Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Податок на додану вартість

Непрямі податки та збори

Податок на додану вартість (ПДВ) є непрямим податком та основним джерелом доходів державного бюджету. Сутність цього податку в тому, що ПДВ є часткою новоствореної вар­тості, яка сплачується до бюджету на кожному етапі вироб­ництва товарів, виконання робіт і надання послуг.

Необхідність ПДВ, як і акцизного збору, обумовлена тим, що вони відіграють роль нейтрального каналу надходження коштів до бюджету, інструменту регулювання виробництва та контролю за споживанням.

Платниками ПДВ є як суб'єкти, так і не суб'єкти під­приємницької діяльності (юридичні та фізичні особи) за умо­ви, якщо обсяг їхніх оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) протягом будь-якого періоду з остан­ніх дванадцяти календарних місяців перевищував 1200 неопо­датковуваних мінімумів доходів громадян. Сплачують пода­ток також особи, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України, в тому числі фізичні особи — на під­акцизні товари, в обсягах вартістю понад 200 євро, та які здійснюють підприємницьку діяльність з торгівлі за готівку (крім фізичних осіб за умови сплати ринкового збору).

Відповідно до міжнародних норм справляння ПДВ та не­обхідності створення єдиної бази даних про платників подат­ку останні проходять спеціальну реєстрацію у державній податковій адміністрації з подальшим отриманням свідоцтва про реєстрацію та індивідуального податкового номера платника. За цих умов платники отримують право на нараху­вання податку та складання податкової накладної при прода­жу товарів (робіт, послуг). Податкова накладна надається продавцем покупцеві за умови їхньої реєстрації та є докумен­том, який дає право:

— продавцю на визначення податкових зобов'язань (ПЗ);

— покупцю на зменшення податкових зобов'язань протягом звітного періоду на суму ПДВ, сплаченого у зв'язку з придбан­ням товарів, вартість яких відноситься до складу валових витрат (податковий кредит — ПК).

Об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції із:

1. Продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі з оплати вартості послуг за договорами (угодами, контрактами) оперативної оренди (лізингу) та передачі прав власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця.

2. Ввезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт/послуг, які надаються нерезиден­тами для їхнього використання чи споживання в межах України.

3. Вивезення (пересилання) товарів за межі митної те­риторії України та надання послуг (виконання робіт) для їхнього споживання за її межами.

 

До операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, нале­жать зокрема операції із:

1. Випуску, розміщення та продажу за кошти цінних папе­рів, які випущені в обіг суб'єктами підприємницької діяльнос­ті, Національним банком України, Міністерством фінансів, Державним казначейством та органами місцевого самовряду­вання.

2. Передачі майна орендодавця у користу­вання орендарю , за умови його повер­нення орендодавцю

3. Надання послуг зі страхування, перестрахування, соці­ального та пенсійного страхування.

4. Обігу валютних цінностей, у тому числі національної та іноземної валют, лотерейних білетів (з дозволу Міністерства фінансів); бланки з непогашеними поштовими марками України (крім колекційних).

5. Надання послуг: з інкасації, розрахунково-касового обслуговування; залучення, розміщення та повернення коштів за договорами позик, депозиту, вкладу, страхування та інших.

 

 

6. Оплати вартості державних платних послуг, обов'язко­вість отримання яких обумовлена законодавством.

7. Виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, субсидій за рахунок бюджетів та державних цільових фондів.

8. Передачі основних фондів у якості внеску до статутних фондів юридичних осіб в обмін на їхні корпоративні права.

9. Оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних робіт, що здійснюються за рахунок державного бюджету України.

 

Важливою складовою для обчислення ПДВ є база оподат­кування.

Вона визначається з урахуванням певних умов здійснення операцій. Зокрема:

— при продажу товарів (робіт, послуг) — з огляду на їхню договірну (контрактну) вартість, визначену за вільними або регульованими цінами з урахуванням акцизного збору, ввіз­ного мита та інших обов'язкових платежів без ПДВ;

— при продажу товарів (робіт, послуг) без оплати (із част­ковою оплатою), здійсненні натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, передачі товарів у межах ба­лансу платника податку для невиробничого використання (витрати, які не відносяться до валових і не підлягають амортизації) чи суб'єкта підприємницької діяльності (не платнику ПДВ) база оподаткування дорівнює фактичній ціні операції, але не менша за звичайну;

— при ввезенні товарів на митну територію України базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість цих товарів, але не менша за митної вартості, яка зазначена у ввізній митній декларації.

