Особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх
Відповідно до ст. 12 КОАП адміністративної відповідальності підлягають особи, що досягли до моменту здійснення адміністративного правопорушення 16-річного віку. У разі здійснення якого-небудь діяння, забороненого КОАП, неповнолітнім молодше за 16-ть років, до адміністративної відповідальності можуть притягати його батьки або особи, їх замінюючі.
До осіб, що зробили адміністративні правопорушення у віці від 16-ти до 18-ти років, як правило, застосовуються заходи віз дії виховного характеру, передбачені ст. 24 КОАП. До таких заходів відносяться: зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого, попередження, догана або сувора догана, передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам їх замінюючим, педагогічному або трудовому колективу з його згоди, а також окремим громадянам на їх прохання.
В окремих випадках неповнолітні у віці від 16-ти до 18-ти років можуть нести адміністративну відповідальність на загальних підставах (у разі здійснення дрібного розкрадання, порушення правил дорожнього руху, дрібного хуліганства, стрілянини з вогнепальної зброї в населених пунктах, злісної непокори законному розпорядженню або вимозі працівника міліції і порушення правил поводження з вогнепальною зброєю). Проте і в цих випадках не виключається застосування заходів, передбачених ст. 24-1 КОАП, якщо з урахуванням характеру довершеного правопорушення і особи порушника до нього доцільно застосувати ці заходи. Дане правило не розповсюджується лише на осіб, що зробили злісну непокору, які завжди несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Існують деякі особливості накладення адміністративних стягнень на неповнолітніх, коли вони несуть відповідальність на загальних підставах. Так, здійснення адміністративного правопорушення неповнолітнім визнається обставиною, пом'якшувальною відповідальність. До неповнолітніх не застосовується найстрогіше стягнення — адміністративний арешт.