Розрізняють три способи комплектування деталей: штучний, груповий і змішаний.
При штучному комплектуванні до базової деталі підбирають з’єднуючи деталь виходячи з величини зазору або натягу, допустимого технічними умовами. Наприклад, до блоку циліндрів підбирають поршні. При штучному підборі витрачається багато часу. Цей спосіб застосовують на невеликих універсальних ремонтних підприємствах.
При груповому комплектуванні поле допусків розмірів обох деталей, що сполучаються, розбивають на декілька інтервалів, а деталі за результатами вимірів сортують відповідно до цих інтервалами на розмірні групи. Розмірні групи деталей, що сполучаються, маркірують цифрами, буквами або фарбами. Групові комплектування застосовують для підбору відповідальних деталей (гільз, поршнів, поршневих пальців, колінчастих валів, плунжерних пар).
При змішаному комплектуванні деталей використовують два способи. Відповідальні деталі комплектують груповим, а менш відповідальні — штучним способом.
Спосіб комплектування деталей знаходиться в тісному зв'язку із способом забезпечення точності при збиранні.
Разом з трьома основними способами комплектування для попередження незбалансованості деякі деталі підбирають по масі (наприклад, поршні двигунів внутрішнього згорання). Інколи комплектування супроводжується слюсарно - підганяючими операціями.
Великогабаритні деталі і складальні одиниці (блок і головка циліндрів, картери, деталі кабіни, кузова, рами і ін.) цілеспрямовано доставляти на пости збирання, минувши ділянку комплектування.
При комплектуванні на кожен збираний виріб заповнюється карта комплектування, в якій вказуються: номери цеху, дільниці, робочого місця, де виконуються складальні операції; позначення деталей, складальних одиниць, матеріалів і комплектуючих виробів; номера цехів, ділянок, складів, звідки поступають комплектуючі одиниці; кількість деталей, матеріалів і збірних одиниць, що подаються на робочі місця збирання за зміну; норми витрати матеріалів і комплектуючих виробів і ін. Кодована запис вказаної інформації дозволяє застосовувати обчислювальну техніку при її обробці.
На ділянці комплектування є столи для контролю деталей, стелажі і шафи для зберігання інструменту і приспособ, слюсарні верстаки, преси і так далі Робочі місця рекомендується спеціалізувати по найменуваннях агрегатів, вузлів. На них мають бути відповідні креслення, таблиці посадок деталей, каталоги деталей, що входять у вузли, обов'язкова наявність місцевого освітлення.