Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Магнітний гістерезис

 

У феромагнетиків спостерігається явище феромагнітного гістерезісу, тобто у повній аналогії із сегнетоелектричним гістерезисом, залежність магнітної індукції від напруженості магнітного поля залежить від складу речовини та від попередньої історії намагнічування магнетика.

Магнітна індукція при першому намагнічуванні речовини змінюється за кривою ОА. Це крива намагнічування, оскільки включення поля відбувається при нульновому значенні магнітної індукції, тобто при відсутності сталого намагнічування.

При наступному зменшенні напруженості магнітного поля (крива АС) маємо більші значення індукції у порівнянні із ділянкою ОА, крива проходить від А до точки С при . Значення при називаються залишковою індукцією, а феромагнетик у цьому стані називається постійним магнітом.

Ліквідація заликової індукції вимагає прикладання зворотнього магнітного поля, напруженість якого визначається відрізком OD. Значення напруженості магнітного поля при називаються коерцитивною силою.

Подальше збільшення напруженості магнітного поля зворотнього напрямку знову викличе насичення кривої намагнічування (ділянка DF), а зменшення напруженості поля відповідатиме ділянці FK. У точці K знову маємо постійний магніт. Намагнічування при первинному напрямку магнітного поля пройде нижче за вихідне намагнічування (KLA), поки не вийде на насичення. Утворюється петля гістерезісу ACDFKLA.

Феромагнетики бувають з широкою петлею гістерезісу, відповідно, з великим значенням залишкового намагнічування і коерцитивної сили, їх називають жорсткими (або твердими) у магнітному відношенні. Такі магнетики використовуються для виготовлення постійних магнітів, для магнітного запису інформації. М’які у магнітному відношенні феромагнетики мають вузьку петлю гістерезісу, вони знаходять застосування в електротехніці, у пристроях, які працюють в змінних магнітних полях, зокрема у трансформаторах.

Одна й та ж речовина може бути м’яким і твердим феромагнетиком. Так, чисте, відпалене залізо – м’який феромагнетик, коерцитивна сила якого порядку ерстед. Введення в залізо сторонніх атомів (наприклад, вуглецю), механічних дефектів, подрібнення зразка на порошок може довести коерцитивну силу до ерстед.

Проста оцінка покаже такі особливості застосування м’яких і твердих феромагнетиків у приладах. Покажемо, що площа петлі гістерезісу пропорційна витратам енергії на перемагнічування феромагнетику. Розглянемо тонкий тороїд з феромагнетику з магнітною проникністю , на який навита обмотка з витків. Нехай довжина тороїду , сила струму в обмотці . Тоді напруженість магнітного поля у тороїді, знайдена нами у великій кількості задач,

,

відповідно, магнітна індукція

,

а потік через всі витки

,

де площа перерізу феромагнітного тороїду (або витка). Скористаємося виведеним раніше співвідношенням, яке показувало зв’язок роботи, що виконує рамка із струмом, при зміні потоку через поверхню, яку вона охоплює

.

Струм виразимо через напруженість магнітного поля

,

тоді

,

де об’єм магнетику. Величина - ділянка площі петлі гістерезису. Якщо гістерезіс відсутній, то при намагнічуванні енергія запасається в магнетику, при розмагнічуванні – виділяється. Якщо є гістерезіс, то для намагнічування потрібна більша енергія, ніж виділяється при розмагнічуванні. Якщо обмотка тороїду живиться змінним струмом, то при кожному циклі перемагнічування в магнетик вводиться кількість енергії, пропорційна площі петлі гістерезісу. Ця енергія перетворюється наприкінці в тепло.

За законом збереження енергії

.

За повний цикл гістерезису виділиться тепло

.

Нагадаю, що внутрішня енергія є функцією стану, отже .

З отриманого виразу для кількості тепла бачимо, що феромагнетик нагрівається тим інтенсивніше, чим ширша петля гістерезісу, оскільки є площею петлі гістерезису. Тому в електротехніці змінних струмів використовують м’які, чисті магнетики, щоб запобігти втратам на нагрівання.

 

 


Читайте також:

  1. Гістерезис у магнітних ланцюгах
  2. Гістерезис. Втрати від гістерезису
  3. Електрорушійна сила й електромагнітний момент машини постійного струму
  4. За опорний меридіан прийнятий магнітний меридіан аеродрому вильоту.
  5. Закон Ома для дільниці магнітного кола. Магнітний опір
  6. Магнітна індукція та магнітний потік
  7. Магнітний момент атомів. Досліди Штерна і Герлаха. Власний момент електрона (спін). Ферміони і бозони
  8. Магнітний момент, створений орбітальним рухом одного електрона, буде
  9. МАГНІТНИЙ ПОТІК
  10. Магнітний потік
  11. Магнітний потік. Теорема Гауса для магнітного поля




Переглядів: 5765

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Анізотропія намагнічування | Молекулярне поле Вейсса

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.