Тема 12. ІНСТИТУЦІОНАЛЬНІ ФОРМИ ІНТЕГРАЦІЇ У СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО
Глобалізація: загальна характеристика. Рівні глобалізації. Основні напрямки глобалізації та її показники. Передумови та рушійні сили глобалізації. Проблеми та перспективи світової (глобальної) інтеграції. Регіоналізація. Лібералізація. Рівні регіональної інтеграції. Реальний процес інтеграції. Міжнародна урядова організація інтеграційного типу. Горизонтальна й вертикальна мікроінтеграція.
Антиглобалізм. Передумови виникнення та чинники розвитку.
Розвиток глобального монополізму. ТНК – домінуючий чинник світового розвитку. Інтеграція ринків. Технологічний розрив.
Поняття та особливості міжнародної економічної інтеграції. Інтеграція як відносини і як процес. Мікро- і макроінтеграція. Горизонтальна й вертикальна мікроінтеграція. Макроінтеграція та економічний регіоналізм. Передумови та умови становлення міжнародної економічної інтеграції як якісно нового рівня міжнародних економічних відносин.
Форми регіональної економічної інтеграції. Сучасні особливості регіональної економічної інтеграції. Рівні регіональної інтеграції. Реальний процес інтеграції. ШОС.
Об’єктивна необхідність та умови інтеграції України в сучасну систему світогосподарських зв’язків. Політико-правові, економічні, соціально-культурні та інфраструктурні передумови інтеграції. Потенціал та інтеграційні можливості транснаціоналізації господарських зв’язків.
Формування інтеграційних пріоритетів України. Особливості, напрямки та шляхи інтеграції. Регіональні інтеграційні інтереси України.
Створення механізму включення України в світовий ринок. Вихідні умови формування зовнішньоекономічного механізму. Організаційно-правові основи механізму зовнішньоекономічної діяльності. Експортний потенціал та формування раціональної структури зовнішньоекономічних зв’язків. Проблема зовнішньої заборгованості України та шляхи її вирішення. Формування системи регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Рекомендована література:[1, с. 130 - 145], [2, с. 285 - 295], [3, с. 344 - 375 ], [6, с. 23 - 56].