1. Тепловий ефект хімічної реакції дорівнює різниці сум теплот утворення продуктів реакції і теплот утворення вихідних речовин. Наприклад, тепловий ефект ΔН° реакції:
НСl + NНз = NН4Сl
у газовій фазі дорівнює:
ΔН° =ΔНутв,(NН4СІ) – ΔНоутв(НСІ) – ΔНоутв(NН3).
2. Тепловий ефект хімічної реакції дорівнює різниці сум теплот згоряння вихідних речовин і теплот згоряння продуктів реакції. Наприклад, тепловий ефект ΔН° реакції:
З. Якщо здійснюються дві реакції, які приводять системи з різних початкових станів в однакові кінцеві, то різниця теплових ефектів цих реакцій дорівнює тепловому ефекту переходу з одного початкового стану в інший.
Наприклад:
С графіт + О2 = СО2; ΔН° = - 393,51 кДж/ моль;
С алмаз + О2 = СО2; ΔН° = - 395,54 кДж/ моль;
С графіт → С алмазΔН° = -393,51 - (- 395,54)= 1,83 кДж/моль.
4. Якщо здійснюються дві реакції, які приводять системи з однакових початкових станів до різних кінцевих, то різниця теплових ефектів цих реакцій дорівнює тепловому ефекту переходу з одного кінцевого стану до іншого.
Організм людини можна розглядати як унікальний хімічний реактор, в якому відбувається велика кількість різноманітних хімічних перетворень.
Основним джерелом енергії для живих організмів є хімічна енергія, що міститься в продуктах харчування. Для людини головними компонентами їжі є жири, білки, вуглеводи, при окисненні яких виділяється енергія. Реакції в організмі за участю речовин, спожитих із їжею, переважно екзотермічні, тобто відбуваються з виділенням теплоти. Більшість цих перетворень певною мірою нагадує реакції горіння. (Іноді, наприклад, говорять про «згоряння жирів в організмі».)
Кількість енергії, що виділяється під час повного окиснення харчового продукту, визначає калорійність продукту. Вивільнена теплова енергія потрібна живому організму для здійснення в ньому реакцій, що відбуваються з поглинанням теплоти, а також для підтримання постійної температури тіла. Енергетичну характеристику продуктів харчування прийнято подавати у калоріях. Їжа найчастіше є сумішшю поживних речовин різного складу, тому калорійність їжі вказують у розрахунку на 1г, а не на 1 моль. При цьому слід пам'ятати, що 1 калорія = 4,18 Дж.