Грошовий і ресурсний підходи до виміру витрат і результатів
Один з основних принципів оцінки проектів є моделювання пов’язаних з проектом грошових потоків. Річ у тому, що є два різні підходи до оцінки ефективності - грошовий і ресурсний.
При грошовому підході результати і витрати проекту виражаються у вступах (припливі) і витратах (відтоку) грошових коштів. Саме цей підхід і реалізований у сучасних методиках оцінки ефективності, В той же час методики оцінки ефективності, що використовувались в колишньому СРСР, часто були орієнтовані на інший - ресурсний підхід. Тут результати проекту характеризувалися виробленою продукцією, витрати - обсягом витрачених ресурсів різного виду.
Звідси випливає, що грошовий і ресурсний підходи відрізняються не тим, що в одному випадку використовуються грошові показники, а у другом – якісь інші.
Основна відмінність між грошовим і ресурсним підходами в тому, що вважати витратами і результатами і до якого моменту часу їх відносити. Грошовий підхід у літературі зазвичай пов'язується з вживанням бухгалтерами так званого "касового методу", тоді як ресурсний - із застосуванням "методу нарахування".
При ресурсному підході витрати будь-якого ресурсу враховуються у момент їх здійснення, результати, наприклад вироблена продукція, - у момент виробництва. При грошовому підході витрати будь-якого ресурсу враховуються у момент оплати. Цей підхід орієнтований на врахування реальних доходів і витрат підприємства і безпосередньо враховує основні припливи і відтоки засобів на його рахунках. З іншого боку, деякі види результатів і витрат важко, або неможливо оцінити у системі цін, що діє.