ОРГАНІЗАЦІЯ, СТРУКТУРА І КЕРІВНИЦТВО ЮРИДИЧНОЇ СЛУЖБИ
В результаті вивчення теми студент повинен знати:
· організаційно-правові форми правового обслуговування підприємств12
· порядок створення, структура і штатний розклад юридичної служби12
· етапи розробки і затвердження положення про юридичну службу13
· підпорядкування юридичної служби14
· функції та обов’язки юридичної служби14
· права та відповідальність працівників юридичної служби15
Література: 1, 2, 3, 13, 19, 34, 35, 36, 43
Організаційно-правові форми правового обслуговування підприємств
Згідно із Загальним положенням про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації юридична служба разом з іншими структурними підрозділами бере участь у реалізації практично всіх функцій управління міністерством, підприємством та іншим господарчим органом, посідаючи при цьому особливе місце: через юридичну службу держава не тільки забезпечує, а й контролює додержання законності та державної дисципліни в діяльності підприємств, установ і організацій.
Юридична служба як самостійний підрозділ у системі управління підприємством має певну організаційну структуру. Залежно від обсягу і характеру та складності правової роботи, специфіки роботи підприємства чи установи юридична служба формується як департамент, управління, відділ, сектор. На підприємстві функції юридичної служби може виконувати юрисконсульт відповідної категорії.
Ефективність правової роботи на підприємстві залежить від визначення оптимальної організаційної структури юридичної служби і необхідної кількості штатних одиниць з урахуванням обсягу роботи і особливостей діяльності підприємства.
Для великих промислових підприємств, де наявний великий обсяг робіт з підготовки й оформлення договорів, претензій, позовів та інших правових документів, юридична служба складається з чотирьох-п'яти осіб.
Основні форми правового обслуговування малих та середніх підприємств: на підставі договору, укладеного з юридичною консультацією, адвокатським бюро, фірмою, конторою чи окремим адвокатом, або на підставі договору, укладеного з юридичною чи фізичною особою — суб'єктом підприємницької діяльності.