Тема 3. Міжнародне право прав людини та міжнародний захист прав людини
Міжнародне право прав людини – галузь міжнародного права, яку утворює система норм і принципів міжнародного права, що регулюють і забезпечують міжнародний захист прав і основних свобод людини в мирних умовах. Чітке формулювання термінологічних особливостей „забезпечення” і „захисту” прав і свобод людини.
Міжнародна нормативно-правова база, яка існує у сфері прав людини: конвенційний (матеріально-правовий) механізм – норми договорів, що містять зобов’язання держав щодо визнаних ними формальних прав людини; та 2) інституційний(процесуально-правовий) механізм – договірні норми, що регламентують структуру та порядок функціонування контрольних, імплементаційних механізмів, призначених забезпечити виконання цих зобов'язань. Поняття міжнародного контролю за здійсненням та захистом прав людини.
Поняття та види міжнародно-правових механізмів захисту прав людини.
Політичні та юридичні механізми. Міжнародні процедури у сфері контролю за додержанням прав людини.
Класифікація контрольних механізмів і процедур, що існують у галузі захисту прав людини. Поділ міжнародних процедур за методами та джерелами: розгляд періодичних доповідей держав; розгляд повідомлень однієї держави - учасниці про те, що інша держава - учасниця не виконує своїх договірних зобов’язань; розгляд повідомлень окремих осіб та груп осіб про порушення державою-учасницею прав, викладених у договорі; розслідування міжнародними органами за власною ініціативою випадків систематичного порушення державами - учасницями конвенційних прав; залучення спеціалізованих установ і компетентних органів ООН до подання експертних висновків та доповідей з приводу здійснення (виконання) конвенцій; запит у держав - учасниць додаткової відповідної інформації.
Питання про міжнародну правосуб’єктність фізичної особи в галузі міжнародного права прав людини.
Джерела міжнародного захисту прав людини. Міжнародно-правові звичаї, загальні принципи права, міжнародні договори. Міжнародний біль прав людини – сукупність основних міжнародних документів універсального характеру, що відображають сутність міжнародного захисту прав людини та основних свобод. Специфічні (спеціальні) міжнародно-правові документи універсального характеру. Рішення міждержавних організацій. Договори та угоди регіонального і локального характеру.