Формування української державності в ході Визвольної війни
Розкриваючи тему, підкресліть, що процес формування державності розпочався в ході воєнних дій, коли було розгромлено збройні сили шляхетської Польщі й ліквідовано польську адміністративну систему. На визволених землях почала складатися нова військово-адміністративна й політична система.
Юридичною основою цього процесу став Зборівський договір 1649 р., який передбачав визначення незалежної території в межах Київського, Чернігівського та Брацславського воєводств; 40-тисячний козацький реєстр; ліквідацію унії на визволених землях та ін.
Зверніть увагу на формування території й органів влади Війська Запорозького. Вся територія поділялася на 16 полків на чолі з полковниками, що обиралися на полковій раді й спиралися на полкову старшину. Найвищим органом влади була загальновійськова Рада, хоча поступово цю роль стала виконувати Рада старшин, що складалася з генеральної старшини та полковників. Гетьман, що обирався загальною Радою, виконував функції глави держави й спирався на генеральну старшину. Найвищою військовою й адміністративною установою була Генеральна військова канцелярія.
Охарактеризуйте зміни, що сталися в економіці нової держави. Велике і середнє землеволодіння на певний час зникло, натомість зросло козацьке землеволодіння. Феодальні відносини були підірвані, кріпосне право ліквідоване. Зміцніли економічні зв'язки з Росією. Певна частина селян покозачилася.
Визначте також і зміни у зовнішній політиці гетьманської влади (пошуки союзників у боротьбі проти Польщі й визнання Кримського ханства, Молдавського князівства, Трансільванії та ін.; розширення контактів з Москвою;
досягнення угоди зі Швецією).
Як висновок визначте характер держави Богдана Хмельницького, підкресливши її особливості, що полягали у впровадженні принципів народовладдя. Цей своєрідний устрій виділяв козацьку державу часів Б.Хмельницького серед інших середньовічних держав Європи.