Принцип дії електростатичного (конденсаторного) мікрофона
Електростатичний мікрофон має заряджений конденсатор із гнучкою пластиною, яка може рухатися під дією звукових сигналів. Такі рухи приводять до зміни ємнісного опору і, отже, до зміни напруги в мікрофоні за законом
U = Q/C
де (Q - заряд конденсатора; С - ємність конденсатора.
Конденсаторний мікрофон є досить чуттєвим (близько 10 мВ/Па), але вимагає надзвичайно високого опору ізоляції. Часто цей мікрофон включають як передпідсилювач, щоб зменшити опір до необхідної величини в декілька Ом. Принцип роботи електростатичного (конденсаторного) мікрофона полягає в наступному (рис. 3).
Рис. 3. Схема включення мікрофона
Мембрана (1), яка зроблена з електропровідного матеріалу і електрод (2) розділені ізолюючим кільцем (3) і являють собою конденсатор. Жорстко натягнута мембрана під впливом звукового тиску Р(t) робить коливальні рухи щодо нерухомого електроду (2). Конденсатор увімкнено в електричний ланцюг послідовно з джерелом напруги постійного струму Ео й активним навантажувальним опором R. При коливанні мембрани ємність конденсатора змінюється з частотою звукового тиску, що впливає на мембрану Р(t). В електричному ланцюгу протікає змінний струм тієї ж частоти. На навантажувальному опорі R виникає змінна напруга, яка є вихідним сигналом мікрофону Ем.
На нинішній момент у сучасних ТА застосовуються електронні мікрофони. Вони мають підвищені електроакустичні та технічні характеристики. Оскільки електростатичні мікрофони володіють високим вихідним опором, то для його зменшення, як правило, в корпус мікрофона монтують струмовий повторювач на польовому n-канальному транзисторі з р-n переходом. Це дозволяє знизити вихідний опір до величини декількох кілоом і зменшити втрати сигналу при підключенні до входу підсилювача сигналу мікрофона.
На рис. 4 наведена схема електронного мікрофона МКЕ – 3