницька та колективно-капіталістична форма власності, жорстока конкуренція.

3) соціальне ринкове господарство -- характерні риси: досить розвинутий СПП, формування сукупної суспільної робочої сили, різноманітість форм власності, державне регулювання економіки, соціальний захист виробників.

 

2. Товар і його властивості.

В умовах товарного виробництва вироблений продукт набуває форми товару.

Товар є продуктом праці, що призначений для обміну шляхом купівлі-продажу.

Товар має свої властивості:

1) споживчу вартість;

2) вартість (цінність);

3) рідкість.

Здатність речі задовільняти певну потребу людини називається споживчою вартістю.Різні речі здатні задовольняти різні потреби людини. Споживна вартість може задовольняти особисту потребу людини, або бути засобом виробництва необхідних людині благ. Наприклад, хліб задовольняє потребу в їжі, тканина – в одязі, споживна вартість ткацького верстата полягає в тому, що з його допомогою виробляються тканини. Крім того товари мають здатність в певних кількісних співвідношеннях обмінюватися на інші -- ця властивість товару називається міновою вартістю. Наприклал, один стіл обмінюється на 100 кг зерна або 150 кг картоплі. В усіх цих кількісних співвідношеннях виражається мінова вартість стола. Різні за споживною вартістю товари прирівнюються в обміні, тому що за кількісним співвдношенням стоїть щось якісно спільне, єдине. Цим спільним, що міститься в ісіх товарах і робить їх спвмірними є праця. Всі товари є продуктами праці. Уречелена в товарі суспільна праця становить вартість товару, яка лежить в основі мінових пропорцій. Слід памятати, що праця – єдине джерело вартості.. Праця є проста і складна.

Проста праця -- це праця некваліфікованого працівника, яка не вимагає спеціальної підготовки.

Складна -- вимагає спеціальної підготовки.

Вартість – це суспільна форма відносин між людьми. Вартість трактується по різному і є величиною абстрактною. В реальному житті на ринку виступає ціна, якій відводиться виключно важлива роль. Вартість і ціна- одні з найбілбш складних економічних категорій, вивченню яких були присвячені наукові праці і дослідження цілих шкіл і течій в економічній науці.

 

 


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  5. T. Сутність, етіологія та патогенез порушень опорно-рухової системи
  6. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  7. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  8. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  9. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  10. Аграрне виробництво і його особливості
  11. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  12. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.




Переглядів: 2457

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 2. Товарне виробництво і ринок. | Альтернативні теорії вартості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.