Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Технічні заходи, що створюють безпечні умови виконання робіт

 

Основні питання, що підлягають вивченню:

1. Послідовність виконання технічних заходів.

2. Порядок виконання відключень.

3. Вивішування плакатів безпеки та огородження робочого місця.

4. Перевірка відсутності напруги.

5. Загальні вимоги до встановлення заземлень.

6. Встановлення заземлень в електроустановках електростанцій і підстанцій.

7. Встановлення заземлень на повітряних лініях електропередачі.

Основні пояснення до теми, що вивчається.

Послідовність виконання технічних заходів.

Під час підготовки робочого місця до роботи, яка вимагає знімання напруги, слід виконати у зазначеній послідовності такі технічні заходи:

u провести необхідні вимкнення і вжити заходи щодо запобігання помилковому або самочинному вмиканню комутаційної апаратури;

u вивісити заборонні плакати на приводах ручного і на ключах дистанційного керування комутаційної апаратури, за необхідністю струмоведучі частини слід огороджувати;

u приєднати до "землі" переносні заземлення;

u перевірити відсутність напруги на струмоведучих частинах, на які слід встановити заземлення. Якщо переносні заземлення планується ставити поблизу струмоведучих частин, що не входять в зону робочого місця, то їх огородження слід встановити до перевірки відсутності напруги та заземлення;

u встановити заземлення (увімкнути заземлювальні ножі, приєднати до вимкнених струмоведучих частин переносні заземлення) безпосередньо після перевірки відсутності напруги та вивісити плакати "Заземлено" на приводах вимикальних комутаційних апаратів;

u огородити, у разі необхідності, робочі місця або струмоведучі частини, що залишились під напругою, і вивісити на огородженнях плакати безпеки. Залежно від місцевих умов струмоведучі частини огороджують до або після їх заземлення.

Вимикання (знімання напруги).

У разі виконання робіт на струмоведучих частинах, що потребують знімання напруги, слід вимкнути:

l струмоведучі частини, на яких буде виконуватись робота;

l неогороджені струмоведучі частини, до яких можливе наближення людей, механізмів, вантажопідіймальних машин та пристосувань на відстань меншу за зазначену в табл. 8.1;

l у разі виконання роботи на вимкненій ПЛ, якщо не виключена можливість наближення елементів цієї ПЛ на відстань, меншу від зазначеної у табл. 8.1, до струмоведучих частин інших ПЛ, що перебувають під напругою, останні необхідно вимкнути. ПЛ зв’язку, які підвішені разом з ПЛ, що ремонтується, також необхідно вимкнути.

В електроустановках з номінальною напругою понад 1000 В з кожного боку, звідки комутаційним апаратом може бути подано напругу на робоче місце, повинно бути видиме розривання, створене від'єднанням або зніманням шин і проводів, вимиканням роз'єднувачів, зніманням запобіжників, а також вимиканням відокремлювачів та вимикачів навантаження, за винятком тих, у яких автоматичне вмикання здійснюється пружинами, встановленими на самих апаратах.

Трансформатори напруги та силові трансформатори, пов'язані з виділеною для роботи ділянкою електроустановки, слід вимкнути також і з боку напруги до 1000 В для запобігання можливості зворотної трансформації.

Під час підготовки робочого місця після вимкнення роз'єднувачів та вимикачів навантаження з ручним керуванням необхідно візуально переконатись у тому, що вони знаходяться у вимкненому положенні, а також переконатись у відсутності шунтуючих перемичок.

 

Таблиця 8.1 Допустима відстань до струмоведучих частин, що перебувають під напругою

 

Напруга, кВ Відстань від людини у будь-якому її по-ложенні та інстру-ментів і присто-сувань, що викорис-товуються нею, м Відстань від механізмів і вантажопідйомних машин у робочому та транспортному положеннях, від стропів, вантажо-захватних пристосувань та вантажів, м
На ПЛ до 1 кВ 0,6
В інших електроуста-новках до 1 кВ Не нормується (без дотику)
3, 6, 10, 20, 35 0,6
1,5
1,5
2,5
2,5 3,5
400, 500 3,5 4,5
800 постійного струму 3,5 4,5

