Калорійністю харчових речовин називається енергія, що виділяється при повному окисненні (згоранні) 1г поживних речовин.
Існують три основні групи поживних речовин у харчових продуктах: жири, білки і вуглеводи. Вони окислюються в організмі до тих же продуктів, що і при згорянні в калориметрі.
С→СО2
Н→Н2О
N→N2
Тому для енергетичної оцінки більшості продуктів харчування може служити ентальпія реакції їх згоряння.
Найбільшу енергетичну цінність мають жири, при окисненні яких виділяється 37,7 - 39,8 кДж/г (9 - 9,5 ккал/г). У процесі засвоєння вуглеводів виділяється 16,5 - 17,2 кДж/моль 4- 4,1 ккал/г. На тому ж рівні і енергетична цінність білків. Якщо олія складається практично із жирів, цукор – чистий вуглевод, то 100%-ої білкової їжі не існує. Найбільше білків міститься у м’ясі, рибі, сирі, горіхах (10-25% від маси продукту). Білки – найцінніший «будівельний» матеріал для організму, а вуглеводи й особливо жири важливі як джерела енергії.
Для дорослої людини норма вживання поживних речовин на добу становить12000кДж, а саме: жирів 60-70г, білків 80-100г (при важкій праці 130 - 140г), потрібна маса вуглеводів повинна в 4-5 разів перевищувати масу білків, причому, тільки невелика частина від цього повинна бути у вигляді сахарози (приблизно 8г).
Кількість енергії, що витрачається людиною, залежить від віку, статі та інтенсивності праці. Підрахувати, скільки людина має споживати білків, жирів, вуглеводів, певних харчових продуктів, щоб забезпечити свій організм необхідною кількістю енергії, неважко.