Задача і основні положення розрахунку ЗП підстанцій
Розрахунку передує вибір системи нормування, за якою передбачається виконати проектування ЗП підстанції.
Відповідно до прийнятої ПУЕ системи нормування розрахунок ЗП підстанцій виконується або за допустимим опором розтікання, або за допустимою напругою дотику.
Головною метою розрахунку є вибір конструктивних параметрів штучного заземлювача, при яких ЗП підстанції задовольняє вимогам прийнятого нормування і мінімальних витрат на його спорудження. До таких конструктивних параметрів відносяться: габаритні розміри заземлювача; відстань між поздовжніми і поперечними горизонтальними заземлювачами; довжина, кількість і місця встановлення вертикальних заземлювачів; перетин елементів заземлювачів і заземлювальних провідників; глибина закладання горизонтальних заземлювачів.
Розрахунок ЗП виконується з урахуванням перспективи розвитку підстанції. Якщо на стадії проектування підстанції можна виділити періоди в її експлуатації (пусковий період, повний розвиток і проміжні етапи), при яких розрахунковий для ЗП струм однофазного короткого замикання і час його дії, а також розміри штучного заземлювача і опір природних заземлювачів можуть набувати різних значень, розрахунок ЗП виконується для кожного з таких періодів.
За наслідками розрахунку має бути прийняте рішення щодо виконання ЗП для пускового періоду і подальшого розвитку підстанції. Розрахунок проводиться для тих найбільш несприятливих сезонних умов, при яких електричні характеристики ЗП набувають найбільшого значення в результаті зміни питомого опору верхніх шарів ґрунту.
Необхідні для розрахунку сезонні умови враховуються вибором розрахункового сезону, до якого мають бути приведені виміряні параметри електричної структури ґрунту.