Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Віхи розвитку паліативної допомоги і медицини

Останнім часом (декілька десятиліть) на тлі тенденцій, пов'я­заних, з одного боку, зі збільшенням середньої тривалості життя і підвищенням частки осіб похилого віку, а, з другого — з роз­витком у сучасному суспільстві гуманістичних ідей у світі значно зріс інтерес до проблем якості життя і смерті людей похилого віку і безнадійно хворих. Це й призвело до активного розвитку такої специфічної галузі, основним завданням якої є покращання якос­ті життя та полегшення страждань невиліковно хворих.

1. 1967 рік: Сесілія Сандерс організовує в передмісті Лондо­на в притулку Св. Христофера перший у світі хоспіс сучасного зразка.

2. 1969 рік: Елізабет Кюблер-Рос видає першу книгу з танато­логії, впорядкувавши більше ніж 500 інтерв'ю з умираючими па­цієнтами. Книга стає міжнародним бестселером, після чого пору­шується питання про законодавче врегулювання права участі са­мого хворого у вирішенні питань щодо умов його смерті.

3. Після тривалих дебатів цю тенденцію було висвітлено і за­кріплено в так званій Лісабонській декларації, прийнятій ВООЗ у 1981 році. Вона представляє міжнародний звід прав пацієнта, се­ред яких окремо виділено право людини на смерть з гідністю.

4. У 1986 році ВООЗ приймає «сходинки знеболення».

5. У 1990 році ВООЗ публікує доповідь експертів під назвою «Знеболення при раку і паліативний рух».

Відтак паліативна допомога як самостійний напрям діяльнос­ті отримує офіційне міжнародне визнання. У найрозвиненіших країнах світу, що мають на сьогодні значну кількість хоспісів і будинків догляду, починають створюватися перші національні об'єднання й асоціації хоспісної та паліативної допомоги: NHPCO(США), ІАНРС (США), ЕАРС (Італія), Неlр Тhе Ноsрісеs (Велико­британія) та ін.

6. 2002 рік: вже у 8 країнах світу створено національні стан­дарти з надання паліативної допомоги.

7. 2003 рік: розробка Рекомендацій (2003) 24 Комітету Міні­стрів Ради Европи державам — учасницям організації паліатив­ної допомоги.

На території колишнього СНД однією з перших почала розви­вати цей напрям діяльності Росія. З 1990 року існує Російсько-британська асоціація хоспісів. Завданням асоціації є сприяння розвитку хоспісів у Росії і допомога колегам у вирішенні практич­них питань. Заснував Асоціацію Віктор Зорза. У 1990 році ви­йшла в російському перекладі книга Розмарі та Віктора Зорзи «Шлях до смерті. Жити до кінця».

Один із перших у Росії профільних хоспісів для хворих на рак відкрито 8 листопада 1903 року за ініціативою онколога, про­фесора МДУ ім. М.В. Ломоносова Л.Л. Льовшина. У 1897 році Л.Л. Льовшин самостійно організував збір пожертвувань у мос­ковських благодійників; 12 лютого 1898 року він отримав схва­лення проекту на правлінні МДУ. До цього тільки меценати Мо­розови вклали до онкологічного фонду 150 000 карбованців, тому навіть у радянський період — до середини двадцятих років XX ст. — установа носила ім'я Морозових.

Після «радянського XX ст. бездуховності», що тривав понад 70 років і перекреслив практично всі завоювання і досягнення ро­сійської духовної культури, ренесанс, або відродження, хоспіс-них традицій препадає на 90-ті роки. У цей час 1990 року в Ленін­граді відкрито Лахтінський хоспіс — перший хоспіс епохи пере­будови.

В Україні щорічно близько 500 тис. осіб потребують паліатив­ної допомоги. На сьогодні у країні є тільки 9 окремих стаціонар­них хоспісів і 10 паліативних відділень при лікарнях.

Необхідно зазначити, що окремий хоспіс функціонує в м. Ко­ростені — один із найперших і найкращих в Україні.

Це всього лише 650 стаціонарних ліжок при мінімальній по­требі в 3000. До 10 % невиліковно хворих одержують допомогу наприкінці життя в медичних закладах. Більшість умирають вдома, страждаючи від відсутності необхідного знеболювання, належного догляду, соціально-психологічної допомоги. Чинний контроль за оборотом наркотичних засобів значно ускладнює призначення і застосування в домашніх умовах опіоїдних анальгетиків.

Останнім часом проблемі розвитку системи паліативної допо­моги приділяється більше уваги. Іде робота зі створення Держав­ної програми розвитку паліативної допомоги в Україні до 2014 року.

Проект програми передбачає вдосконалення нормативно-правової бази щодо застосування опіоїдних анальгетиків для по­треб невиліковно хворих пацієнтів, створення стаціонарних хоспісів і паліативних відділень при лікувальних закладах, створен­ня мобільних служб із надання паліативної допомоги вдома, на­вчання медичних і соціальних працівників з питань паліативної допомоги.

