Економічні закони – це внутрішні, необхідні суттєві і стійкі зв’язки і взаємозалежності між явищами і процесами економічного життя.
Закони бувають загальні і особливі (специфічні).
Загальні діють у багатьох системах і закони товарного виробництва.
Специфічні діють лише в умовах певної економічної системи і закони зарплати по труду.
Кожна наука спирається на свої специфічні поняття, вони є і у політекономії. В них відображаються економічні ознаки процесів і явищ. Серед таких понять основне місце займають економічні категорії.
Економічні категорії– теоретичні поняття, абстракції, що відображають реально існуючі економічні відносини (потреби, інтереси, ціни, прибуток). Кожен закон нібито "групує" навколо себе визначену кількість економічних категорій.
Це наукове поняття, яке відображує найбільш суттєві ознаки і сторони процесів і явищ економічного життя (товар–вартість, корисність). Економічна категорія має свої специфічні ознаки:
– відображає не природні властивості речей і предметів, а характерну властивість певної системи економічних відносин людей;
– має об’єктивний характер, бо відображає об’єктивну дійсність;
– значна частина економічних категорій має історичний характер (відповідають певним історичним умовам і відображають різні етапи економічного життя суспільства).