Визначена вартість перераховується у гривні за валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на момент виникнення податкових зобов'язань.

Договірна (контрактна) вартість складається з митної вар­тості та обов'язкових платежів.

До складу митної вартості належать:

  • ціна товару (1);
  • витрати на транспортування, на­вантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України (2);
  • сплата брокерських, комісійних, агентських та інших винагород (3);
  • плата за використання об'єктів інтелектуальної власності (4).

До обов'язкових платежів належать ввізне мито, акцизний збір, інші податки та збори (за винятком ПДВ).

— при виготовленні готової продукції в Україні з даваль­ницької сировини нерезидента та у разі її продажу на митній території України базою оподаткування є договірна (контракт­на) вартість, яка визначається як за операціями з продажу товарів. При цьому ПДВ до бюджету сплачує покупець, а відповідальність за сплату цього податку несе вітчизняний переробник продукції.

Слід зауважити, що при визначенні бази оподаткування треба враховувати:

а) зміну суми компенсацій за продаж товарів (повернення проданих товарів, визнання боргу покупця безнадійним);

б) вартість зворотної тари за договором (контрактом), яка не долучається до бази оподаткування;

в) комісійну винагороду, яка є базою оподаткування з про­дажу товарів, що були у вжитку (комісійна торгівля).

З метою врахування принципу соціальної справедливості в механізмі обчислення податку передбачено звільнення від оподаткування низки операцій. Ці операції складають 5 груп:

1 — операції соціального змісту;

2 — операції закладів освіти, культури та охорони здоров'я;

3 — послуги державних органів та організацій;

4 — окремі операції виробничого змісту;

5 — інші операції.

До складу операцій першої групи належать: продаж вітчиз­няних продуктів дитячого харчування спеціалізованими за­кладами, товарів, призначених для інвалідів, утримання дітей у школах-інтернатах та осіб у будинках для людей похилого віку (за рішенням Кабінету Міністрів України); послуги до­ставки пенсій, поховання; виконання робіт із будівництва житла для військовослужбовців, ветеранів війни та членів сімей військовослужбовців, які загинули при виконанні служ­бових обов'язків. Другої — послуги закладів освіти, охорони здоров'я, культури; продаж лікарських засобів, путівок на оздоровлення дітей; послуги з утримання дітей у дошкільних закладах, послуги культового призначення (за рішенням Ка­бінету Міністрів України). Третьої — послуги, які надаються державними органами та організаціями (службами зайнятос­ті, органами реєстрації актів громадянського стану, архівними установами України — згідно з законодавством). Четвертої — продаж товарів (крім підакцизних) підприємствами, що за­сновані всеукраїнськими громадськими організаціями інвалі­дів; виконання робіт з будівництва житла для військовослуж­бовців за рахунок коштів інвесторів; надання в сільській місцевості сільськогосподарськими товаровиробниками послуг з ремонту шкіл, дошкільних закладів, інтернатів, закладів охо­рони здоров'я та надання матеріальної допомоги (в межах одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за місяць на одну особу) продуктами харчування власного виробництва ; П’ятої - передача конфіскованого майна , знахідок ; земельних ділянок ; продаж товарів для потреб дипломатичних представництв та міжнародних організацій в Україні.

Ще однією складовою ПДВ є його ставка. Для обчислення цього податку законом передбачено дві ставки – нульова та 20 %

Важливим елементом у механізмі сплати ПДВ є дата виникнення податкового зобов’язання і права платника на податковий кредит.

Датою виникнення податкових зобов’язань :

а) з продажу товарів (робіт, послуг) — є дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

— або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника ПДВ як оплата товарів (при готівковому продажу — дата оприбуткування в касі);

— або дата відвантаження товарів (дата оформлення доку­мента — для робіт (послуг).

При продажу товарів з використанням кредитних карток , чеків; або дата оформлення податкової накладної або дата виписки рахунку ( товарного чека ).

б) при здійсненні бартерних (товарообмінних) операцій:

— або дата відвантаження платником податку товару;

— або дата оприбуткування товару платником податку.

При здійсненні цих операцій з нерезидентами –дата оформлення вивізної або ввізної митної декларації.

При здійсненні бартерних операцій на території України податок справляється за повною ставкою.

в) при продажу товарів (робіт, послуг) з оплатою за раху­нок бюджетних коштів — датою виникнення податкових зобов'язань є дата надходження таких коштів на розрахунковий рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації.

Датою виникнення права платника на податковий кредитє:

а) дата здійснення першої з подій при використанні кредитних чи дебетових карток, чеків: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів або видачі рахунка (чека) або дата оформлення податкової накладної.

