Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Санітарно-токсикологічні характеристики хімічних домішок води

 

Арсен.Неорганічний арсен токсичніший, ніж органічний, а неорганічні сполуки Арсену (III) небезпечніші, ніж сполуки Арсену (V). За тривалого вживання води, забрудненої арсеном, на шкірі з'являються нарости – мозолі, можуть уражатися кровоносні судини, виникати пухлинні захворювання. Постійне вживання води з концентрацією арсену 0,2 мг/л упродовж життя зумовлює 5 %-й ризик розвитку раку шкіри! У разі гострого отруєння арсеном уражується центральна нервова система, що призводить до коми, а при дозах 70-80 мг – до смерті. Можливе також сильне ураження травного каналу, нервової системи і дихальних шляхів. Отруєння можливе і за низьких доз – 3- 6 мг/добу впродовж тривалого часу. За високої дії арсену в умовах виробництва спостерігаються такі прояви, як гіперпігментація, кератози і рак легенів.

Свинець.Випадки сильного отруєння свинцем спостерігалися після вживання води з підвищеним його вмістом (0,6-2,0 мг/л). Свинець потрапляє у воду зі свинцевих труб і резервуарів. Отруєння супроводжується кишковою колікою і виснаженням. Цей метал має високу кумулятивну здатність, накопичується в кістках, спричинює порушення еритропоезу, уражує нервову систему, нирки і призводить до раннього атеросклерозу. За концентрації у питній воді 0,1 мг/л організм акумулює 50 % поглиненого свинцю, і його вміст у крові досягає граничної межі – 0,025 мг/л. У незабруднених озерних і річкових водах уміст свинцю не перевищує 0,01 мг/л. Проте в районах залягання поліметалічних руд його вміст у підземних водах може значно збільшуватися. Розрахунки, виконані з урахуванням вживання 2 л води на добу, доводять, що добове надходження свинцю коливається від 10-20 мкг до 1 мг і більше. Свинець виводиться з організму із сечею, калом і потом. Він міститься у волоссі та нігтях пальців рук і ніг. У високих дозах свинець є кумулятивною метаболічною отрутою загальної дії. Симптоми гострого отруєння свинцем – швидка втомлюваність і втома, відчуття дискомфорту в ділянці живота, роздратованість, анемія, а у дітей – зміна поведінки.

Селенміститься у воді у вигляді селеніту або геленату залежно від рН і присутності солей деяких металів, зокрема феруму. Вміст його в поверхневих водах значно нижчий – 10 мкг/л. У воді деяких колодязів вміст селену перевищує 100 мкг/л. У разі вживання підземних вод з підвищеним вмістом селену порушуються функція печінки, формування емалі зубів та кальцієвий обмін. Як правило, в природних водах вміст селену незначний. З організму він виводиться переважно з сечею. Наслідком підвищеного вжитку селену тваринами є затримка росту, зменшення виживання, ураження печінки та інших органів. У деяких випадках спостерігається ураження міокарда, нирок і підшлункової залози.

Фтор.Надлишок фтору в питній воді зумовлює розвиток хвороби – флюорозу, проявом якого є утворення плям на емалі зубів. Крім того, можуть порушуватися закостеніння скелету в дітей, відбуватися зміни в м'язах серця та в діяльності нервової системи.

Нестача фтору у воді спричинює розвиток карієсу зубів – основної причини втрати зубів у юнацькому та зрілому віці. Дуже важлива роль фтору в регулюванні мінерального обміну скелета. В ранньому віці він сприяє процесу мінералізації кісток, а в похилому – зменшує ступінь вікової демінералізації кісткової тканини. Необхідна його кількість в організм людини потрапляє переважно з питною водою. Значний розвиток карієсу зубів у населення спостерігається за вмісту фтор-йонів у питній воді менше ніж 0,5 мг/л. Захворюваність на карієс зменшується після збільшення концентрації фтор-йонів до 1 мг/л. Однак збільшення концентрації фтору до 1,5-2 мг/л зумовлює плямистість емалі у 15-20 % населення. При вживанні води з концентрацією фтору понад 3-6 мг/л спостерігається деформація скелета. У великих дозах фтор для людини дуже токсичний. Патологічні зміни – це геморагічний гастроентерит, гострий токсичний нефрит і різного ступеня ураження печінки і серцевого м'яза. Гостра смертельна доза становить близько 5 г фториду натрію, тобто близько 2 г фтору.

