Характеристика осередків ураження, що виникають при аваріях на гідротехнічних спорудах
Осередком ураження при аваріях на гідротехнічних спорудах називається територія, в межах якої відбулися катастрофічне затоплення місцевості, пошкодження і руйнування будівель і споруд, що супроводжуються ураженням і загибеллю людей, тварин і урожаю сільськогосподарських культур, псуванням і знищенням сировини, палива, продуктів харчування і навколишнього природного середовища. При проривах гідроспоруд виникає загроза катастрофічного затоплення населених пунктів на великих територіях.
На затоплюваній території прийнято виділяти чотири зони катастрофічного затоплення залежно від швидкості перебігу води, висоти хвилі прориву і відстані населеного пункту від гідроспоруди (рис.3.1).
Перша зона катастрофічного затоплення примикає безпосередньо до гідроспоруди і тягнеться на 6-12 км., висота хвилі прориву досягає декількох метрів (залежно від глибини води перед дамбою, тобто глибини прорана). Хвиля прориву в цій зоні характеризується бурхливим потоком води із швидкістю течії 30 км/г. Час проходження хвилі прориву - 30 хв.
Друга зона - зона швидкої течії, 15-20 км/г. Протяжність зони від гідроспоруди 15-25 км. Час проходження хвилі 50-60 мин.
Третя зона- зона середньої течії із швидкістю 10-15 км/г і протяжністю від дамби до 30-50 км. Час проходження хвилі прориву 2-3 години.
Четверта зона - зона слабкої течії (розливу). Швидкість течії 6-10 км/г. Її протяжність залежатиме від рельєфу місцевості і може скласти 36-70 км. від гідроспоруди