б) для операцій із ввезення товарів – дата сплати податку за податковими зобов’язаннями при оформленні ввізної митної декларації.

в) для бартерних операцій _ дата здійснення якої відбулася після першої з подій – дати відвантаження товарів або їхньої оприбуткування.

Згідно з Указом Президента особи, зареєстровані платниками податку, при здійс­ненні ними операцій з торгівлі за готівку можуть обрати певний спосіб визначення дати виникнення податкових зобо­в'язань та права на податковий кредит за цими операціями (за умови, якщо обсяг оподатковуваних операцій протягом останнього календарного року не перевищував 7200 неоподат­ковуваних мінімумів доходів громадян). Отже датою виник­нення податкових зобов'язань платників ПДВ згідно з вище­зазначеним указом є дата виписки відповідного рахунка (то­варного чека) при зарахуванні коштів на банківський рахунок або внесенні їх до каси платника податку (при використанні кредитних дебетових карток або комерційних чеків), а датою виникнення права на податковий кредит є дата списання коштів з банківського рахунка (каси платни

 

Суми ПДВ за ставкою 20%, які підлягають сплаті до бюд­жету або відшкодуванню з бюджету, визначаються у такому порядку:

 

1. Враховуючи господарську діяльність платника, визначає­мо базу оподаткування (БО):

БО =СВ+П+ВМ+АЗ,

де: СВ — собівартість;

П — прибуток;

ВМ — ввізне мито;

АЗ — акцизний збір.

 

2. Обчислюємо суму ПДВ (податкові зобов'язання —ПЗ) за товарами, які підлягають продажу:

ПЗПДВ = (БО * 20%): 100

3.Формуємо вільну або регульовану ціну В(Р)Ц;

В(Р)Ц = БО + ПДВ

4. Визначаємо суму податкового кредиту (ПК) протягом звітного періоду:

ПК = ПДВ т му + ПДВ оф + ПДВ нма,

 

де: ПДВ тму — сума податків, сплачених платником у зв’язку з придбанням

товарно-матеріальних цінностей, у тому числі імпортних;

ПДВ оф — сума податків, сплачених у зв'язку з придбан­ням основних фондів;

ПДВ іма — сума податків, сплачених у зв'язку з придбанням нематеріальних активів.

 

5. Визначаємо суму ПДВ для сплати до бюджету (відшкодування з бюджету):

ПДВ = ПЗ - ПК

 

 

При обчисленні суми ПДВ для сплати до бюджету важливе правильно врахувати умови визначення сум податкових зобов'язань і податкового кредиту та віднести суми податку навалові витрати або на прибутки (збитки)

 

При від'ємному значенні суми податку на додану вартість вона підлягає відшкодуванню з державного бюджету.

За нульовою ставкою податок обчислюється у разі продажу товарів, що були експортовані платником податку за межі митної території України; робіт (послуг), які призначені для використання та споживання за межами митної території України; товарів у зонах митного контролю підприємствами роздрібної торгівлі України; вугілля та продуктів його збага­чення, вугільних та торфових брикетів, а також при продажу електроенергії.

Низку особливостей має механізм справляння ПДВ за товарами, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України. Сплачується податок особами, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України, або отримують від нере­зидента роботи (послуги) для їх використання або споживання на митній території України, за винятком фізичних осіб, що не зареєстровані як платники податку, в разі, якщо вони ввозять (пересилають) товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню одночасно із сплатою мита та митних зборів.

Датою виникнення податкових зобов'язань є дата оформ­лення ввізної митної декларації. Платник за власним бажан­ням може надати митним органам простий вексель на сум податкових зобов'язань за кожною вантажною митною декларацією окремо.


Читайте також:

  1. IV. Вартість знака для товарів і послуг та фірмового найменування
  2. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  3. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  4. Акцизний податок
  5. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  6. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
  7. Б. Новостворена вартість, яка складається з вартості необхідного продукту (НП) і вартості додаткового продукту ( ДП).
  8. В Україні планують запровадити (відродити) податок на бездітність
  9. Валовий внутрішній продукт — це сукупна ринкова вартість кінцевої продукції та послуг, що вироблені резиден­тами країни за рік.
  10. Вартість Internetу для підприємств-користувачів. Internet-технології та формування бізнес-фокусу споживача.
  11. Вартість валюти та валютний курс.
  12. Вартість грошей




Переглядів: 1402

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Збір за спеціальне використання природних ресурсів | Акцизний збір

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.059 сек.