Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гірські породи

Гірські породи – це природні мінеральні агрегати певного складу та будови, які утворюються в земній корі або на її поверхні в результаті різноманітних геологічних процесів. Породи, які складаються з одного мінералу називаються мономінеральними (від грец. “моно” – один). Якщо в будові породи беруть участь декілька мінералів вона називаються полімінеральною(від грец. “полі”- багато).

Будова гірських порід характеризується структурою і текстурою. Під структуроюрозуміють особливості внутрішньої будови гірської породи, яка визначається станом мінеральної речовини (кристалічна, аморфна, уламкова), розміром і формою мінеральних зерен та їх взаємовідношеннями. Якщо порода повністю складена з кристалічних зерен, виділяють повнокристалічнуструктуру... У випадку, якщо крупні кристалічні зерна вкраплені в більш дрібнозернисту, але також кристалічну масу, виділяють порфіровиднуструктуру. Якщо порода складена уламками мінералів, або інших порід говорять, що вона має уламковуструктуру.

Залежно від розмірів зерен і уламків кристалічна і уламкова структури поділяються на: крупнозернисту, з розміром зерен у поперечнику більше ніж 5 мм; середньозернисту – від 5 до 2 мм; дрібнозернисту – менше 2 мм. У тих випадках коли порода складена з дуже дрібних непомітних для ока зерен, структуру називають афанітовою, або прихованокристалічною. а в протилежному випадку – про нерівномірнозернисту.

Під текстуроюрозуміють взаємне розташування в просторі кристалічних зерен і уламків які складають породу, тобто текстура також відображає характер внутрішньої будови породи. Виділяють щільну, пористу, масивну, шарувату, сланцюватута інші текстури.

За походженням гірські породи поділяються на три основні петрогенетичні надгрупи: магматичні, які утворюються в результаті застигання в земній корі, або на її поверхні силікатного розплаву – магми та лави; осадові, що формуються на поверхні земної кори в результаті діяльності різноманітних природних процесів і явищ; метаморфічні, які є продуктом переробки в глибинних умовах вже існуючих магматичних, осадових, а також метаморфічних порід під впливом високих тисків, температур, різноманітних рідких і газоподібних флюїдів, що надходять з надр Землі.

Магматичні гірські породи залежно від хімічного складу і, перш за все, вмісту оксиду кремнію поділяються на чотири групи: ультраосновні, у яких вміст SiO2 не перевищує 45%; основні,з вмістом SiO2 45-52%, середні, де вміст SiO2 коливається в межах 52-65%, і кислі, в яких кількість оксиду кремнію більше 65% (табл. 2.7).

 

Таблиця 2.7.


Читайте також:

  1. Алюмінисті породи
  2. Біологічні особливості, продуктивність та породи коней
  3. Генетичне значення текстур породи
  4. ГЛИНИСТІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  5. Грунтоутворюючі породи та їх категорії.
  6. Екстремальний туризм. Водні, наземні, гірські, повітряні та екзотичні види екстремального туризму та їх основні центри.
  7. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО БУДОВУ ЗЕМЛІ ТА ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  8. Загальні відомості про гірські породи, що складають геологічний розріз
  9. Залізисті породи
  10. КАРБОНАТНІ ПОРОДИ
  11. Кременисті породи




Переглядів: 729

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Шкала твердості | Класифікація магматичних гірських порід

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.