Обґрунтування структури посівних площ та побудова сівозміни
Проектування зрошуваної сівозміни виконується відповідно до структури посівних площ, виданої в індивідуальному завданні з урахуванням спеціалізації господарства (додаток В).
Для складання зрошуваної сівозміни спочатку необхідно вирішити питання про раціональну кількість і розміри полів у ній. На основі структури посівних площ і наявності зрошуваних земель проводиться групування культур, близьких за технологією вирощування, строками сівби, вимогами до режиму зрошення та інших показників, що враховуються у встановленні порядку зміни їх у сівозміні. Кількість полів у сівозміні і середній розмір окремого поля встановлюється так, щоб більшість культур за можливістю, а багаторічні трави в обов'язковому порядку, займали цілі поля (табл. 2.1).
Таблиця 2.1
Частка одного поля у сівозміні
Кількість полів у сівозміні
Частка поля, %
25,0
20,0
16,7
14,3
12,5
11,1
10,0
За необхідності мати збірні поля, заповнювати їх слід культурами з однаковим поливним режимом, термінами сівби і збирання. Поля, де основні культури не повністю займають вегетаційний період, можуть бути використані для проміжних посівів.
Проектована сівозміна подається у вигляді таблиці 2.2, де зазначається порядок чергування, посівна площа сільськогосподарських культур основного і проміжного строку.