Національно-визвольна війна українського народу 1648-1657рр.
Визначаючи причини Визвольної війни, охарактеризуйте соціально-економічний розвиток та політичну ситуацію в українських землях напередодні війни, становище селянства, козацтва, міської бідноти, наступ на їх права та вільності з боку польської шляхти, насадження уніатства. Все це і визначило участь народних мас у війні Виявіть основні рушійні сили війни, підкресливши активну роль у ній українського козацтва, поряд з селянством, дрібною шляхтою. міщанами, частиною православного духовенства, їх боротьба проти соціального, національного і релігійною гніту Речі Посполитої й зумовила національно-визвольний характер війни.
Змалюйте політичний портрет керівника Визвольної війни українського народу Богдана Хмельницького (1595-1657), розкрийте його дипломатичну діяльність по створенню антипольської коаліції, погляди щодо створення української держави.
Аналізуючи хід війни, з'ясуйте причини перших перемог повстанців на чолі з Б. Хмельницьким над польське - шляхетським військом у битвах на Жовтих Водах, під Корсунем і Пиляннями у 1648 р. Укажіть також на мотиви та причини припинення у грудні 1648 р. походу війська Ь.Хмельницького в етнічні польські землі. Розкрийте роль сподвижників Б.Хмельницького, народних героїв, ватажків козацько-селянських мас під час Визвольної війни - Максима Кривоноса, Івана Богу на, Данила Нечая та ін.
Зупиніться на аналізі Зборівської битви та її наслідках - підписанні Зборівського миру (1649 р.).
Описуючи воєнні дії 1651 р., зверніть увагу на основну подію того часу велику битву під Берестечком на Волині (червень 1651 р.), поясніть причини поразки військ повстанців, з'ясуйте позиції союзників Б.Хмельницького кримських татар - у спільній боротьбі проти польської шляхти та наслідки їх зрадливих дій у ході Визвольної війни. Опишіть обставини, які склалися в ході війни після підписання з поляками Білоцерківської угоди 1651 р. . Зверніть увагу на події 1652 - 1653 рр., коли повстанське військо дало відсіч польсько-шляхетській агресії (битви під Батогом у 1652 р., під Жванцем у 1653 р.), підкресліть масштаби розгортання класової боротьби під час війни.
Таким чином, боротьба українського народу середини XVII ст. завершилася звільненням більшої частини українських земель, у результаті склалися умови для формування тут української державності.