В розглянутих раніш програмах кожен оператор виконувався один або кілька разів. Для nрозв'язування таких задач недоцільно використовувати персональний комп'ютер, оскільки на складання та відлагоджування програми затрачується достатньо багато часу. Але для розв’язування деяких задач використування комп'ютера просто необхідне. В таких задачах доводиться виконувати обчислення за одними і тими ж залежностями, однак для різних значень величин, що є в цих залежностях. Такий процес називається циклічним. Групи операторів програми, виконання котрих повторюється неодноразово, називаються циклами.
Циклічна структура програми позволяє проводити багатократні повторення групи операторів при зміні одного чи кількоє параметрів одночасно. Алгоритм циклічної структури повинен містити такі етапи:
- задання початкових значень змінних циклу;
- дії, що виконуються в ньому;
- модифікацію значень змінних циклу перед кожним новим його повторенням;
- перевірку умови продовження циклу і перехід на початок циклу чи вихід з циклу залежно від виконання умови.
Простим циклічним процесом може бути табулювання функції y=f(x) для xє [x0,xn] з кроком h.Цю задачу можна реалізувати за допомогоюоператорів присвоєння, умовного та безумовного переходів.
X:=x0;
2:y=…;
x:=x+xh;
if x<xn then goto 2;
В мові Паскаль є три можливості організувати циклічний процес – це оператори циклу з передумовою, з післяумовою та з параметром.