В електроустановках з номінальною напругою понад 1000 В для запобігання помилковому або самочинному вмиканню комутаційних апаратів, якими може бути подано напругу до місця роботи, слід вжити таких заходів:

ü приводи роз'єднувачів, відокремлювачів, вимикачів навантаження з ручним керуванням у вимкненому положенні — зачинити на механічний замок (в електроустановках з номінальною напругою 6, 10 кВ з однополюсними роз'єднувачами допускається надягати на ножі спеціальні діелектричні ковпаки);

ü у роз'єднувачів, керування якими здійснюється оперативною штангою, стаціонарні огородження зачинити на механічний замок;

ü у приводів комутаційних апаратів, що мають дистанційне керування, вимкнути силові кола та кола керування, а у пневматичних приводів, крім того, на підвідному трубопроводі стисненого повітря — закрити і зачинити на механічний замок засувку та випустити стиснене повітря; в цьому разі спускні клапани слід залишити у відкритому положенні;

ü у вантажних та пружинних приводів вантаж або пружини, що вмикають, привести в неробочий стан і пристрої піднімання вантажу або накручування пружин заблоковувати.

В електроустановках з номінальною напругою до 1000 В з усіх боків струмоведучих частин, на яких буде виконуватись робота, необхідно зняти напругу вимкненням комутаційних апаратів з ручним приводом, а у разі наявності в схемі запобіжників — їхнім зніманням. Якщо в схемі відсутні запобіжники, то для відвернення помилкового вмикання комутаційних апаратів слід забезпечити виконання таких заходів: замикання рукояток та дверей шафи, закриття кнопок, встановлення між контактами комутаційних апаратів ізолювальних накладок тощо. У разі знімання напруги комутаційним апаратом з дистанційним керуванням необхідно після цього від'єднати провід, який живить вмикальну котушку, якщо в схемі відсутні запобіжники.

Якщо конструктивне виконання апаратури і характер роботи дозволяють, то зазначені вище заходи можна замінити розшиновкою або від'єднанням кабеля, проводів від комутаційного апарата або від обладнання, на якому слід проводити роботу.

З найближчих до робочого місця струмоведучих частин, що доступні на дотик, слід зняти напругу або їх необхідно огородити.

Вимкнене положення комутаційних апаратів з номінальною напругою до 1000 В, контакти яких не можна оглянути (автоматичні вимикачі невикотного виконання, пакетні вимикачі, рубильники в закритому виконанні та ін.), визначається перевіркою відсутності напруги на їхніх затискачах або на шинах, що відходять, проводах чи затискачах обладнання, яке вмикається цими комутаційними апаратами.

Вивішування плакатів безпеки, огородження робочого місця.

На приводах роз'єднувачів, відокремлювачів та вимикачів навантаження, на ключах та кнопках дистанційного керування, на комутаційній апаратурі з номінальною напругою до 1000 В (автомати, рубильники, вимикачі), у разі вмикання яких може бути подано напругу на робоче місце, слід вивісити плакати "Не вмикати! Працюють люди".

На приєднаннях з номінальною напругою до 1000 В, що не мають комутаційної апаратури, плакати слід вивішувати біля знятих запобіжників.

Біля роз'єднувачів, які керуються оперативною штангою, плакати слід вивішувати на огородженнях.

Біля однополюсних роз'єднувачів з приводом плакати слід вивішувати на приводі кожного роз'єднувача.

Якщо комутаційний апарат на момент підготовки робочого місця був у вимкненому стані, то в цьому разі працівники, які готують робоче місце, або оперативні працівники, які дають дозвіл на підготовку робочого місця, повинні перевірити вимкнене положення апарата і наявність відповідних плакатів на ньому.

На засувках, які перекривають доступ стисненому повітрю до пневматичного приводу комутаційної апаратури, слід вивішувати плакат "Не відкривати! Працюють люди".

На приводах роз'єднувачів, якими вимкнена для виконання робіт ПЛ або КЛ, незалежно від кількості бригад, що працюють, слід вивісити один плакат "Не вмикати! Робота на лінії". Цей плакат вивішують і знімають тільки за вказівкою працівника, який дає дозвіл на підготовку робочих місць та веде облік кількості бригад, що працюють на лінії.

