Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПОНЯТТЯ ПАЛІАТИВНОЇ МЕДИЦИНИ. КОНЦЕПЦІЯ, СТРУКТУРА, ВИДИ

Поняття «паліативна» (медицина/допомога) походить від ла­тинського «PALLIUM» і означає «покривало, покрив, покриття». Іншими словами, це захист і всебічна опіка хворого.

Слово «хоспіс» має значення «будинок для мандрівника». Воно прийшло в англійську мову зі старофранцузської (hospitium — гостинність). Цим терміном з VI ст. н. є. позначали місця відпо­чинку пілігримів.

Паліативна допомога (palliative care - WHO, 2002) — активна і всебічна допомога пацієнтам, які страждають на прогресуючі захворювання на пізніх стадіях розвитку. Основними завдання­ми є купірування болю та інших симптомів, вирішення психоло­гічних, соціальних і духовних проблем.

Мета паліативної допомоги — досягти (наскільки це можливо) якнайвищої якості життя хворих і членів їхніх сімей.

Метою надання паліативної допомоги пацієнтам з пізніми ста­діями активного прогресуючого захворювання і невеликою перед­бачуваною тривалістю життя є максимальне підвищення якості життя, що не передбачає прискорення або віддалення смертель­ного результату. Активна форма і прогресуючий характер захво­рювання підтверджуються або оцінюються за допомогою об'єк­тивних клінічних критеріїв і досліджень. Пізні стадії захворю­вання важче піддаються чіткому визначенню. Прикладами мо­жуть служити обширне метастазування злоякісних пухлин, реф-рактерна серцева недостатність, повна втрата самостійності при нейродегенеративних захворюваннях або СНІДі. Обмежена три­валість життя може визначатися по-різному, зазвичай передбачає очікуваний термін життя менше року, а частіше — до б міс.

Саме підтримання максимально можливої якості життя паці­єнта є ключовим моментом у визначенні суті паліативної медици­ни, оскільки вона орієнтована на лікування хворого, а не хвороби, що уразила його. Паліативна медицина займається цілою низкою аспектів життя інкурабельного пацієнта — медичних, психоло­гічних, соціальних, культурних і духовних. Окрім зменшення болю і купірування інших патологічних симптомів, необхідні психосоціальна і духовна підтримка пацієнта, а також надання допомоги близьким вмираючого при догляді за ним.

Цілісний підхід, об'єднуючи різні аспекти паліативної допо­моги, є ознакою високоякісної медичної практики.

Ставлення до пацієнта, що потребує паліативної допомоги, має включати турботу, відповідальний підхід, повагу до індивіду­альності, врахування культурних особливостей і права вибору місця перебування.

Паліативна медицина (palliative medicine) — особливий вид медичної допомоги пацієнтам з активними проявами прогресую­чих захворювань у термінальних стадіях розвитку з несприятли­вим прогнозом для життя, метою якого є забезпечити належну якість життя.

Термінальний догляд (terminal care) — розділ паліативної до­помоги, яка зазвичай надається хворим протягом останніх годин або днів їх життя.

З історії розвитку паліативної допомогиі медицини

Початок сучасної паліативної допомоги і медицини слід шука­ти в перших будинках сестринського догляду, а також хоспісах (будинках для мандрівників), богадільнях і притулках (богоугод­них закладах для асоціальних осіб), які виникали в період серед­ньовіччя при костелах і монастирях, оскільки в лікарській прак­тиці було не прийнято мати справи з проблемами вмираючих. Тільки християнська церква брала на себе в ті часи турботу про вмираючих і безнадійно хворих людей, забезпечуючи їм соціаль­ну і духовну підтримку силами сестер милосердя.

Як і всі богоугодні заклади того часу, перші спеціалізовані бо­гадільні і хоспіси спочатку влаштовували при лікарнях і навіть зливалися з ними. Так, у Польщі богадільні з давніх часів існу­вали переважно під назвою «Приходських госпіталей». І лише в 1843 році, коли на підставі указу від 18 лютого (2 березня) 1842 року було проведено систематичне і правильне розділення доброчинних закладів відповідно до різних цілей, їх було перейменовано в будинки притулку для людей поважного віку і неміч­них.

Деякі з цих будинків дуже давнього походження. Так, напри­клад, будинок притулку в Любліні відкрито в 1342 році, у Варша­ві будинок Св. Духу і Діви Марії — в 1388, в Радомі — в 1435, у Скерневіцах — в 1530 року.

У Франції і на сьогодні притулки для людей поважного віку, немічних та калік під поширеною назвою хоспіси (hospices) ста­новлять разом з лікарнями загального догляду одне відомство шпиталів.

У Росії перші згадки про богадільні датуються 1682 роком — роком видання указу царя Федора Олексійовича про відкриття в Москві двох шпиталів за новими європейськими звичаями, один у Знаменському монастирі, у Китай-городі, другий - за Нікітськими воротами на Гранатному дворі.

Одним з перших, хто закликав до повернення всієї європей­ської медицини «обличчям до вмираючих хворих», був англій­ський філософ Френсіс Бекон у праці «Про гідність і примножен­ня наук» за 1605 рік: «Необхідний спеціальний напрям наукової медицини з ефективного надання допомоги невиліковним вмира­ючим хворим ».

Таким чином, сучасна історія хоспісів тісно пов'язана з хрис­тиянською духовною культурою та розвитком сестринства.

У 1879 році Мері Ейкенхед, засновниця ордена сестер мило­сердя, відкрила в Дубліні (Ірландія) притулок Діви Марії, голо­вним завданням якого була турбота про вмираючих.

У 1905 році ірландські сестри милосердя відкрили аналогіч­ний притулок Св. Йосифа у Лондоні, куди приймали в основному вмираючих. Після Другої світової війни в цьому притулку Сесілія Сандерс стала першим штатним лікарем, у 1967 році вона органі­зовує в передмісті Лондона в притулку Св. Христофера перший у світі хоспіс сучасного зразка.

У 1967 році в Нью-Йорку організовано фонд танатології для надання допомоги термінальним хворим зусиллями різних фа­хівців, тобто зважаючи на міждисциплінарну природу проблем вмираючої людини.


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. II. Поняття соціального процесу.
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. VII. Поняття про рану, рановий процес, види загоювання ран
  5. А/. Поняття про судовий процес.
  6. Адміністративна відповідальність: поняття, мета, функції, принципи та ознаки.
  7. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  10. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  11. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  12. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ




Переглядів: 1598

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Віхи розвитку паліативної допомоги і медицини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.