Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика матеріалів і виробів із деревини

Пиломатеріали, погонажні вироби, вироби для підлоги— це продукція з де­ревини, виготовлена поздовжнім розпилюванням колод на частини та поздов­жнім і поперечним розкроюванням утворених частин. її випускають у вигляді брусів, брусків, дощок, шпал, обаполів тощо (рис. 10.4).

Брус - пиломатеріал, товщина та ширина якого понад 100 мм, брусок — пи­ломатеріал завтовшки до 100 мм, ширина його не більша за потрійну товщину.

Дошка має товщину до 100 мм, а ширина її більша за потрійну товщину. Широкі сторони дошки називають пластями, вузькі - окрайками (або кромка­ми). Товщина дошки визначається відстанню між пластями, ширина - відстан­ню між окрайками. Довжину дошки вимірюють вздовж волокон між торцями -поперечними перерізами матеріалу. Лінію перетину пласті та окрайки називають ребром. Розрізняють дошки обрізні та необрізні. В обрізних дошках окрайки об­пиляні перпендикулярно до пластів, величини обзелу на окрайках не більші за допустимі. Обзел — це частина бічної поверхні колоди, що збереглася на обрізно­му пиломатеріалі чи деталі. У необрізних дощок окрайка необпиляна або частко­во обпиляна й величина обзелу більша за допустиму в обрізаному матеріалі.

Обапіл - пилопродукція, одержувана з бічної частини колоди і така, що має одну пропиляну, а другу непропиляну або частково пропиляну поверхню.

За характером обробки розрізняють пиляний пиломатеріал, якщо його по­верхні утворені після проходження пилки, і струганий, у якого принаймні одна частина чи обидві окрайки оброблені струганням чи фрезеруванням.

 

 

Види пиломатеріалів:

1 - будівельна колода; 2 - пластина; 3 - чвертки; 4, 5 - обрізні дошки; 6 - необрізна дошка; 7 - обапіл; 8 - брус; 9 - дошка, стругана з чотирьох боків; 10 - шпунтовані дошки з пазом та гребенем; 11 - фальцьовані дошки; 12 - плінтус; 13 - наличники

За якістю деревини пиломатеріали поділяють на сорти. Сортність визнача­ється сукупністю вад деревини та дефектів обробки.

Пиломатеріали виготовляють з деревини хвойних порід - сосни, ялини, модрини, кедра і листяних порід — дуба, бука, граба, в'яза, ільма, берези, вільхи, осики, тополі, липи.

Пиломатеріали за характером обробки поділяють на обрізні, однобічно об­різні (напівобрізні) та необрізні.

В обрізних усі чотири боки пропиляні, а розміри обзелу на пластях і ребрах не перевищують допустимих.

В однобічно обрізних пиломатеріалів пласті пропиляні повністю, а ребра — частково (одне ребро), і розмір обзелу перевищує розміри, допустимі для обріз­них пиломатеріалів. Однобічно обрізні пиломатеріали випилюють тільки з листя­них порід.

Номінальні розміри пиломатеріалів такі:

довжина: для твердих листяних порід - від 0,5 до 6,5 м з градацією 0,10 м; для м'яких листяних порід і берези — від 0,5 до 2,0 м з градацією 0,10 м, від 2,0 до 6,5 м з градацією 0,25 м;

товщина: 19, 22, 25, 32, 40, 45, 50, 60, 70, 80, 90, 100 мм;

ширина: для обрізних - 60, 70, 80, 90, 100, ПО, 130, 150, 189, 200 мм; для необрізних та однобічно обрізних — 50 мм і більше з градацією 10 мм.

Довжина хвойних пиломатеріалів: 1 ...6,5 м з градацією 0,25 м.

Дошки й бруски з деревини хвойних порід поділяють на п'ять сортів (до­бірний, 1...4-Й), а бруси - на чотири сорти (1 ...4-й).

Умовне позначення пиломатеріалів складається з цифри, яка відповідає сорту, назви породи деревини (хвойні позначаються скорочено — «ХВ»), цифро­вого позначення поперечного розрізу, для необрізного матеріалу - товщини.

Деталі дерев'яні профільні (ГОСТ 7016) - це підвіконні дошки, поручні для металевих билиць, дошки для покриття підлог тощо. Для виготовлення струганих виробів застосовують деревину сосни, кедра, ялини, смереки, а для приміщень з вологістю не більше 70% можна використовувати деревину бука, берези, вільхи, тополі та липи.

Дошки для покриття підлог виготовляють завтовшки 28...36 мм.

Дошки завтовшки 36 мм застосовують для підлог виробничих цехів, фіз­культурних залів та інших приміщень з підвищеним навантаженням на підлоги.

Для чистих підлог житлових приміщень застосовують дошки завтов­шки 28 мм та завширшки: для хвойних порід - 68... 118 мм (з градацією че­рез 10 мм), для листяних порід - 38...58 мм з тією ж градацією.

Споживачеві деталі поставляють завдовжки 2,1 м і більше з градацією 0,1 м.

Дошки й бруски з деревини осики та вільхи застосовують тільки в житло­вих будинках, лікарнях, дитячих садках і яслах. Дошки для підлог мають гребінь і шпунт, зміщені до нелицьової поверхні .

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  5. L2.T4/1.2. Засоби безперервного транспортування матеріалів. Транспортери.
  6. L2.T4/1.3. Засоби дозування сипучих матеріалів.
  7. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  8. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  9. Автокореляційна характеристика системи
  10. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  11. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
  12. Архітектура СЕП та характеристика АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3




Переглядів: 2073

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні властивості деревини | Біокомпозити та композиційні матеріали на основі відходів переробки деревини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.