Власний капітал підприємства показує частку майна підприємства, яка фінансується за рахунок коштів власників і власних засобів підприємства.
Власний капітал підприємства = Вартість активів за балансом –Боргові зобов`язання.
Власний капітал підприємства функціонує у таких формах (рис. 7.3).
Рис. 7.3 Форми функціонування власного капіталу підприємства
СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ– сума вкладів власників підприємства в його активи за номінальною вартістю згідно із засновницькими документами.
ПАЙОВИЙ КАПІТАЛ– це сукупність коштів фізичних і юридичних осіб, добровільно розміщених у товаристві відповідно до установчих документів для здійснення господарсько-фінансової діяльності. Формування такого капіталу передбачено у кредитних спілках, сільськогосподарських і житлово-будівельних кооперативах.
ДОДАТКОВИЙ ВКЛАДЕНИЙ КАПІТАЛ– це сума, на яку вартість реалізації емітованих акцій перевищує їх номінальну вартість (емісійний дохід), сума капіталу, який вкладено засновниками понад статутний капітал.
ІНШИЙ ДОДАТКОВИЙ КАПІТАЛ – включає суму дооцінки необоротних активів, вартість необоротних активів, безкоштовно отриманих підприємством від юридичних або фізичних осіб, та інші види додаткового капіталу.
РЕЗЕРВНИЙ КАПІТАЛ– сума резервів, створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок чистого прибутку підприємства.
НЕРОЗПОДІЛЕНИЙ ПРИБУТОК – сума прибутку, яка реінвестована у формування власного капіталу підприємства. Особливості формування окремих видів власного капіталу висвітлюються у темі 4 "Управління прибутком".