Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні вимоги правил безпечної експлуатації електроустановок

 

Основні питання, що підлягають вивченню:

1. Допуск осіб до оперативного обслуговування.

2. Припустимі відстані до струмоведучих частин.

3. Наближення до місця замикання на землю.

4. Вимоги до працівників, що виконують огляд електроустаткування.

5. Супровід працівників, що не обслуговують конкретні електроустановки.

6. Вимоги до виконання операцій на електроустаткуванні.

7. Дії працівників при нещасних випадках.

8. Вимоги щодо виконання робіт в електроустановках.

9. Вимоги щодо змісту робочого місця.

10. Вимоги при роботі в ОРУ:

l роботи, пов’язані з перебуванням працівника у зоні впливу електричного поля;

l використання машин та механізмів при роботі в ОРУ;

l роботи, пов’язані з підйомом на обладнання та конструкції;

l обхід ОРУ.

11. Вимоги при роботі на генераторах:

ü виконання робіт під час випробувань;

ü роботи, які виконуються на зупиненому генераторі;

ü роботи, які дозволяється виконувати у колах статора незбудженого генератора, що обертається;

ü роботи на роторі генератора;

ü обслуговування щиткового апарату генератора.

12. Вимоги при роботі з електродвигунами.

u роботи на непрацюючому електродвигуні;

u роботи на працюючому електродвигуні;

u випробування електродвигуна;

u ремонт та налагодження схеми керування електродвигуном.

13. Вимоги при роботі з комутаційними апаратами та розподільчими пристроями.

14. Вимоги при роботі з трансформаторами струму.

15. Вимоги при роботі з акумуляторними батареями.

16. Вимоги при роботі на кабельних лініях:

l земляні роботи;

l підвищування та кріплення кабелів і муфт;

l розкривання муфт;

l розрізання кабелю;

l роботи з сумішами для заливання муфт;

l прокладання та перекладання кабелів;

l роботи в підземних спорудах.

17. Вимоги при роботі на повітряних лініях:

ü обходи;

ü огляди;

ü розчищення траси від дерев;

ü роботи на опорах;

ü роботи в прольотах перетину з діючою повітряною лінією електропередавання;

ü роботи на перетинаннях і зближеннях повітряних ліній з дорогами;

ü пофазний ремонт.

18. Вимоги при роботі з засобами диспетчерського та технологічного керування.

 

Основні пояснення до теми, що вивчається.

До оперативного обслуговування електроустановок допускаються працівники, які знають їхні схеми, інструкції з експлуатації, особливості конструкції та роботи обладнання і пройшли навчання та перевірку знань.

В електроустановках з номінальною напругою 6, 10, 20, 35 кВ забороняється наближатись до місця замикання на землю на відстань менше 4 м в ЗРУ та менше 8 м у ВРУ та на ПЛ. Наближення до місця замикання на землю в цих електроустановках допускається тільки для знімання напруги та звільнення людей, які потрапили під напругу. У цьому разі потрібно користуватись електрозахисними засобами.

Роботи в діючих електроустановках слід проводити за нарядом, розпорядженням та в порядку поточної експлуатації.

Роботи, які виконують в порядку поточної експлуатації працівники на закріплених за ними електроустановках, проводять без оформлення наряду або розпорядження. Перелік робіт, які виконують у порядку поточної експлуатації, затверджує керівництво підприємства.

За нарядами слід виконувати всі роботи, які не ввійшли до переліку робіт, що виконуються в порядку поточної експлуатації та за розпорядженням.

У ВРУ з номінальною напругою 110 кВ і вище та на ПЛ з номінальною напругою 330 кВ і вище у разі виконання робіт у зоні впливу електричного поля напруженістю понад 5 кВ/м необхідно обмежувати тривалість перебування людей згідно з вимогами ГОСТ 12.1.002 або застосовувати засоби захисту від впливу електричного поля (далі в цьому розділі — засоби захисту).

У разі напруженості електричного поля до 5 кВ/м тривалість перебування в ньому не обмежується.

Тривалість роботи в електричному полі напруженістю від 20 до 25 кВ/м не повинна перевищувати 10 хв. У разі напруженості понад 25 кВ/м слід застосовувати засоби захисту, що дозволяють працювати повністю робочий день.

Допустиму тривалість перебування в зоні впливу електричного поля без засобів захисту може бути реалізовано одноразово або з перервами протягом робочого дня. Протягом іншого часу слід застосовувати засоби захисту або перебувати в електричному полі напруженістю до 5 кВ/м.

