Дезактивація- це комплекс заходів, які проводять з метою видалення радіоактивних речовин із заражених поверхонь (різних предметів, місцевості, споруд, техніки тощо).
Вона може бути частковою або повною.
Часткова дезактиваціямає на меті знизити рівень радіоактивного забруднення і полягає у механічному видаленні радіоактивних речовин. При частковій дезактивації знезаражується тільки деякі ділянки місцевості, обладнання, одяг, взуття, засоби індивідуального захисту, тобто все, із чим безпосередньо стикаються люди.
Повна дезактивація- це видалення радіоактивних речовин із забруднених поверхонь до допустимого рівня, який не завдає небезпеки ураження людини.
Дезактивація здійснюється механічним та фізико-хімічним способами.
Механічний спосіб дезактивації- це видалення радіоактивного пилу з поверхні різних предметів, одягу, взуття за допомогою обмітання, витрушування, вибивання або змивання водою. Цей спосіб не потребує великих затрат часу, сил та спеціальних засобів і тому застосовується для проведення часткової дезактивації.
Фізико-хімічний спосіб дезактивації- це видалення радіоактивних речовин із забруднених поверхонь за допомогою змивання розчинами миючих засобів, що мають властивості абсорбції та хемосорбції РР.
Як дезактивуючи засоби використовують синтетичні миючі засоби ОП-7, ОП-10, водяні розчини порошків СФ-2, ДЛ (дезактивуючий літній),
Проведення організованої евакуації, запобігання проявам паніки і недопущення загибелі людей забезпечується шляхом:
- планування евакуації населення;
- визначення зон, придатних для розміщення евакуйованих з потенційно
небезпечних зон;
- організації оповіщення керівників підприємств і населення про початок
евакуації;
- організації управління евакуацією;
- всебічного життєзабезпечення в місцях безпечного розселення
евакуйованого населення;
- навчання населення діям під час проведення евакуації.