Змістовий модуль 1. Давня, середньовічна та ранньомодерна історія України
Тема 1.Вступ. Феномен української історії
Особливості вітчизняної історії. Значення історії України в житті суспільства. Форми і методи роботи над курсом. Проблеми викладання історії у вищій школі.
Методологічні засади вивчення історії України. Історіографія історії України. Джерела з історії України. Лінійна і нелінійна філософія історії. Соціальна історія та історія повсякденності.
Тема 2. Доісторична доба української історії
Археологічна періодизація історії. Початок формування людської цивілізації на території України. Трипільська культура та її місце в історії України.
Первісні державні утворення на території України (кіммерійці, скіфи, сармати, грецькі міста-держави Північного Причорномор’я).
Східні слов’яни в VІ–ІХ ст.: розселення, побут, вірування, проблеми етногенезу. Перші протодержавні утворення східного слов’янства. Заснування Києва і держава Аскольда.
Тема 3. Україна-Русь (ІХ – перша половинаXIV ст.)
Проблема утворення Київської Русі в історіографії (норманська і хозарська теорії походження Київської Русі).
Виникнення і становлення Давньоруської держави (кінець ІХ – кінець Х ст.). Піднесення і розквіт Київської Русі (кінець ІХ – середина ХІ ст.).
Розвиток руських земель в умовах децентралізації Київської Русі. Монгольська навала і встановлення золотоординського іга.
Галицько-Волинська держава.
Етнічний розвиток Київської Русі. Проблема етногенезу українського народу в історичній науці. «Звичайна схема» М. Грушевського.
Тема 4. Литовсько-польська доба української історії (друга половина XIV – перша половина XVІІ ст.)
Українські землі в колі геополітичних інтересів сусідніх держав (Литви, Польщі, Кримського ханства, Молдавії, Османської імперії, Московського царства).
Політичні, соціальні та етнокультурні процеси у Великому князівстві Литовському в ХІV – першій половині ХVІ ст. Магдебурзьке право. Литовські статути.
Польська цивілізація і Русь: Люблінська і Брестська унії.
Боротьба українського народу за права православної церкви у ХVІІ ст. Полемічна література. Петро Могила.