Кадмій.У природних водах вміст кадмію зазвичай невеликий і становить 0,05-1 мкг/л, але в кадмієвих геохімічних провінціях досягає 10 мкг/л. Джерелом підвищеного вмісту кадмію є промислові стічні води та відходи, внаслідок чого його вміст у деяких випадках збільшується до 0,2-4 мг/л. Кадмій – дуже токсичний елемент. В Японії спостерігалося масове захворювання людей (хвороба ітай-ітай – «ох-ох»), пов'язане з вирощуванням рису на полях, забруднених кадмієм унаслідок використання промислових стічних вод. Вміст цього елемента в рисі досягав 600-1000 мкг/кг. Токсичність кадмію при концентрації у воді близько десятків мікрограмів на 1 л виявляється в тяжкому ураженні нирок і пов'язаною з цим гіпертонічною хворобою.

Ртуть.У забруднених водних об'єктах концентрація ртуті коливається в межах 0,01-0,5 мкг/л. У ріках, забруднених стічними водами, вміст її становить сотні й тисячі мікрограмів в 1 л. За звичайних умов з питною водою надходить не більше ніж 15% поглиненої організмом ртуті. Вона дуже токсична і кумулятивна.

Отруєння ртуттю переважно виявляється у формі неврологічних і ниркових порушень, здебільшого спричинених органічними та неорганічними сполуками Меркурію. Для неорганічних сполук Меркурію характерні ураження нирок і печінки, для органічних – нейротоксичні й ембріотоксичні прояви.

Пестициди.До пестицидів, які трапляються у воді, належать хлоровані вуглеводні та їхні похідні, ґрунтові інсектициди, пестициди, що легко вимиваються з ґрунтів, а також пестициди, які систематично потрапляють у системи водозабезпечення як засоби боротьби з переносниками хвороб. Це переважно хлорорганічні сполуки. Мікрокількості хлоро-органічних пестицидів у водному середовищі накопичуються у різних ланках трофічного ланцюга. Так, ДДТ може акумулюватися в рибі в концентраціях, що в 10 000 разів більша, ніж у воді, в якій вони мешкають.

Поліхлоровані ПАР.Велику небезпеку для здоров'я людини становлять поліхлоровані ПАР – дибензо-п-діоксини (ПХДД), дибензо-фурани (ПХДФ) та біфеніли (ПХБФ). Вони мають високу стабільність у навколишньому середовищі і надзвичайно токсичні. Розрахункові середньосмертельні дози діоксинів для людини вимірюються сотими частками міліграма на 1 кг маси тіла. За тривалої дії надзвичайно низьких доз вони здатні спричинювати канцерогенний, тератогенний, гонадотоксичний та імуносупресивний ефекти. Ці сполуки досить стійкі й надходять у водні об'єкти зі стічними водами виробництв хлорфенолів та їхніх похідних. Вони можуть потрапляти до ґрунтових вод у місцях захоронення промислових відходів.

Галогеновмісні сполуки (ГВС). Під час хлорування води утворюється велика кількість галогеновмісних сполук, кількісний та якісний склад яких залежить від вмісту в природних водах гумінових і фульвокислот, хінонів, фенолів тощо. З гігієнічного погляду виокремлюють 24 галогеновмісні сполуки (ГВС), в тому числі хлороформ, чотирихлористий карбон, дихлорбромметан, дибромхлорметан, трихлоретилен, тетрахлоретилен, бромоформ, дихлорметан, 1,1-дихлоретилен. ГВС мають високу біологічну активність. Їхня дія виявляється в утворенні злоякісних пухлин, виникненні генетичних хвороб та ін. У разі тривалого вживання води із вмістом ГВС виявляються пухлиноподібні захворювання.

 


Читайте також:

  1. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  2. Акустичні характеристики порід
  3. Безпека праці в хімічних лабораторіях
  4. Будова атомів хімічних елементів.
  5. Будова, принцип роботи та характеристики МДН – транзисторів
  6. Будова, принцип роботи та характеристики тиристорів
  7. Будова, характеристики і параметри біполярного транзистора
  8. Валентність — це здатність атомів одного елемента сполу­чатися з певним числом атомів інших елементів під час утворення хімічних сполук.
  9. Варіаційні ряди та їх характеристики
  10. Векторні характеристикимеханічного руху– переміщення, шлях, швидкіст та прискорення
  11. Вивчення загальної характеристики господарства, окремих галузей господарства та міжгалузевих комплексів.
  12. Види мереж. Основні характеристики мереж.




Переглядів: 746

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні джерела забруднення поверхневих вод | Класифікація забруднень та їх нормування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.