Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Премії .

Премії нараховуються у відсотках від основної заробітної плати або у вигляді конкретної суми. Премії можуть бути виплачені за :

- результати роботи ;

- виконання нормативних завдань;

- економію матеріальних цінностей (матеріалів, електроенергії, палива тощо);

- освоєння проектного рівня виробничих потужностей, зниження браку, поліпшення обліку;

- підвищення якості продукції;

- підвищення продуктивності праці і збільшення обсягів виробництва;

- за підсумками року тощо.

 

Особливістю премії є те, що вона має нестійкий характер: може збільшуватися або зменшуватися , або не нараховуватися зовсім. Нарахування премії не є обов’язковим для підприємства, на відміну від доплат та надбавок.

Підставою для нарахування премій є “Типове преміальне положення” та Колективний договір, де указані основні та додаткові умови преміювання. За невиконання основних умов премія не нараховуються зовсім, а за невиконання додаткових – може бути зменшена до 50%. Премії бувають : поточні (за місяць), квартальні, річні. Джерелами преміювання є фонд заробітної плати (ФЗП) та фонд матеріального заохочення (ФМЗ), а для ІТР і службовців – тільки ФМЗ.

 

Контрольні запитання

до теми 12 “Організація заробітної плати на підприємствах. Тарифна система. Форми та системи оплати праці”

 

1. Види заробітної плати. Характеристика і відмінності.

2. Організація заробітної плати на підприємстві.

3. Які є форми оплати праці.

4. Тарифна система оплати праці та її складові.

5. Погодинна форма оплати праці та які її системи?

6. Відрядна форма оплати праці та які її системи?

7. Система посадових окладів.

8. Надбавки і доплати до заробітної плати та порядок їх нарахувань.

9. Види премій, порядок їх нарахувань. Основні і додаткові умови для нарахування премій. Які особливості нарахування премії?

10. Умови і порядок визначення та застосування КТУ.

 

Задача.

Визначити місячну заробітну плату машиніста турбіни, якщо він відпрацював 176 годин, у тому числі 54 години нічних.

Тарифна ставка 1420 грн., доплата за роботу в нічні години - 35% від місячної тарифної ставки з урахуванням нічних годин, премія за безаварійну роботу та покращення ТЕП – 50% тарифу.

 

Задача.

Визначити зарплату робітника, що зробив за місяць 1100 деталей, норма часу на одну деталь 1година 40 хвилин. Годинна тарифна ставка 10 грн. 50 коп., премія – 40%.

 

Задача.

Робітник виготовив 300 дротів з наконечниками на обох кінцях. На виготовлення 1 дроту витрачено 4 хвилини, а на 100 наконечників – 1 година 30 хвилин. Годинна тарифна ставка 11 грн., преміальна доплата встановлена у розмірі 20%. Визначити розмір тарифної зарплати, премії і фактичного заробітку робітника.

 

 

Тема 13 : “Собівартість продукції . Види собівартості. Класифікація затрат на виробництво.”

 

Собівартість притаманна товарно-грошовим відносинам. Вона виникла тоді, коли всі витрати виробництва стали набирати вартісну форму, тобто коли виникла необхідність підрахувати, скільки коштує виробництво товару і з якою вигодою або збитком він реалізований.

Таким чином, собівартість є одним із найважливіших показників роботи підприємства .

Собівартість відображує рівень витрат підприємства на виробництво продукції і комплексно характеризує ефективність використання ним ресурсів , організаційний і технічний рівень виробничого процесу , рівень продуктивності праці тощо а також є базою для ціни.

З 1996 року , основним документом з формування собівартості діє “Типове положення з планування, обліку та калькулюванню собівартості продукції у промисловості ”, при введенні у1997 році законодавства про оподаткування прибутку з’явилось нове поняття валові витрати.

До валових витрат належать

усі (абсолютно) витрати, сплачені (нараховані) протягом звітного періоду (у зв’язку з підготовкою, пуском підприємства в експлуатацію, придбання сировини, витрати на електроенергію або охорону праці тощо), а також

суми коштів або товарів добровільно перераховані протягом звітного року до державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, до страхових резервів , податки тощо.

