Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація свердловин за призначенням і структура фонду свердловин

 

Усі свердловини, якi бурять з метою регіональних геологічних досліджень, виявлення, пошуків, розвідування і розробки нафтових та газових родовищ, поділяють на опорні, параметричні, структурні, пошукові, розвідувальні та експлуатаційні. Нас, у даній дисципліні, цікавлять експлуатаційні свердловини, хоч відмітимо, що розвідувальні та пошукові свердловини, коли вони розкрили поклад вуглеводнів, також переводять у категорію експлуатаційних свердловин.

Весь фонд свердловини класифікують за призначенням на групи:

1) видобувні свердловини (ВС) – для піднімання видобутої нафти із надр на поверхню;

2) нагнітальні свердловини (НС) – для нагнітання в поклад води, газу, пари чи різних розчинів (або інакше, витіснювальних агентів);

3) спеціальні свердловини – для виконання спеціальних, особливих робіт і досліджень; серед них виділяють спостережні (контрольні) та п’єзометричні свердловини, які призначені для систематичного спостереження за зміною тиску, переміщенням водонафтового контакту в процесі розробки покладу в межах його нафтової (спостережні свердловини) і водяної (п’єзометричні свердловини) зон;

4) ліквідовані свердловини – це такі, котрі виконали своє призначення;

5) водозабірні свердловини – для видобування води із водоносних пластів;

6) поглинальні свердловини – для скидування (захоронення) пластових і стічних вод у глибинні водоносні пласти, вода із яких непридатна як питна вода ні сьогодні, ні в майбутньому.

Ці свердловини, окрім ліквідованих, складають експлуатаційний фонд свердловин.

Стан фонду свердловин за призначенням подається за формою таблиці 1.2.

Експлуатаційний фонд свердловин покладу формується протягом усього періоду розробки покладу за рахунок основного фонду свердловин, буріння яких здійснюється, головним чином, на ранніх етапах розробки покладу, а їх кількість та місцезнаходження передбачені технологічною схемою і проектом розробки, а також резервного фонду свердловин, які буряться на пізній стадії розробки.

Резервні свердловини буряться з метою залучення до розробки окремих нафтонасичених лінз, зон виклинювання колектора і застійних нафтових зон, які не залучаються свердловинами основного фонду в межах контуру їх розташування. Кількість резервних свердловин обґрунтовується в проектних документах із урахуванням характеру і ступеня неоднорідності продуктивних пластів ( їх переривчастості), кількості свердловин основного фонду і т. ін.

 

 

Таблиця 1.2 – Стан фонду свердловин

№ п/п Фонд Категорія Кількість свердловин
Фонд видобувних свердловин Пробурено  
Переведено з інших горизонтів  
Всього  
У т.ч. діючі  
з них: фонтанні  
ЕВН  
ШСН  
газліфтні  
Недіючі  
Із них: у консервації  
в освоєнні після буріння  
Переведено в контрольні  
Переведено на інші горизонти  
Переведено під нагнітання  
Ліквідовані  
Фонд нагнітальних свердловин Пробурено  
Переведено з інших горизонтів  
Переведено з видобувних  
Всього  
У т.ч. під нагнітанням  
Недіючі  
Із них в освоєнні після буріння  
в консервації  
Переведено в контрольні  
В експлуатації на нафту  
Переведено на інші горизонти  
Ліквідовані  
Фонд спеціальних свердловин Всього  
У т.ч. контрольні  
п’єзометричні  
Ліквідовані свердловини Ліквідовані з технічних причин  
Ліквідовані з геологічних причин  
Ліквідовані після експлуатації  
Всього  
Водозабірні свердловини    
Поглинальні свердловини    

 

Для заміни фактично ліквідованих видобувних та нагнітальних свердловин (через фізичний знос чи з технічних причин) буряться свердловини - дублери. Буріння і введення в роботу свердловин-дублерів обґрунтовується техніко-економічними розрахунками.

Експлуатаційний фонд може поповнюватися ще за рахунок оціночних і оціночно-експлуатаційних свердловин, які буряться з метою дорозвідки окремих частин покладу.

Оціночні, оціночно-експлуатаційні свердловини буряться на родовищах (покладах), що підготовлені до дослідно-промислової розробки, або розробляються з метою уточнення параметрів і режиму роботи пластів, виявлення і уточнення границь продуктивних пластів, які не розробляються, оцінки вироблення запасів нафти, газу, окремих ділянок покладу в межах контуру розвіданих запасів категорії А+В+С1, дорозвідки інших покладів, які можуть бути розкриті цими свердловинами.

Видобувний фонд складає найбiльшу частину всього фонду i містить у собі такі підгрупи свердловин: а) які дiють; б) які не дiють; в) які освоюються та які очiкують освоєння пiсля бурiння; г) які очікують закінчення розбурювання куща свердловин; ґ) які очікують облаштування промислу.

До діючого фонду вiдносяться свердловини, якi хоч би декiлька годин працювали i давали продукцiю в останньому мiсяцi звiтного року (чи звітного кварталу). Свердловини, якi давали нафту, а відтак зупиненi i знову введенi в роботу в тому ж або в наступному мiсяцi, на кiнець обох мiсяцiв числяться в дiючому фондi.

Дiючий фонд охоплює двi категорії свердловин:

1) продуктивних, тобто таких, що дають продукцiю (нафту; нафту і газ; тільки газ; газ і газоконденсат; перші дві часто називають просто нафтовими, а другі дві – газовими);

2) зупинених в останньому мiсяцi звiтного року (кварталу), серед яких розрiзняють свердловини, що простоюють: а) через очiкування ремонту;
б) через ремонт; в) через вiдсутність устаткування.