Для тимчасового огородження струмоведучих частин, що залишились під напругою, слід застосовувати щити, ширми, екрани тощо, які виготовлені з ізоляційних матеріалів.

На тимчасових огородженнях повинні бути написи "Стій! Напруга" або укріплені відповідні плакати безпеки.

В електроустановках з номінальною напругою до 20 кВ, коли неможливо відгородити струмоведучі частини щитами, допускається застосування ізолювальних накладок, які розміщують між вимкненими струмоведучими частинами та тими, які перебувають під напругою (наприклад, між контактами вимкненого роз'єднувача). Ці ізолювальні накладки можуть торкатись до струмоведучих частин, що перебувають під напругою.

Встановлювати і знімати накладки повинні два працівники, користуючись діелектричними рукавичками та ізолювальними штангами або кліщами.

На огородженнях камер, у шафах та на панелях, що межують з робочим місцем, слід вивішувати плакати "Стій! Напруга".

У ВРУ під час проведення робіт із землі і на обладнанні, встановленому на фундаментах та окремих конструкціях, робоче місце слід обгороджувати (із залишенням проходу) канатом, мотузкою або шнуром з рослинних чи синтетичних волокон і вивішувати на них плакати "Стій! Напруга". Плакати слід повернути всередину огородженого простору.

Дозволяється користуватись для підвішування каната конструкціями, які не включені до зони робочого місця, за умови, що вони залишаються зовні огородженого простору.

У разі, коли напруга знімається з усього обладнання та шин ВРУ, за винятком лінійних роз'єднувачів, останні слід відгородити канатом з плакатами "Стій! Напруга". Плакати слід повернути назовні огородженого простору.

У разі виконання роботи за розпорядженням у вторинних колах ВРУ огороджувати робоче місце не вимагається.

В електроустановках, крім ПЛ і КЛ, на підготовлених робочих місцях слід вивішувати плакат "Працювати тут".

У ВРУ на ділянках тих конструкцій, по яких можна пройти від робочого місця до ділянок, що межують з цим робочим місцем та перебувають під напругою, слід встановити добре видимі плакати "Стій! Напруга". Ці плакати може встановлювати працівник зі складу виробничих працівників під керівництвом допускача.

На стаціонарних драбинах та конструкціях, по яких дозволяється підніматись для виконання робіт, слід вивішувати плакат "Влазити тут".

На конструкціях, що межують з тими, по яких дозволяється підніматись, внизу слід вивішувати плакати "Не вилазь! Уб'є".

Забороняється забирати або переставляти плакати і огородження, встановлені під час підготовки робочих місць, до повного закінчення робіт.

Перевірка відсутності напруги.

Перевіряти відсутність напруги необхідно покажчиком напруги, справність якого перед застосуванням слід перевірити або за допомогою призначених для цієї мети спеціальних приладів, або наближенням до струмоведучих частин, розташованих поблизу, які явно перебувають під напругою. Придатність покажчиків із самоконтролем перевіряється наявністю звукового чи світлового сигналу.

В електроустановках з номінальною напругою понад 1000 В слід користуватись покажчиком напруги, застосовуючи діелектричні рукавички.

На одноколових ПЛ 330 кВ і вище достатньою ознакою відсутності напруги є відсутність коронування.

На ПЛ у разі підвішування проводів на різних рівнях необхідно перевіряти відсутність напруги покажчиком та встановлювати заземлення пофазно, знизу вверх, починаючи з нижнього проводу. У разі горизонтального підвішування проводів перевірку слід починати з найближчого проводу.

В електроустановках з номінальною напругою до 1000 В із заземленою нейтраллю у разі застосування двополюсного покажчика необхідно перевіряти відсутність напруги як між усіма фазами, так і між кожною фазою та заземленим корпусом обладнання або заземлювальним (занулювальним) провідником. Допускається застосовувати попередньо перевірений вольтметр.

Забороняється користуватись ампервольтметром, що не має внутрішнього захисного вимикання.

Забороняється використовувати для перевірки відсутності напруги "контрольні" лампи.

Встановлення заземлень.