До валових витрат не включаються витрати на потреби, не пов’язані з веденням господарської діяльності (презентації, свята, витрати на відпочинок тощо),придбання лотерей, фінансування особистих потреб фізичних осіб, сплата штрафів і т. ін

Витрати на виробництво продукту відносяться до валових витрат і поділяються на загальні та витрати на одиницю.

Загальні витрати на виробництво (Σ В) – це витрати на весь обсяг продукції за певний період.

Витрати на одиницю обчислюються як середні за певний період і називаються собівартістю (S)

 

S = Σ В / V

V – кількість виробленої продукції за певний період.

 

За виробничим принципом витрати групуються у статті собівартості залежно від виробничого призначення. У кожній галузі їх структура специфічна, але можна відокремити такі елементи :

- сировина і матеріали;

- енергія технологічна;

- основна та додаткова заробітна плата виробничих робітників;

- утримання та експлуатація машин і механізмів;

- загально виробничі (накладні) витрати;

- підготовка і освоєння виробництва;

- позавиробничі витрати.

За складом однорідності статті собівартості поділяють на прості (однорідні за складом і є первинними – це витрати на сировину і матеріали або на заробітну платню виробничих працівників ) та комплексні (різняться за своїм складом і охоплюють кілька елементів витрат, наприклад до витрат на утримання машин і механізмів належать : заробітна платня обслуговуючого персоналу, амортизаційні відрахування на оновлення машин і механізмів, витрати на ремонт та підтримання устаткування в робочому стані, витрати на придбання запасних частин до устаткування та ін).

За способами віднесення на собівартістьна прямі, тобто ті, які пов’язані з виготовленням продукції і можуть бути обчислені на одиницю цієї продукції прямо, наприклад, вартість сировини та матеріалів, вартість купівельних полу фабрикатів та комплектуючих, допоміжних матеріалів, витрати на заробітну платню виробничих робітників, амортизація або платежі за оренду виробничого обладнання.

І непрямі – це витрати, які безпосередньо не пов’язані з виготовленням продукту і не можуть бути прямо обчислені на одиницю продукту, наприклад, заробітна плата обслуговуючого персоналу та управлінського, утриманні та експлуатація будівель, споруд тощо.

За принципом залежності витрат від обсягів виробництва витрати поділяються на постійні та змінні.

Постійні –їх загальна сума не залежить від кількості виготовленої продукції. Наприклад , амортизаційні відрахування, заробітна плата.

Змінні витрати – від них залежить кількість виготовленої продукції. Наприклад , сировина та матеріали.

 

Види собівартості:

Індивідуальна (виробничі витрати конкретного підприємства) , галузева (середньо галузеві виробничі витрати), нормативна (формується з витрат, які визначаються за діючими нормами витрат ), планова (визначається перед початком планового періоду, може дорівнюватися нормативної, або бути нижчою), фактична (відбиває фактичні витрати за даними бухгалтерського обліку), кошторисна (витрати на індивідуальне замовлення, яке виконується в разовому порядку), цехова ( всі прямі поточні витрати, пов’язані з виробництвом в межах цеху), виробнича (охоплює витрати на виробництво в межах підприємства ), собівартість збуту (витраті, пов’язані з доведенням товару до споживача), повна собівартість (це сукупність виробничої і собівартості збуту ), собівартість реалізованої продукції (цей показник застосовується для визначення фінансового результату операційної діяльності підприємства і визначають як виробничу собівартість виготовленої продукції шляхом її коригування на зміну залишків нереалізованої продукції).

 


Читайте також:

  1. Доплати та премії за кінцеві результати виробництва
  2. Премії миру
  3. Розрахувати мінімальну величину опціонної премії.
  4. Розрахунок премії за досягнуту економію
  5. Розрахунок страхової премії, страхової суми, страхового тарифу в особистому страхуванні
  6. СПИСОК ЛАУРЕАТІВ НОБЕЛІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ З ЕКОНОМІКИ
  7. Стимулюючі виплати і премії
  8. У загальному випадку норма доходу (норма дисконтування) визна­чається сумою безризикової норми (ставки) та премії за ризики.
  9. Угода з умовним продажем зі сплатою премії.




Переглядів: 753

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Форми та системи оплати праці. | Калькуляція собівартості.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.