До недіючого фонду вiдносять свердловини, якi простоюють більше одного календарного мiсяця. Такi свердловини можуть бути в недiї:

а) з минулих рокiв (зупиненi до 1 грудня попереднього року);

б) у звiтному роцi (зупиненi в поточному роцi або в груднi попереднього року).

До таких, що освоюються чи очікують освоєння після буріння відносяться свердловини, які взято на баланс нафтогазовидобувного підприємства від бурових підприємств і зараховано до видобувного (експлуатаційного) фонду для наступної експлуатації. Свердловини, які переведені у видобувний фонд із інших фондів (нагнітальні, законсервовані) і знаходяться на кінець звітного року в освоюванні, обліковуються в цій групі свердловин тільки в тому разі, якщо раніше вони ніколи не експлуатувалися на нафту і газ. Свердловини, які раніше відносились до категорії продуктивних і знаходяться на кінець звітного кварталу в освоюванні або в очікуванні освоєння після проведення в них ремонтно-ізоляційних, дослідно-випробувальних та інших відновлювальних робіт, обліковуються в складі недіючого фонду.

Окрiм цього свердловини видобувного фонду пiдроздiляють на:

1) старі, серед яких маємо а) перехiднi з минулого року (свердловини, якi в мiсяцi, що передує звiтному перiоду, хоч би декiлька годин працювали і давали продукцiю), б) вiдновленi iз недiї протягом звiтного перiоду;

2) нові, що зараховані у видобувний фонд протягом звiтного року (кварталу), зокрема це свердловини, що зараховані а) з бурiння; б) з освоєння пiсля бурiння в минулих роках; в) з фонду, який ранiше не експлуатувався на нафту i газ (із контрольних; із лiквiдованих; із законсервованих).

Нагнітальними вважаються свердловини, які призначені для запомповування в них робочого агента (води, повітря, газу, пари, поверхнево-активних речовин і інш.) з метою підтримування пластового тиску в покладах або реалізації інших методів інтенсифікації видобування нафти. До нагнітальних відноситься фонд свердловин, які діють, не діють, освоюються чи очікують освоєння. У залежності від прийнятої системи діяння нагнітальні свердловини можуть бути законтурними, приконтурними, внутрішньоконтурними.

У процесі розробки покладу до нагнітальних свердловин, з метою удосконалення чи зміни системи діяння на продуктивні пласти, можуть переводитися видобувні свердловини за умови, що вони задовольняють вимогам до нагнітальних свердловин. Частина нагнітальних свердловин може тимчасово, з технологічних причин, використовуватися як видобувні.

До контрольних відноситься весь фонд таких свердловин (п’єзометричні, спостережні), які призначені спеціально для контролювання за процесом розробки родовища (вимірювання, контроль і спостереження за просуванням контурних вод, за зміною тиску в пласті, за взаємодією видобувних і нагнітальних свердловин і т.д.). Їх кількість і місцезнаходження обгрунтовуються в проектних документах на розробку родовища.

Окрім того, у фонді свердловин нафтогазовидобувних підприємств числяться ліквідовані та законсервовані свердловини, оформлені відповідно до чинних стандартів і положень про ліквідацію та консервацію свердловин.

До законсервованих відносяться свердловини (незалежно від їх призначення), які не працюють у зв’язку з недоцільністю або неможливістю їх експлуатації і на які є дозвіл на консервацію, в т. ч. які прийняті від бурових підприємств у стані консервації або законсервовані з моменту прийняття їх від бурових підприємств. Якщо після закінчення встановленого терміну консервації свердловина не підлягає ліквідації, то вона переводиться у відповідний фонд у залежності від її призначення.

До свердловин, які очікують ліквідації і перебувають у ліквідації і перебувають у ліквідації відносяться такі, документи на ліквідацію яких відправлено у вищі організації для затвердження, а також у яких на кінець звітного кварталу здійснюються роботи з ліквідації.

До ліквідованих після експлуатації відносяться всі експлуатовані раніше і ліквідовані з початку розробки родовища свердловини, ліквідація яких оформлена у відповідності з чинним положенням. До ліквідованих після буріння відносяться усі експлуатаційні і розвідувальні свердловини, які виявилися непридатними для промислового використання і ліквідовані відповідно до встановленого порядку буровим підприємством або нафтогазовидобувним підприємством з початку розвідки родовища незалежно від причини ліквідації.

До водозабірних і таких, що дають йодо-бромну і технічну воду, відноситься весь фонд подібних свердловин, тобто які діють, не діють, освоюються і очікують освоєння. До цієї групи відносяться спеціально пробурені і старі, повністю обводнені, але раніше продуктивні свердловини, вода з яких використовується для потреб буріння, капітального ремонту свердловин, підтримування пластового тиску та інших промислових потреб, а також свердловини, вода з яких використовується органами охорони здоров’я для лікувально-профілактичних і санітарно-гігієнічних потреб.

До поглинальних відноситься весь фонд таких свердловин, які призначені для запомповування (скидування, повернення стічних вод, забруднених промисловими і побутовими відходами, незалежно від їх початкового призначення і застосування) в непродуктивні горизонти (пласти), котрі гідродинамічно не пов’язані з горизонтами питних вод.

Фонд свердловин для звіту складають окремо по нафтових, газових і газоконденсатних родовищах, згідно з єдиною для нафтогазової галузі формою звітності.

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  3. V. Класифікація і внесення поправок
  4. V. Класифікація рахунків
  5. VІ. План та організаційна структура заняття
  6. А) Структура економічних відносин.
  7. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  10. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  11. Алгоритм формування статутного фонду банку
  12. Алфавіт мови і структура програми




Переглядів: 2366

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Класифікація свердловин за умовами їх експлуатації. Ремонтні роботи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.