Тема 5. ІНСТИТУЦІЙНІ ЧИННИКИ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Інституційні чинники. Інституціональне будівництво. Інституціональна система та її принципи. Власність як базисний інститут. Приватизація та роздержавлення. Суб’єкти, цілі і методи приватизації. Інституціоналізація ринкової інфраструктури. Суб’єкт та об’єкт інституціоналізації ринкової інфраструктури. Періоди інституціоналізації ринкової інфраструктури.
Рекомендована література:[2, с. 216 - 242] , [3, с. 175 - 208].
Тема 6. ФУНКЦІОНУВАННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ НАЦІОНАЛЬНОГО РИНКУ
Інфраструктура в економічній системі. Шляхи і напрямки розвитку ринкової інфраструктури. Основні концепції дослідження ринкової інфраструктури.
Інфраструктура національного ринку. Поняття і функції інфраструктури національного ринку. Інфраструктура товарного ринку. Товарна біржа. Інфраструктура фінансового ринку. Фондова біржа. Інвестиційні компанії. Довірчі товариства. Інфраструктура ринку праці. Страхова компанія і аудиторська фірма. Умови формування ринку в Україні.
Рекомендована література:[2, с. 242 - 284], [3, с. 137 - 175].
Тема 7. ДЕРЖАВНІСТЬ ТА ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІКОЮ
Необхідність і сутність державного регулювання ринкової економіки. Співвідношення між економічною політикою та державним регулюванням економіки. Об’єкти та суб’єкти державного регулювання економіки. Інструменти (елементи та важелі) державного регулювання економіки. Межі державного втручання в економіку.
Економічні функції держави: забезпечення ефективності і справедливості, сприяння макроекономічному зростанню і стабільності. Кейнсіанський і монетарний підходи до економічної ролі держави.
Методи державного впливу на ринкову економіку: адміністративні, економічні, правові. Об’єктивна необхідність державного регулювання економіки. Регулювання економіки як сукупність інституціонального, державного та громадського регулювання. Функції держави в сучасній ринковій економіці. Альтернативні концепції теорії макроекономічного регулювання економіки. Моделі державного регулювання економіки в зарубіжних країнах, та їх еволюція Мета, завдання та особливості державного регулювання економіки перехідного періоду. Завдання державного регулювання економіки України.
Рекомендована література:[2, с. 103 - 123], [3, с. 208 - 257].