Аспекти паліативної допомоги:

• медичні аспекти з усунення больового синдрому, догляду за відкритими вогнищами, правил асептики, харчування і особистої гігієни пацієнта;

• психологічні аспекти, пов'язані зі зменшенням рівня стре­су і страху, зумовленим прогресуючим захворюванням, що зни­жує якість життя пацієнта та його близьких;

• соціальні аспекти, пов'язані з вирішенням низки соціально-побутових питань і проблем, забезпеченням необхідної соціальної підтримки для хворого, його сім'ї та доглядаючих його осіб;

• духовні і культурні аспекти, пов'язані із задоволенням ре­лігійних і культурних потреб хворого та членів його сім'ї на осно­ві визнання етно-культурних відмінностей і особливостей;

Основи стратегії надання паліативної допомоги:

• дотримання прав людини і прав пацієнта;

• людська гідність;

• соціальна єдність;

• демократія;

• рівноправ'я, солідарність;

• свобода участі в ухваленні рішень і здійсненні вибору.

Основні принципи паліативної допомоги:

• паліативна допомога — це невід'ємний складник системи охорони здоров'я;

• будь-яка людина, що потребує паліативної допомоги, по­винна мати можливість отримати цю допомогу;

• основною метою паліативної допомоги є досягнення за мож­ливості якнайвищої якості життя пацієнта;

• завданням паліативної допомоги є можливість вирішити фізичні, психологічні та духовні проблеми, що виникають у разі розвитку невиліковного захворювання;

• активні лікувальні заходи слід застосувати лише в тому разі, якщо пацієнт цього хоче; якщо не хоче — лікування слід припинити;

Поняття паліативної медицини. Концепція, структура, види

• доступ до служб паліативної допомоги мусить бути обґрун­тованим клінічними показаннями, але не нозологічною формою захворювання, станом хворого та його економічним статусом;

• програми освіти з паліативної допомоги слід внести в під­готовку всіх зацікавлених медичних працівників;

• повинні проводитися наукові дослідження з метою поліп­шити якість допомоги;

• паліативна допомога повинна отримувати адекватне і рів­ноправне фінансування.

Кодекс прав хворого онкологічного профілю:

• право на медичну допомогу;

• право на збереження людської гідності;

• право на підтримку;

правона купірування болю і полегшення страждань;

• право на отримання інформації;

• право на власний вибір;

• право на відмову від лікування.

Принципові положення кодексу обґрунтовують необхідність вважати хворого повноцінним учасником ухвалення рішення про програму лікування його захворювання. Участь пацієнта у виборі підходу до терапії захворювання може бути повноцінною тільки у разі його повної інформованості про характер захворювання, ме­тоди лікування, передбачувану ефективність і можливі усклад­нення. Найважліше те, що пацієнт має право знати, як його хво­роба і лікування, що проводиться, вплинуть на якість життя, на­віть якщо він невиліковно хворий, а також право вирішувати, яку саме якість життя він вважає за кращу, і право визначати ба­ланс між тривалістю та якістю свого життя.

Якість життя — це принцип, що дає змогу перевести безглуз­дя останньої боротьби в гідний відхід із життя, який залишається в пам'яті рідних не страшним апогеєм відчаю та страждання, а спокійним і величавим відходом людської душі з тіла.

За рішенням хворого право на вибір методу лікування може бути делеговане лікарю. Обговорення методів лікування буває психологічно непростим і для медичних працівників, передбачає наявність абсолютної терпимості та доброзичливості з боку ліка­рів і середнього медперсоналу.

Відповідальність за реалізацію прав хворого на збереження людської гідності та підтримку (медичну, психологічну, духовну й соціальну) виходить за межі компетенції лікаря.

Однез найголовніших завдань паліативної допомоги і медици­ни — зменшити страждання хворого завдяки купіруванню больо­вих синдромів.

Захворювання на рак не завжди супроводжуються болем. Про­те найчастіше біль, а пацієнти побоюються виникнення больових відчуттів. У 1986 році було прийнято директиву про застосування при лікуванні ракових захворювань високоефективних препара­тів морфію. При цьому вони не лише «пом'якшують» біль, а й до­помагають підвищити якість життя хворого. Серед іншого, існу­ють поширені методи знеболювального лікування, наприклад, масаж, дихальна терапія, фізіо- і психотерапія. За останні роки методи знеболювального лікування значно покращено.


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. IV. КЕРІВНИЦТВО, КОНТРОЛЬ І НАДАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРАКТИКАНТАМ.
  5. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  6. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  7. VII. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ У ХХ ст.
  8. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  9. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  10. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  11. АЛГОРИТМ ДОПОМОГИ
  12. Алгоритм фармацевтичної допомоги (фармацевтичної опіки) при опіках




Переглядів: 1199

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПОНЯТТЯ ПАЛІАТИВНОЇ МЕДИЦИНИ. КОНЦЕПЦІЯ, СТРУКТУРА, ВИДИ | Порівняльний аналіз паліативної терапії і радикальної медицини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.