Закон максимуму біогенної енергії (закон Вернадського-Бауера)
Будь-яка біологічна та біонедосконала система, що перебуває в стані стійкості нерівноваги (динамічно рухливої рівноваги з довкіллям), збільшує, розвиваючись, свій вплив на середовище.
Закон константності (сформульований В.І.Вернадським)
Кількість живої речовини біосфери, утвореної за певний геологічний час, є постійною величиною.
Закон біогенної міграції атомів (закон В.І.Вернадського)
Міграція хімічних елементів на земній поверхні та в біосфері в цілому здійснюється під переважаючим впливом живої речовини, організмів.
Закон фізико-хімічної єдності живої речовини В.І. Вернадського. Уся жива речовина Землі фізико-хімічно єдина, що не виключає біогеохімічних відмінностей.
На думку відомого еколога Д. Чіраса, природа розвивається й функціонує за чотирма основними принципами:
1. рециклічності, або повторного багаторазового використання найважливіших речовин;
2. постійного відновлення ресурсів;
3. консервативного споживання, коли живі істоти споживають лише те й у такій кількості, як їм необхідно;
4. популяційного контролю — природа не допускає вибухоподібного росту популяцій, регулюючи кількість особин того чи іншого виду створенням відповідних умов для його існування та розмноження.
Більшість цих та інших екологічних принципів і законів вдало узагальнив американський еколог Б.Коммонер у 1974 р. звівшиїх до чотирьох законів.
Закон перший: усе пов'язане з усім.
Екологія розглядає біосферу нашої планети як складну систему з багатьма взаємопов'язаними елементами. Ці зв'язки реалізуються за принципами зворотного негативного зв'язку (згадаємо, наприклад, систему «хижак—жертва»), прямих зв'язків (в екосистемах «працюють» усі дії логічної алгебри — «або», «і», «не»), а також завдяки різноманітним взаємодіям, що взаємовиключають одна одну. За рахунок цих зв'язків формуються гармонійні системи кругообігу речовин та енергії. Будь-яке втручання в роботу збалансованого механізму біосфери викликає відповідь одразу за багатьма напрямами, що робить прогнозування в екології надзвичайно складною справою.