Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перспективи освоєння соленосних формацій в Україні. Висновки


Таким чином, світова практика налічує вже понад півстоліття успішного функціонуювання підземних сховищ вуглеводнів, майже 40 років – підприємств експериментального та понад 30 – промислового зберігання РАВ та ТВ у соляних відкладах. Це робить обґрунтованим та актуальним проведення відповідних науково-дослідних робіт і в Україні.

Сировинна та напівфабрикатна спрямованість промислового виробництва поставила нас у ряд країн із найвищими абсолютними об’ємами утворення та накопичення відходів. Основними джерелами утворення відходів – як ТВ, так і РАВ – в Україні є підприємства гірничодобувного, хіміко-металургійного, машинобудівного, паливно-енергетичного та агропромислового комплексів, які розташовані в регіонах з доволі високою щільністю населення. Відходи накопичуються в усіх без винятку регіонах України.

Незважаючи на намагання скоротити утворення відходів у промисловості та збільшити ступінь їх знешкодження, темпи їх накопичення не зменшуються. Ця тенденція, на жаль, засвідчена в усіх країнах незалежно від рівня розвитку промисловості. Відведення нових ділянок для зберігання відходів на поверхні та створення приповерхневих сховищ стає дедалі складнішим. У широкому спектрі РАВ і ТВ існують категорії відходів (насамперед речовини, що містять довгоживучі радіонукліди та високотоксичні сполуки), які через високу радіо- та/або хімічну токсичність підлягають довготривалому зберіганню у сховищах, що мають забезпечити їх ізоляцію на період, за масштабом зіставний із геологічним часом. Тому в багатьох країнах науково-технічні зусилля спрямовано на підземну ізоляцію таких відходів, а у деяких (Німеччина та ін.) цього вимагає законодавство. Українським законодавством передбачено ізоляцію РАВ у сховищі геоло-гічного типу; щодо ТВ, то в сучасній редакції закону ланцюг поводження з ними закінчується на приповерхневих сховищах. Проте очевидно, що такі сховища для високотоксичних відходів, які зберігатимуть свою токсичність протягом невизначеного часу, є тимчасовими. Рішення щодо ізоляції високотоксичних відходів у приповерхневих сховищах, яке перекладає тягар опікування відходами на майбутні покоління, суперечить рекомендаціям міжнародних органів і сучасним європейським та світовим тенденціям.

Україна має розвинуту газотранспортну мережу, на її території розташовані і нафтопереробні підприємства. Розширення парку підземних ємностей за рахунок сховищ у соленосних формаціях сприятиме підвищенню конкурентноздатності вітчизняної мережі та підвищенню безпеки економіки країни.

Соленосні формації розглядаються як перспективні для ізоляції радіоактивних та токсичних відходів. У Бєларусі, Великій Британії, Вірменії, Канаді, США, Німеччині, Росії, Україні, Франції та інших країнах бар’єрні властивості соляних порід використовуються при спорудженні підземних сховищ вуглеводнів, зберіганні токсичних та радіоактивних (низько-, середньоактивних, трансуранових) відходів, відходів нафтовидобування та ін. Для ізоляції відходів розробляються та використовуються системи на основі шахтних виробок, ємностей, тунелів, свердловин, траншей та комбінацій зазначених типів виробок, що базуються на багатобар’єрному принципі та використанні геологічного середовища як одного з бар’єрів. Крім того, завдяки технологічності соляних порід їх ізолююча здатність може бути легко підсилена техногенно – за рахунок створення ізолюючих перегородок, цегляних стін, масивних дамб та ін. Соляні формації генетично та парагенетично пов’язані з глинистими формаціями, що створюють додатковий природний бар’єр проти інфільтрації або затоплення. Така комбінація природних і техногенних бар’єрів забезпечить надійну ізоляцію відходів від біосфери.

В Україні існують сім соленосних формацій у п’яти регіонах. Соленосні формації експлуатуються вже понад 800 років; родовища розробляються як традиційними методами, так і з застосуванням нових геотехнологій; створено необхідний науково-технологічний потенціал для спорудження порожнин у солярних утвореннях та розвитку відповідного сектору виробництва.

 

 


Читайте також:

  1. II. Критерій найбільших лінійних деформацій
  2. IV. Виклад інформаційного матеріалу
  3. IV. Виклад інформаційного матеріалу
  4. IV. Прийняття рішень у полі четвертої інформаційної ситуації
  5. R – розрахунковий опір грунту основи, це такий тиск, при якому глибина зон пластичних деформацій (t) рівна 1/4b.
  6. V. Прийняття рішень у полі п’ятої інформаційної ситуації
  7. VI. Прийняття рішень у полі шостої інформаційної ситуації
  8. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  9. А. Підготуйте і запишіть висновки-рекомендації для автора, який перекладає текст з російської мови на українську.
  10. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
  11. Аналіз сучасного стану зайнятості і безробіття в Україні.
  12. Аналітична обробка інформації вузлами інформаційно-аналітичної функціональної підсистеми МОЗ України і питань НС.




Переглядів: 444

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ізоляція відходів у підземних ємностях та відпрацьованих шахтних виробках | ПАСПОРТ МІСЦЬ ВИДАЛЕННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ВІДХОДІВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.