Площу ділянки землі можна знайти кількома способами: аналітичним, механічним, графічним. Перший з них є найточнішим, оскільки цим способом площу визначають за результатами безпосередніх вимірів на місцевості. Якщо ділянка має форму геометричної фігури – трикутника, прямокутника чи трапеції – її площу можна визначити за відомими з геометрії формулами. Якщо ділянка являє собою багатокутник, її ділять на прості геометричні фігури, в кожній з яких вимірюють довжини, за якими можна визначити площу. Сума площ цих фігур і буде площею земельної ділянки.
Найчастіше для визначення площі земельної ділянки аналітичним способом використовують не власне виміряні величини, а їхні функції – координати точок. Площу S визначають за формулами аналітичної геометрії, одна з яких служить контролем обчислень:
2S = å Xi (Yi+1 - Yi-1);
2S = å Yi (Xi-1 - Xi+1),
де Xi ,Yi – абсциса й ордината і-тої точки полігону; і – порядковий номер цієї точки. Розрахунки рекомендується проводити, заповнюючи відомість (табл. 4), куди вписують абсциси та ординати точок полігону.