Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Доходи, видатки і ліквідність активів комерційних банків

У різних країнах число комерційних банків істотно розрізняється.

Доходи і витрати комерційних банків.За виконання вищезгаданих операцій комерційні банки привласнюють доходи:

- відсотки, стягнуті по позичках;

- відсотки і дивіденди по капіталах, розміщеним у цінні папери;

- різні платежі, стягнуті за виконання розрахункових, довірчих і торгово-комісійних операцій;

- доходи від спекуляції цінними паперами.

Сукупність таких доходів утворює валовий дохід банку. Поряд з доходами банки несуть витрати у вигляді сплати відсотків по вкладах і різних витрат, пов'язаних з веденням банківської справи: заробітної плати службовців, амортизації, опалення, освітлення і ремонту приміщень, канцелярських, поштово-телеграфних і інших витрат. Тому прибуток банку дорівнює різниці між валовим доходом і сумою витрат.

Для фінансової оцінки роботи комерційних банків використовується показник рентабельності, обчислювальний у трьох варіантах: як відношення прибутку до: акціонерного капіталу (статутному фонду); сукупних активів і витрат банку. Більш обґрунтованим є варіант, що відкриває доступ до аналізу більшого числа факторів утворення прибутку. На масу прибутку банку впливають не тільки розмір акціонерного капіталу, але і рівень депозитних і позичкових ставок, структурні зрушення у витратах банку, обсяг і якість послуг, що надаються банком, зміна в активах частки позичок, що приносять високий відсоток (ступінь диверсифікованості дохідних активів). Ці й інші фактори прибутковості комерційного банку можуть бути виявлені при аналізі динаміки показників рентабельності.

Ліквідність активів комерційних банків. Для аналізу фінансового положення комерційного банку велике значення має визначення ліквідності його активів, що оцінюється на основі вивчення балансу активів і пасивів. Як відомо, основним джерелом ресурсів комерційних банків є внески, що вони повинні повертати по першій вимозі вкладників чи через якийсь час після повідомлення про їхнє вилучення. Раніше прийняті внески банки повертають, насамперед, за рахунок нових внесків, що до них надходять щодня. Якщо ж сума внесків, що вилучається, перевищує суму, що надходить знову, то для виплати суми перевищення вони використовують касовий резерв грошей, а при недостачі останнього — перетворюють статті зайнятих активів у готівку. У цих випадках можливість повернення внесків залежить від ліквідності банківських активів.

Ліквідність банківських активів - це здатність банку вчасно і без утрат перетворювати його зайняті активи в готівку. Ця здатність залежить від структури активів банку. По ступені ліквідності активи банку можна об'єднати в три групи: активи в безпосередньо ліквідній формі, легко і важко ліквідні активи.

Активи в безпосередньо ліквідній формі — це касовий резерв готівки і кошти на поточному рахунку в центральному банку, оскільки комерційні банки ці кошти можуть у будь-який час вилучити готівкою (табл. 14.1). Касовий резерв готівки і кошти на поточному рахунку в центральному банку є незайнятими активами комерційних банків, що не приносять їм прибутку. Тому комерційні банки намагаються тримати в якості активів в безпосередньо ліквідній формі мінімум своїх ресурсів. Цей мінімум необхідний для забезпечення своєчасного повернення внесків і безперебійного виконання розрахунків з іншими комерційними банками через центральний банк в умовах нормального зворотного припливу позичок і нових внесків. Звичайно касовий резерв готівки і коштів на поточному рахунку в центральному банку (без обов'язкових резервів) не перевищує 10% усіх пасивів комерційних банків.

 

Таблиця 14.1. Типовий баланс комерційного банка

 

Активи Пасиви
1. Кошти та поточні рахунки в центральному банку 2. Каса 3. Позики 4. Державні облігації 5. Цінні папери підприємств, придбані банком 6. Рахунки банку у банках-кореспондентах 7. Кредити, видані клієнтам: короткострокові середньострокові довгострокові 8. Кредити, надані іншим банкам 9. Будинки, спорудження й інші основні засоби 10. Дебітори банку 1. Транзакційні депозити 2. Строкові вклади і депозити підприємств, організацій і кооперативів, у тому числі терміном понад 1 рік 3. Ощадні вклади і депозитні рахунки грошового ринку 4. Депозитні сертифікати 5. Внески громадян 6. Кредитні ресурси інших банків 7. Розрахункові і поточні рахунки підприємств, організацій і кооперативів 8. Власні засоби 9. Статутний фонд 10. Резервний фонд 11. Інші пасиви 12. Прибуток
å Активів å Пасивів

 

Оскільки активи в безпосередньо ліквідній формі складають відносно незначну частину позикових засобів і не завжди можуть поповнюватися за рахунок нових внесків, визначену частину позикових засобів комерційні банки повинні розміщати таким чином, щоб при необхідності їх можна було легко і без утрат перетворити в готівку, тобто визначена частина банківських активів повинна бути легко ліквідною.


Читайте також:

  1. III. Економічна інтерпретація результатів статистичного дослідження банків
  2. XV. Фінансові результати від первісного визнання та реалізації сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів
  3. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  4. Адміністративний арешт активів та його наслідки
  5. Активні операції банків
  6. Активні операції комерційних банків
  7. Альтернативні стратегії фінансування оборотних активів підприємства
  8. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  9. Амортизація нематеріальних активів
  10. Амортизація нематеріальних активів
  11. Амортизація основних засобів і нематеріальних активів.
  12. Аналіз активів банку




Переглядів: 371

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Операції комерційних банків | Практичні завдання до теми 14

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.