Телефон є електроакустичним перетворювачехм. Він призначений для перетворення електричного сигналу Ucу звукові коливання Р(t).
Припустимо, що Uс = 0, тобто Ф~= 0, тоді мембрана телефону утримується притягнутою до полюсних надставок постійним магнітним потоком тому, що Ф#0.
При Uс ¹0, тобто Ф~¹0, в залежності від напрямку розмовного струму в обмотці, створюваний магнітний потік Ф, або збільшує або зменшує початкову силу F притягання мембрани. У результаті взаємодії двох потоків Ф~ і Ф_ змінюється результуюча сила F, що викликає коливання мембрани телефону з амплітудою Ап. Таким чином, відбувається перетворення електричного сигналу у звукові коливання.
Якість роботи перетворювачів оцінюється чутливістю S.
Під чутливістю мікрофона SМ розуміють відношення діючого значення ЕРС на його затискачах Ем до величини звукового тиску Р(t), тобто
Sм = E /P В/Па
Під чутливістю телефону розуміють відношення величини звукового тиску Р(t), розвинутого телефоном, до величини діючого значення змінної напруги Uт,прикладеної до його затискачів, тобто
S = P/Uт Па/В
Величина чутливості перетворювачів залежить від частоти f Залежність S(f)=f називається частотною характеристикою чутливості перетворювача.
Ефективність роботи перетворювача в робочому діапазоні частот f1 – f2оцінюється величиною його середньої чутливості:
В залежності від типу перетворювачів у довідниках є графік частотних характеристик, тоді розрахунок можна зробити по формулі:
де п - число вимірів, на яких проводится визначення величини S за характеристикою перетворювача.
Відхилення чутливості перетворювача на різних частотах від його середнього значення приводить до частотних перекручувань. Ступінь такого перекручування оцінюється нерівномірністю частотної характеристики чутливості, яка вимірюється в децибелах і визначається за формулою
Де Smax., Smin - найбільше та найменше значення чутливості перетворювача в робочому діапазоні частот f1 – f2.