Рівність громадян перед законом і судом незалежно від походження, статі, освіти, мови, релігії ,соціального, майнового стану визнається українською державою ( частини 1,2 ст.24; ч.1 ст.26Конституції; ст10 КПК та ст..14 Європейської конвенції).
Рівність громадян перед законом означає, що у досудовому розслідуванні і судовому розгляді до всіх застосовується одне й теж саме кримінальне і кримінальне процесуальне законодавство.
Деякі винятки згідно ч.2 ст.10 КПК встановлені для окремих категорій осіб(неповнолітніх, осіб із розумовими вадами, іноземців та осіб, що мають певний статус). Процитувати ст.ст.484,503,6,480 КПК ).
Ст.11 Повага до людської гідності.
Процитувати ст.11 КПК.
Відповідно до ст..28 Конституції України кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому,нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню. Ці положення КПК відповідають вимогам міжнародних пактів з прав людини.
Окремі статті КПК деталізують ці положення. Так, ч.5 ст.236 КПК передбачає, що обшук особи може бути проведений особою тієї ж статі. Ч.4 ст.240 КПК передбачає, що проведення слідчого експерименту допускається за умови, що при цьому не створюється небезпека для життя і здоров’я осіб, які беруть в ньому участь, чи оточуючих, не принижується їх честь та гідність, не завдається шкода. Такі ж вимоги передбачені і ч.4 ст.241 КПК. Яка регламентує проведення освідування особи.