У разі виконання роботи на електродвигуні або механізмі, який приводиться ним у рух, що пов'язана з дотиком до струмоведучих або обертових частин, з електродвигуна слід зняти напругу, а кабель, що живить його, слід заземлити. Роботи, що не пов'язані з дотиком до струмоведучих або обертових частин електродвигуна чи механізму, який приводиться ним у рух, можуть проводитись на працюючому електродвигуні за розпорядженням або в порядку поточної експлуатації.

Для пробних вмикань і вимикань комутаційного апарата без подавання робочої напруги під час його налагоджування та регулювання допускається тимчасове вмикання допоміжних і силових кіл приводу, а також подавання повітря на привод та вимикач. У цьому разі слід зняти плакати "Не вмикати! Працюють люди" та "Не відкривати! Працюють люди". Дистанційно вмикати та вимикати комутаційний апарат під час його випробовування дозволяється оперативним та оперативно-виробничим працівникам.

Забороняється розривати кола вторинних обмоток трансформатора струму. У разі необхідності розривання цих кіл їх слід попередньо замкнути перемичкою, встановленою до передбачуваного місця розриву (починаючи від трансформатора струму). Для встановлення перемички необхідно застосовувати інструмент з ізолювальними рукоятками.

Земляні роботи, пов'язані з ремонтом або прокладанням кабелю в зоні розташування підземних споруд та комунікацій, слід проводити з письмового дозволу керівників підприємства або цеху, відповідальних за експлуатацію цих споруд та комунікацій. До дозволу слід додавати план з вказівкою про розміщення та глибину закладання комунікацій.

Розкриті муфти слід закріплювати на дошці, що підвішена за допомогою дроту або тросів до перекинутих через траншею брусів, та закривати коробами. Одна стінка короба повинна бути знімною та закріплюватись без використання цвяхів. На короби, що закривають відкопані кабелі, необхідно вивісити попереджувальні плакати або знаки безпеки. Забороняється використовувати для підвішування кабелів сусідні кабелі, трубопроводи тощо. Кабелі слід підвішувати, не допускаючи їх зміщення.

Перед розкриванням муфт або розрізанням кабелю необхідно впевнитись в тому, що робота буде виконуватись на кабелі, який підлягає ремонту, що цей кабель вимкнено і вжито інших технічних заходів, необхідних для допуску до робіт на ньому.

Суміші для заливання муфт необхідно розігрівати у спеціальному металевому посуді з кришкою та носиком. Забороняється розігрівати нерозкриті банки з сумішами. Під час роботи з гарячими сумішами для заливання муфт і припоєм необхідно користуватись брезентовими рукавицями і захисними окулярами. Рукава одягу слід зав'язувати біля зап'ястя поверх рукавиць або застосовувати рукавиці довжиною до ліктя. Забороняється передавати посуд з гарячими сумішами та припоєм з рук в руки. У разі передавання посуду з гарячими сумішами слід ставити їх на землю або на міцну основу. Піднімати або опускати розігріту масу необхідно обережно за допомогою сталевого тросика з карабіном. Працівників із зони піднімання або опускання гарячої суміші необхідно відвести на безпечну відстань. Забороняється переносити гарячі суміші по тимчасових драбинах або містках, а також стояти або проходити під місцем роботи під час заливання суміші. Перемішувати розплавлені суміші для заливання муфт або припій слід попередньо нагрітим металевим прутиком чи ложкою. Попадання води в гарячі суміші і припій не допускається. У холодну пору року муфти перед заливанням їх гарячими сумішами слід прогріти.

У разі ручного прокладання кабелю працювати слід в брезентових рукавицях. Забороняється піднімання, кріплення і рихтування кабелю, маса 1 м якого більше ніж 1 кг, з приставних драбин та стрем'янок (драбинок). Забороняється під час прокладання кабелю стояти всередині кутів повороту, а також підтримувати кабель вручну на поворотах траси (з цією метою слід встановлювати кутові ролики). Перекладати кабелі і переносити муфти слід після вимикання кабельної лінії та її заземлення. Перекладання кабелів, що перебувають під напругою, допускається у разі необхідності за таких умов:

u кабель, що перекладається, повинен мати температуру не нижче плюс 5° С;

u муфти на ділянці кабелю, що перекладається, повинні бути жорстко закріплені на дошках хомутами;

u для роботи слід використовувати діелектричні рукавички, поверх яких для захисту від механічних пошкоджень повинні надягатись брезентові рукавиці;

u роботу повинні виконувати працівники, які мають досвід прокладання кабелів.

