Пропріорецептори, їх види. Будова та функції м’язових веретен.
Пропріорецептори – власні рецептори опорно-рухового апарату (м’язів, сухожилків, суглобів, зв’язок).
Види
рецепторів
Адекватний подразник
Ступінь та швидкість скорочення м’яза (так як при скороченні сухожилки розтягуються)
Ступінь згинання (розгинання) в суглобі
Ступінь та швидкість розтягнення м’язів
Контролюють
М’язові веретена – первинні механорецептори, що мають складну структуру. Кожне м’язове волокно складається з великої кількості інтрафузальних волокон (ІФВ). Ці волокна знаходяться у сполучнотканинній капсулі. Волокна є двох видів: волокно з ядерним ланцюжком та волокно з ядерною сумкою. У центрі волокна знаходяться ядра та спіралевидне нервове закінчення (власне сприймаюча структура рецептора). Окрім ядерної сумки до складу волокна входять дистальні скоротливі сегменти, що отримують інервацію від g-мотонейронів спинного мозку (лежать поряд з a-мотонейронами, котрі інервують екстрафузальні волокна (ЕФВ) м’яза).
Адекватним подразником ІФВ є розтягнення центральної частини – ядерної сумки. Таке розтягнення (та збудження спіралевидного нервового закінчення, а отже, й рецептора в цілому) можливе лише в двох випадках:
- при розтягненні м’яза в цілому, так як м’язові веретена розташовані паралельно ЕФВ, а капсула прикріплена до них;
- без розтягнення м’яза в цілому, коли до скоротливих сегментів надходить інформація від g-мотонейронів Ù скорочення дистальних скоротливих сегментів Ù розтягнення ядерної сумки Ù збудження рецептора.
Зауважимо, що у відповідь на збудження м’язових веретен виникають міотатичні рефлекси (рефлекси на розтягнення), при цьому міотатично активуються a-мотонейрони, що інервують ЕФВ того м’яза, в якому розташоване м’язове веретено.
Через g-мотонейрони здійснюється центральна регуляція рівня активності м’язових веретен. Завдяки цому рецептори можуть зберігати достатній рівень збудливості (чутливості) навіть при скороченні м’яза, якщо при цьому паралельно активізуються g-мотонейрони.