Встановлювати заземлення на струмоведучі частини вимкненої для робіт ділянки електроустановки необхідно безпосередньо після перевірки відсутності напруги. Переносне заземлення спочатку треба приєднати до заземлювального пристрою, а потім, після перевірки відсутності напруги, встановити на струмоведучі частини. Знімати переносне заземлення необхідно в зворотній послідовності: спочатку зняти його із струмоведучих частин, а потім від'єднати від заземлювального пристрою.

Встановлення та знімання переносних заземлень в електроустановках з номінальною напругою понад 1000 В слід здійснювати ізолювальною штангою із застосуванням діелектричних рукавичок, а в електроустановках з номінальною напругою до 1000 В достатньо застосування діелектричних рукавичок. Закріплювати затискачі приєднаних переносних заземлень слід цією самою штангою або безпосередньо руками в діелектричних рукавичках.

Після встановлення заземлень, вмикання заземлювальних ножів на приводах комутаційних апаратів, якими може бути подано напругу до місця роботи, слід вивішувати плакати "Заземлено".

Встановлення заземлень на повітряних лініях електропередавання.

ПЛ з номінальною напругою понад 1000 В слід заземлювати в усіх тих РУ та біля секціонуючих комутаційних апаратів, де вимкнена лінія.

Допускається:

u ПЛ з номінальною напругою 35 кВ та вище з відгалуженнями не заземлювати на підстанціях, підімкнених до цих відгалужень, за умови, що ПЛ заземлена з обох боків, а на цих підстанціях заземлення встановлено за вимкненими лінійними роз'єднувачами;

u ПЛ з номінальними напругами 6, 10 та 20 кВ заземлювати лише в одному РУ або біля одного секціонуючого апарата, або на найближчій до РУ чи до секціонуючого апарата опорі. В решті РУ цієї напруги та біля секціонуючих апаратів, де ПЛ вимкнена, допускається її не заземлювати за умови, що на ПЛ будуть встановлені заземлення між робочим місцем і цими РУ чи секціонуючими апаратами. На ПЛ зазначені заземлення слід встановлювати на опорах, що мають заземлювальні пристрої;

u на ПЛ з номінальною напругою до 1000 В достатньо встановити заземлення тільки на робочому місці.

Додатково до зазначених заземлень на робочому місці кожної бригади слід заземлювати проводи усіх фаз, а за необхідності – і троси.

На ПЛ з номінальною напругою 35 кВ і вище у разі виконання роботи на проводі однієї фази або почергово на проводах кожної фази дозволяється заземлювати на робочому місці провід тільки тієї фази, на якій виконується робота. У цьому разі забороняється наближатись до решти проводів незаземлених фаз і тросів на відстань, меншу за зазначену в таблиці 8.1.

На ПЛ заземлення на робочому місці необхідно встановлювати на опорі, на якій виконується робота, або на сусідній опорі. Допускається встановлювати заземлення з обох боків ділянки ПЛ, на якій працює бригада, за умови, що відстань між заземленнями не перевищує 2 км, а на роботах із заміною проводів, тросів – у межах одного анкерного прольоту.

Переносні заземлення слід приєднувати: на металевих опорах – до їх елементів, на залізобетонних та дерев'яних опорах із заземлювальними спусками – до цих спусків після перевірки їхньої цілісності.

В електромережах з номінальною напругою до 1000 В із заземленою нейтраллю за наявності повторного заземлення нульового проводу допускається приєднувати переносні заземлення до цього нульового проводу.

Місця приєднання переносних заземлень до заземлювальних провідників або до конструкцій слід очистити.

На опорах, що не мають заземлювальних спусків, переносне заземлення на робочому місці можна приєднувати до заземлювача, заглибленого вертикально в грунт не менше ніж на 0,5 м.

Забороняється встановлювати заземлювачі у випадкові навали грунту.

На ПЛ у разі перевірки відсутності напруги, встановлення і знімання заземлень один з двох працівників повинен перебувати на землі і вести спостереження за іншим.

 


Читайте також:

  1. III. Виконання бюджету
  2. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  3. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ
  6. IІІ. Послідовність виконання курсової роботи
  7. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  8. А а) робітники
  9. А) Заробітна плата її форми та системи.
  10. А) Заробітна плата, її форми та системи.
  11. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  12. Автоматизація проектних робіт




Переглядів: 3954

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Організаційні заходи з електробезпеки | Основні вимоги правил безпечної експлуатації електроустановок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.