Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правова природа амністії і помилування

Проверила:Шортанбаева С.К
Выполнила:Манабай Н.Б 3курс ПОВ
. Алматы 2014

1.1. Історичні аспекти становлення законодавства про застосування амністії та здійснення помилування.


Без знання історії, без глибокого ретроспективного аналізу будь-якого правового, соціального інституту неможливо уявити собі шлях його майбутнього вдосконалення.

Як зазначає Таганцев М.С. , історична оцінка будь-якого закону є одним із прийомів критичного аналізу права. Таганцев Н. С. Русское уголовное право : в 2 т. / Таганцев Н. С. – Тула : Автограф, 2001. – Т.1: Часть общая. –2001. – 800 с.

Амністія і помилування є давніми правовими інститутами. Вони як прояв державного милосердя до своїх громадян, які скоїли злочини, відомі з давніх-давен, оскільки їх виникнення, становлення і розвиток є невід’ємними складовими процесів цивілізаційного розвитку і державного становлення. вивчення правового явища в генезисі дозволяє шляхом дослідження реальних фактів історії виявити прояви феномена, а також передумови його виникнення та наслідки: історія торкається всього в цьому житті, право не є виключенням.

В історичному аспекті прообразом амністії та помилування є право потерпілої особи прощати свого кривдника. Литвак, полійчук, інститути амністії і помилування на території україни, ст..108

Відносно точного часу виникнення цих інститутів в правовій науці існує багато суперечок. Існує думка, що амністія і помилування виникли в Стародавньому Римі, коли за часів республіки амністія застосовувалась за рішеннями народних коміцій і сенату, а за часів імперії це право перейшло імператору. Деякі юристи посилаються на історичний факт, який відноситься до більш давньої епохи, а саме це те, що є відомим випадок, коли син Хаммурапі помилував раба, який підлягав смертній карі. Хоча в самих законах Хаммурапі (XVIII ст.. до н.е.) немає згадок про пробачення злочинцям. Також, як пише Таганцев М.С. у своїх працях, існують згадки про помилування ще за часів Стародавнього Єгипту . Він посилається на Єгипетські папіруси ( ХХ ст.. до н.е.) і вважає, що саме вони є найдавнішою згадкою про помилування. Зокрема, йде мова про єгиптянина Синуха, який служив в армії фараона, але згодом дезертирував. Коли він повернувся на батьківщину, фараон пробачив йому, хоча за подібний злочин передбачалось суворе покарання.Таганцев Н. С. Русское уголовное право : в 2 т. / Таганцев Н. С. – Тула : Автограф, 2001. – Т.1: Часть общая. –2001. – 800 с.

Що стосується України, то історія цих інститутів бере початок з династії Рюриковичів в період, коли публічна влада була недостатньо централізована. Кожен з князів мав змогу здійснювати помилування в межах своєї території.Як приклад, Данило Галицький після завоювання міста Галич, яке за допомогою боярства було захоплено Ростиславом, проявив милосердя і помилував галицьких бояр, незважаючи на їх зраду. Люблинский П. И. Право амнистии. Историко-догматическое и политическое исследование / Люблинский П. И. – СПб., 1907. – 372 с. Згодом, у зв’язку з переходом частини українських земель до складу царської Росії та з централізацією влади право помилування зосередилось в руках монарха (імператора), тобто «милість» набуває більш визначеної правової форми у контексті звільнення від кримінального покарання особи, яка вчинила злочин. Помилування монархом здійснювалось у формі маніфеста, жодних обмежень не існувало – ні за колом осіб, ні за видами, ні за складами злочинів.

В законодавстві царської Росії не існувало чіткого розмежування між помилуванням та амністією., а дореволюційне законодавство взагалі не вживало термін «амністія», а користувалось термінами «помилування» чи « прощення», які застосовувались як до випадків звільнення від покарання окремих осіб, так і багатьох засуджених. Литвак, полійчук, інститути амністії і помилування на території україни, ст..108 Тобто йшла мова як про помилування однієї конкретної особи, так і про колективне помилування , яке можна вважати тією ж таки амністією.

Першим законодавчим актом, в якому знайшло відображення помилування, є Судебник 1550 р., в якому було встановлено, що особа залишається в немилості до визначення покарання чи до здійснення помилування.Хоч право царя здійснювати помилування передбачено Судебником, проте тлумачення категорії помилування як такої в ньому не визначається. Право на помилування застосовувалось царями з різноманітних причин- це могло статись у зв’язку з коронацією, народженням сина, релігійним святом. Іван Грозний в своєму заповіті від 10 березня 1584 року зазначив про звільнення після його смерті всіх в’язнів.
С. В. Семендяева Становление и развитие института помилования в России http://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fcredonew.ru%2Fcontent%2Fview%2F1028%2F65%2F&ei=uGIXU_qdEajU4wTgsoDoAg&usg=AFQjCNH1EbyHMpVExqTwmuZkmcnJCK310w&sig2=5QNQpLSMDM6aZH_XV-69ag&bvm=bv.62286460,d.bGE


Читайте також:

  1. АКЦІОНЕРНА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА ПІДПРИЄМСТВ
  2. Амністія і помилування.
  3. Англо-американська правова система
  4. Бактеріофаг, його природа і практичне застосування. Вплив бактеріофага на мінливість мікроорганізмів.
  5. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  6. Бюджет як економічна і правова категорія
  7. В Росії основні положення про амністію та помилування містяться в Конституції, Кримінальному кодексі та Кримінально-виконавчому кодексі Російської Федерації.
  8. Валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин. Слід розрізняти національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні системи (ВС).
  9. Види підприємницької діяльності, їх загально-правова характеристика
  10. Види суб’єктів підприємництва та їх загальна правова характеристика
  11. ГЛАВА 1. ПРИРОДА И ПРЕДЫСТОРИЯ
  12. Глава 12. ПРАВОВАЯ ОХРАНА ЗЕМЕЛЬ И КОНТРОЛЬ ЗА СОБЛЮДЕНИЕМ




Переглядів: 639

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способы толкования права | А.Я. Гришко, А.М. ПотаповАмнистия. Помилование. Судимость. http://thelib.ru/books/aleksandr_yakovlevich_grishko/amnistiya_pomilovanie_sudimost-read.html

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.429 сек.