Задача про чотири фарби. Правильне розфарбування графа
В основу теорії розфарбування графа лягла задача “Про чотири фарби”. Полягала вона в тому, щоб на політико-адміністративній карті розфарбувати країни так, щоб ніякі дві країни, що мають спільний кордон, не були розфарбовані однаковою фарбою, чотирма фарбами. При цьому спільний кордон, який зображений точкою, я не лінією, не враховувався.
Ця задача зводилася до задачі про розфарбування плоского графа: маючи деяку кількість фарб, розфарбувати кожну вершину (грань) так, щоб довільні дві суміжні вершини мали різний колір.
Це одна з перших задач теорії графів. Гіпотезу про чотири фарби вперше було висунуто в 1840р. На лекціях Мьобіуса. Нею займався Де Морган (1850р.). У 1878р. Келей не зміг отримати строгого доведення цієї гіпотези. У 1890р. Хівуд довів суперечність і показав, що необхідно п’ять кольорів.
Надалі вважатимемо, що граф G – плоский, не має кратних ребер і неорієнтований.
Крім розфарбування граней графа існує його реберне і вершинне розфарбування.
Означення 2.4.1. Реберним k-розфарбуванням графа називають присвоєння ребрам графа k різних фарб.
Означення 2.5.2. Граф G(Х,Г) називають правильно реберно розфарбованимk фарбами, якщо кожне його ребро розфарбоване однією з k фарб і з того що два ребра ui і uj є суміжними слідує, що вони розфарбовані різними фарбами.
Означення 2.5.3. Хроматичний індекс або реберне хроматичне числоХ’(G) графа G – це мінімальне число k, для якого граф має правильне реберне k-розфарбування.
Теорема Візинга. Якщо G(Х,Г) – простий граф, то або Х’(G)=D, або Х’(G)=D+1, де D - максимальний степінь вершини у графі G (для дводольного графа Х’(G)=D).
Наприклад, у заданого графа максимальний степінь вершини 6, тобто 6 ребер є суміжними і повинні бути розфарбовані різними фарбами, тому менше, ніж 6 фарб неможливо використати для правильного розфарбування. На рисунку наведено один із способів правильного реберного розфарбування заданого графа.
Означення 2.5.4. Граф G(Х,Г) називають правильно вершинно розфарбованимl фарбами, якщо кожна його вершина розфарбована однією з l фарб і якщо з (хi,xj)ÎГ слідує, що хi і xj розфарбовані різними фарбами.
Означення 2.5.5. Граф G(Х,Г) називають р-хроматичним, якщо існує правильне розфарбування вершин графа G р фарбами. Мінімальне з таких р називають хроматичним числом графа.