Розглянемо одиночний прямий провідник, нескінченної довжини, яким протікає струм (фрагмент провідника на рис. 3.5). Як відомо з курсу фізики силові лінії магнітного поля, утворюваного таким провідником, являють собою концентричні окружності, площина яких перпендикулярна цьому провіднику. Вектор напруженості магнітного поля в будь-якій точці простору є дотичною до відповідної окружності. Напрям вектора визначається за правилом гвинта із правою різзю (рис.3.5), також відомим з курсу фізики.
Рис. 3.5
Тепер нехай є кілька провідників, в яких протікають струми (рис. 3.6). Охопимо їх довільним замкненим контуром L. Будемо обходити цей контур у напрямку, який вказаний елементарним дотичним вектором . Згідно з експериментально встановленим законом повного струму,має місце таке співвідношення:
, (3.3)
де W – кількість струмів, охоплених контуром L.
Рис. 3.6
Сума в правій частині співвідношення (3.3) є повним струмом. Додатний напрям кожного струму Ik зв’язаний з проекцією вектора на напрям за правилом гвинта з правою різзю. Тому для ситуації, зображеної на рис.3.6, маємо
.
Розглянемо як окремий випадок котушку індуктивності, яка має W витків (на рис. 3.7 схематично зображено три витки). Тут контур L охоплює W витків, у кожному з яких тече один і той самий струм I.
Рис. 3.7
Тому в даному випадку права частина співвідношення (3.3) набуває такого вигляду:
.
Скалярну величину F названо магніторушійною силою (МРС), яку розвиває котушка. Одиницею вимірювання МРС є ампери.