У важкопрохідній місцевості (болота, водяні перешкоди, гори, лісові завали тощо) і за умов несприятливої погоди (дощ, туман, снігопад, сильний вітер, мороз тощо), а також в темну пору доби огляд ПЛ повинні виконувати два працівники. У решті випадків дозволяється одноособово проводити огляд ПЛ. Забороняється йти під проводами під час огляду ПЛ в темну пору доби. Під час пошуку пошкоджень на ПЛ працівники, які оглядають лінію, повинні мати при собі попереджувальні знаки або плакати.

Забороняється на ПЛ з номінальною напругою понад 1000 В наближатись до проводу, який лежить на землі, на відстань менше ніж 8 м. Поблизу такого проводу треба організувати охорону, щоб запобігти наближенню до нього людей і тварин, встановити попереджувальні знаки або плакати. А потім необхідно повідомити про те, що сталося, власникові електричних мереж та дочекатись приїзду ремонтної бригади.

Забороняється на ПЛ з номінальною напругою 6, 10, 20, 35 кВ наближатись до опор, що перебувають під напругою, на відстань менше ніж 8 м за наявності ознак протікання струму замикання на землю внаслідок пошкодження ізоляторів, дотику проводу до тіла опори тощо (випаровування вологи з грунту, поява електричної дуги на елементах опор та в місцях безпосереднього закріплення опори у грунті).

Забороняється виконувати розчищення траси ПЛ без вимкнення лінії електропередавання, якщо відстань між проводом ПЛ і деревом (гілками дерева), враховуючи можливе їх зближення під час вирубування, буде меншою, ніж зазначено в табл. 9.1.

 

Таблиця 9.1 — Допустима відстань (зближення) між проводом ПЛ і деревом (гілками дерева)

 

Напруга ПЛ, кВ до 1 6, 10, 20, 35 110, 154
Відстань між проводом ПЛ і деревом (гілками дерева), м                 3,5         4,5        

 

Дозволяється виконувати розчищення траси повітряної лінії електропередавання, проводи якої перебувають у нормованих габаритах відносно землі, без вимикання ПЛ, якщо висота дерев, що підлягають вирубуванню (розчищенню), не перевищує 4 м.

Опори, не розраховані на одностороннє тяжіння проводів і тросів, і ті, що тимчасово піддаються такому тяжінню, необхідно попередньо укріпити для запобігання їх падінню. Забороняється підніматись та перебувати на проміжній опорі, якщо на ній закріплено менше двох проводів. Укріплення опори за допомогою розтяжок слід виконувати без піднімання на опору, тобто з телескопічної вишки або іншого механізму для піднімання людей, із встановленої поряд опори або застосовувати для цього спеціальні розкріплювальні пристрої, для навішування яких не потрібно підніматись по опорі.

У разі виконання робіт на проводах ПЛ у прольоті перетину з іншою лінією, що перебуває під напругою, заземлення необхідно встановити на тій опорі, де проводиться робота. Під час виконання робіт з підвіски, замінювання або регулювання проводу його слід заземлювати з обох боків від місця перетину. У цьому випадку у разі замінювання проводів необхідно заземлювати з обох боків від місця перетину як провід, який знімають, так і провід, який підвішують.

У разі виконання робіт в зоні слабкої дії наведеної напруги лінію необхідно заземлити в РУ електростанцій і підстанцій. Роботи в зоні сильної дії наведеної напруги слід виконувати без заземлення ПЛ у РУ електростанцій і підстанцій. Виняток становлять роботи, які виконуються:

ü на ділянці сумісного проходження повітряних ліній поблизу РУ електростанцій (підстанцій), але не далі ніж за 2 км від них – у цьому разі ПЛ необхідно заземлити в кінцевих РУ;

ü на ділянці одиночного проходження, що примикає до РУ електростанцій (підстанцій), – у цьому разі лінію необхідно заземлити в РУ, яке примикає до ділянки робіт.

У разі виконання робіт на ПЛ в зоні сильної дії наведеної напруги, коли ця лінія не заземлена в РУ електростанцій і підстанцій, необхідно вжити додаткових заходів щодо запобігання помилковому або самочинному ввімкненню комутаційних апаратів. Для цього слід відокремити роз'єднувачами дільницю лінії, на якій виконується робота, з обох боків, а на лінійному роз'єднувачі слід увімкнути заземлювальні ножі в бік вимикача. За наявності обхідної системи шин її також необхідно заземлити.


Читайте також:

  1. I. Правильно визначена мета.
  2. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  3. II. Вимоги безпеки під час проведення практичних занять у кабінеті (лабораторії) біології загальноосвітнього навчального закладу
  4. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  5. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  6. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  7. II. Основні засоби
  8. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  9. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  10. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  11. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  12. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей




Переглядів: 1660

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технічні заходи, що створюють безпечні умови виконання робіт | Основні вимоги правил безпечної роботи з інструментом і пристроями

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.