Ст.21 КПК Доступ до правосуддя та обов’язковість судових рішень.
Процитувати ст..21КПК України.
Ст.124 Конституції України передбачає, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі. Судочинство здійснюється Конституційним судом та судами загальної юрисдикції. Ст.125 Конституції передбачає, що створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Ст.21 КПК гарантує кожному право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, а ст..30 КПК передбачає, що у кримінальному провадженні правосуддя здійснюється лише судом за правилами, передбаченими КПК, та відмова у здійсненні правосуддя не допускається.
Під здійсненням правосуддя розуміється діяльність судів першої, апеляційної, касаційної інстанції та Верховного суду України по розгляду і вирішенню кримінальних проваджень у судових засіданнях. Судовими органами, які здійснюють правосуддя в кримінальних справах, є: Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ,Апеляційний суд Автономної Республіки Крим,апеляційні суди області, міст Києва та Севастополя,районні, районні у містах, міські та міжрайонні суди. Жодні інші органи не вправі здійснювати правосуддя, тобто розглядати і вирішувати кримінальні справи, засуджувати людей. Навіть на території, де введено надзвичайний стан, правосуддя здійснюється тільки судом. На цій території діють усі суди, утворені відповідно до Конституції України. Утворення будь-яких інших судових або позасудових органів забороняється. Судочинство в судах ведеться відповідно до чинних в Україні на момент введення надзвичайного стану законів. Запровадження будь-яких скорочених чи прискорених форм судочинства забороняється (ст.37 Закону України Про надзвичайний стан ).
Ст.22 КПК Змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.