Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Режим за змінним струмом.

Настроївши каскад за постійним струмом підключають джерело сигналу і навантаження та проводять наступні дослідження:

а) визначають максимальну величину сигналу, що може бути підсилений. Оскільки вихідний сигнал має обмеження (він не більше напруги живлення), вхідний сигнал так само має бути обмеженим. Для цього до навантаження підключають осцилограф. Збільшуючи напругу вхідного сигналу відмічають його значення у момент, коли у вихідному сигналі починаються спотворення – зрізання верхньої та нижньої частини сигналу. Відповідна величина вхідного сигналу є максимально допустимою.

б) визначають коефіцієнт підсилення. Для цього встановлюють величину сигналу на вході на допустимому рівні і визначають відношення амплітуд сигналів на виході та вході.

в) (додатково) визначають залежність коефіцієнта підсилення від частоти вхідного сигналу. З цих вимірювань визначають ефективний опір каскаду, підбирають ємність конденсатора С1 (як для фільтра) та визначають ділянку частот з бажаним підсиленням (якщо підсилювач використовується для сигналів з різними частотами).

На рис. 8.3 наведена схема та осцилограма вимірювань коефіцієнта підсилення для створюваного підсилювального каскаду. Як видно з осцилографа, напруга в каналі А становить 1.3 (клітинки) х 2 (мВ/кл) = 2.6 мВ, в каналі В 2 (клітинки) х 200 (мВ/кл) = 400 мВ. Значить коефіцієнт підсилення становитьК = 400/2.6 = 154.

Слід зазначити, що розглянутий підсилювальний каскад реалізує максимальну можливість транзистора щодо підсилення. Відповідно, каскад працює на межі і при довільних змінах (температури, тиску, вологості, вібрацій тощо) порушує умови роботи. Використання такого каскаду рекомендується для задач, де не вимагається стабільність коефіцієнта підсилення, наприклад, в перших каскадах підсилювачів, в яких передбачена стабілізація у подальших каскадах.

 

Рис. 8.4. Схема стандартного підсилювального каскаду з встановленням початкового зміщення за допомогою подільника напруги.
Недоліки найпростішої, щойно розглянутої схеми, можна подолати побудувавши стандартний підсилювальний каскад, зображений на рис. 8.4. Його відмінності полягають в наявності резистору в ланці емітерного струму (Rе) і способі організації початкового зміщення. Наявність резистора Rестабілізує початкове зміщення, яке задане напругою на базі за допомогою подільника R1, R2. Дійсно, припустимо, що внаслідок деякої причини струм колектору зріс. Зростання струму колектор-емітер призведе до зростання напруги на резисторі Rеі, як наслідок, зростанню потенціалу емітера при незмінному потенціалі бази. Керуюча напруга Uбепонизиться, що призведе до компенсуючого зменшення струму колектора. Таким чином, кажуть, ми маємо справу з негативним зворотнім зв`язком за струмом.

Негативний зворотній зв’язок зменшує робить коефіцієнт підсилення каскаду більш стабільним, але стабілізація відбувається за рахунок його зменшення. Для розрахунку приймається, що коефіцієнт підсилення визначається відношенням опорів в колекторному та емітерному колі:

. (1)

Конденсатор Се може додаватись для розширення смуги частот однакового підсилення (розберіться самостійно чому).

Підбір параметрів стандартного підсилювального каскаду проводиться повністю аналогічно до розглянутого вище. За постійним струмом досягають половинного значення напруги живлення на виході каскаду. При розрахунку подільника напруги для зміщення бази приймають, що струм подільника має бути значно більшим ніж струм бази.

За змінним струмом перевіряють коефіцієнт підсилення та, за необхідності, смугу частот постійного підсилення.

Для прикладу, на рис. 8.5 наведена схема стандартного підсилювального каскаду. Колекторний резистор (R3) залишається 6 кОм з тих самих міркувань. Задавшись коефіцієнтом підсилення у 10 разів, за формулою (1) визначаємо опір емітерного резистора (R4 = R3/10 = 600 Ом).

За рис. 8.2 визначаємо, що струм бази становить близько 12 мкА. Нехай струм подільника буде у 10 разів більшим – 120 мкА = 0.00012 А. Тоді сумарне значення R1 та R2 має становити (12 В / 0.00012 А = 100000 Ом). Напруга на базі має становити 0.65 В (див. рис. 3). Відповідно маємо рівняння 12∙R1/R2 (не враховуючі падіння на емітері). Підсумовуючі, маємо систему рівнянь:

Розв’язуючі, дістаємо R1=5138 Ом, R2=94862 Ом. Встановлюємо ці значення і підбираємо їх більш детально для досягнення на виході напруги 6 В.

Для перевірки коефіцієнта підсилення підключаємо генератор сигналу, навантаження та осцилограф. Добиваємось стабільної роботи підсилювального каскаду. За осцилограмами напруг визначаємо коефіцієнт підсилення. На рис. 8.6 наведена схема включення каскаду та осцилограма напруг. Як видно, розміри синусоїд однакові, проте підсилення каналів відрізняються у 10 разів (2 мВ і 20 мВ). Значить, коефіцієнт підсилення становить 10, що і було закладене у розрахунки.

 

 

Отже, розрахунок підсилювального каскаду закінчено. Підсумкова схема з підібраними параметрами може бути занотована і використана повторно без повторення перерахунків. Єдина вимога – збереження марки транзистора, оскільки тонкий підбір параметрів проводився саме для нього.

В подальшому можна поєднувати декілька підсилювальних каскадів, будуючи підсилювач з заданим коефіцієнтом підсилення. В такому разі навантажувальний резистор вилучається, а замість нього додається такий самий підсилювальний каскад з необхідним коефіцієнтом підсилення. Пам’ятаємо, що коефіцієнт підсилення транзистору у одному каскаді поділяється на стабілізацію та, власне, саме підсилення. Чим більше коефіцієнт підсилення каскаду, тим менша його стабільність. Тому замість одного каскаду з К=100 краще з’єднати два каскади з К=10.

При побудові підсилювальних каскадів також слід не забувати про граничні значення напруг, струмів та потужностей для транзисторів. При великих коефіцієнтах підсилення транзистори комутують досить великі струми внаслідок чого нагріваються. Як сама величина струму може стати причиною виходу транзистора з ладу, так і його нагрів при роботі. Величина струму задається у параметрах транзисторів. Виділення тепла треба контролювати додатково. Потужні транзистори спеціально виготовляються з металевими корпусами, призначеними для розсіювання зайвої теплової потужності а також для встановлення на додаткові тепловідвідні радіатори.



Читайте також:

  1. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  2. XIX. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ПРИРОДНЫХ РЕСУРСОВ
  3. Авторитарний політичний режим.
  4. Авторитарний режим
  5. АВТОРИТАРНИЙ РЕЖИМ
  6. Адиабатический режим
  7. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  8. Анализ установившихся режимов в линейных электрических цепях постоянного тока
  9. Аналіз умов ураження людини електричним струмом.
  10. Аналіз умов ураження людини електричним струмом.
  11. АНТИДЕМОКРАТИЧНИЙ РЕЖИМ
  12. Безнапірний режим руху




Переглядів: 627

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Режим за постійним струмом. | ЗАВДАННЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.